Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

25 yaşını dolduran kardeşimin sağlık güvencesi hakkında bilgi almak istiyorum?

enex

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba, ben iki yıl önce kaza sonucu engelli olan kardeşimin sgk durumuyla alakalı bilgi almak istiyorum.
Kardeşim 1989 doğumlu,Üniversitede öğrenci iken 19.02.2012 de gösteri yapmak üzere gittiği festivalde düştü ve boyun kırığı meydana geldi şu an %99 engelli raporu bulunmakta. Tüm sağlık giderleriyle alakalı şu ana kadar babadan faydalanan kardeşim artık 25 yaşında olduğu için faydalanamayacağı söylenildi.Enes in şu anda hiçbir sağlık güvencesi yok. Öncelikle onu sağlık güvencesi altına almak için ne yapabiliriz ve bununla birlikte engelli emekliliği denen sistemden nasıl ve ne şekilde yararlanabilir.Bu arada 02.07.2005 tarihinde 15 günlük sigorta girişi bulunmakta. Bu konuda bize yol gösterirseniz çok seviniriz.Şimdiden teşekkürler.

Konu acil çünkü kardeşim hastanelik oldu sgk sı olmadığı için çok masraf ödemk zorunda kaldık ve rehabiltasyona gidemiyoruz

Raporuyla birlikte bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne başvurun. % 60 ve üzeri raporu olan bakıma muhtaçlar SGK sağlık kurulunca onaylanırsa annesi ya da babası üzerinden sağlık güvencesinden ve anne ya da babanın vefatı halinde maaş hakından yararlanabilir.

benzer bi konu benim arkadaşım mın oğlu şimdiye kadar 18 yaş altı olduğu için babasının sgk sından yararlanıyordu. Ama şimdi 18 yaşını aştı bu durumda sosyal güvencesi nasıl olacak nerden bakılacak veya nereye başvuracaz lütfen bilgisi olan yazsın tşklr. (not: ağır engelli ve bakım aylığı alıyorlar)

Malul durumda çocuk statüsünde anne-baba üzerinden sağlık güvenceli olmaya devam eder. Tek yapmanız gereken bunun için sigorta müdürlüğüne başvurmak. Sizi hastaneye sevk ederler... Oradan alacağınız maluliyet raporu ile sağlık güvencesi aynen devam eder.

Ayrıca kendisi 1800 gün sigorta primini tamamladığında Malulen emekli olur. Primi doldurana dek bir yerde çalışan statüsünde sigortalı olmalı (Eğer askerlik yapmışsa, o süreyi borçlanığ sigorta prim gününe ekletebilir). Primi tamamlandığında malulen emeklilik için sigorta müdürlüğüne başvuracak...

ek yapmanız gereken bunun için sigorta müdürlüğüne başvurmak. Sizi hastaneye sevk ederler... Oradan alacağınız maluliyet raporu ile sağlık güvencesi aynen devam eder.(anne veya baasından faydalanır)
ben bu işi yapıyorım s.g.k da memurum.

Üst Alt