Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

27 Yaşından sonra koklear implant...?

Kaan#

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba,

Eşim doğuştan işitme engelli ve bebeklikten beri işitme cihazı kullanılıyor.Şuan 27 yaşında.
Geçen sene yapılan ölçümlerde sağ ve sol kulakta 72db saf kayıp vardı.
Bu seneki ölçümde ise 80db kayıp çıktı.
İşitme cihazı eski olduğu için yeni bir işitme cihazını test ediyoruz 1 aydır.(Beltone legend)
Yeni işitme cihazının performansı eskisinden çok çok daha iyi.Bilmediği kelimeleri eskiden ona yazarak öğretirken şuan 1-2 defa tekrar edince algılıyor.İşitme ve konuşma eğitimine devam ediyor ve yeni cihaz ile eğitiminde de bir gelişim söz konusu..

Karar vermeye yardımcı olacak diğer özellikleri ise;
Eşim yüzüne bakmadan konuşunca anlamıyor.
Cümlelerdeki iyelik ekleri ve zaman takılarını tam anlayamıyor.
Telefonla konuşamıyor.
Konuşmaya 3. kişi dahil olunca konuyu takip edemiyor.
Sadece bildiği kelimeler ile birşeyleri yalın olarak aktarınca anlıyor.Dolayısıyla başkalarında bu formatta yalın cümleler kuruyor.
Mesajlaşarak,yalın konuşarak ve işaret dili kullanmadan anlaşabiliyoruz.

Hayatının kalanının daha verimli geçmesi için ile kulak arkası cihaz arasında kararsız kaldık.KI ile yeni bir safya mı açmalı yoksa bu yeni işitme cihazı ile sınırları zorlamalı mıyız bilemedim.
1-Geçen sene 72db i duyarken bu değer bu sene 80 olmuş.Sebebi nedir?
2-İşitme sinirlerinde gerileme olduysa yeni işitme cihazı ile bunları zenginleştirmek mümkün müdür?
3-Kİ şimdi yaptırmak ile 3 yıl sonra yaptırmak arasında bir fark olur mu?

Bu noktada benzer durumu yaşayan arkadaşlar varsa tavsiye almak isterim.
Teşekkürler

kayıp genelde zamanla ilerliyor, eğer bu şekilde giderse sadece implantla duyacak bir düzeye de gelebilir. ama bence biraz daha ilerlemesini bekleyebilirsiniz.. telefon aksesuarı oluyor beltonun ya da telefona direk bağlanıp sesini duyabiliyor. Bunu değerlendirebilirsiniz.

implatla da bir eğitim bi alışma süreci gerekecek çünkü. oğlum doğuştan kayıplı olduğu için implantla duymaya başladı, sürekli eğittik. ama eşinizin biraz işitmesi vvar, bu bi avantaj, daha kolay alışabilir belki.. doktora da danışmanızda fayda var aslında yada kadıkö maxtonda muamer beyi tanıyoruz biz ona danışabilirsiniz

Eşinizin konuşması nasıl?

KI ile yeni bir safya mı açmalı yoksa bu yeni işitme cihazı ile sınırları zorlamalı mıyız bilemedim. - Tertemiz bir sayfa açabilirsiniz ( Ameliyat için uyunsanız eğer)

1-Geçen sene 72db i duyarken bu değer bu sene 80 olmuş.Sebebi nedir? - İlerleyen tipte sensorial kayıp var büyük ihtimal.

2-İşitme sinirlerinde gerileme olduysa yeni işitme cihazı ile bunları zenginleştirmek mümkün müdür? - Günümüzde satılan mevcut işitme cihazları 50-60 db den sonra kuru kalabalık misali kulağa gürültüyü verir sadece, anlamaya bir çaresi olmaz.

3-Kİ şimdi yaptırmak ile 3 yıl sonra yaptırmak arasında bir fark olur mu? ilerleyen tipte işitme kaybınız var, 3 sene sonra yaşayacağımız ne malum? 3 sene yine anlamadan geçsin, Kİ ile her saniye duyup anlamak mümkün. Tabi hemen takar takmaz anlamak imkansız, zamanla beyin seslere alışana kadar kullanıcının azim ve çabası ile.

koklear implant'a karşıyım tavsiye etmiyoruz.
Bende işitme engelliyim özel eğitimlerle sürekli kitap okuyarak kendini geliştireblilir..

Huseyin6

:D :D
Yahu bilip bilmeden sallıyor millet buna sinir oluyorum!!!
Neyine karşısın ne yapmış sana? Sen sağır olarak yaşamaktan mutlusun galiba.
Sesleri duyma, anlama yok bom boş yaşıyorsunuz gelmiş karşıyız diye saçma sapan konuşup duruyorsunuz.

arkadaş işitme engelliyim cihazlarla duyuyorum, sağır değilim benim fikrime dokunma saygılı olmayı öğren. Memnunum diyenlere laf atıyor muyuz? Becerikli pozitif olmaya çalış.

Kokleart implanttan evveli arkadaşlarımda var sonrasına bakınca farklı bir durum burada kokleart implant olan arkadaşlar vardır fazla birşey demeyeceğim. Sen kendine bak sinirli olma. ;) :rolleyes:

@Huseyin6

hocam ne demek istediğini anlamıyorum maalesef. koklear implanta neden karşısın onu belirtir misin? işitme engelli birisi işitme cihazı ile ne derece duyup memnun olabilir ki?

konuşman var mı senin?

Huseyin6

hocam ben tercüme edeyim size @asadas05

işitme engelliyim, az da olsa duyabiliyorum tümden sağır değilim. benim fikrim bu, ımplantta karşıyım ve sen fikrime saygı duy. ımplanttan memnun olanlara laf atmıyoruz ki bana laf atma hakkın yok,

ikinci satır için ; koklear implant olan arkadaşlarımı biliyorum, süreci biliyorum öncesi ve sonrasında pek bir fark göremediler, faydasını da görmedi. koklear implanttan fayda gören arkadaşlar da vardır tabi, sen yine de kendine bak, bana sinirlenme çünkü fikrim bu , değişmeyecek.

;)

not: benim fikrimce, sanki ameliyat oldu da faydasını göremedi de methiyeler düzüyor burada, koptum gülüyorum.

Huseyin6,
CI adayı olarak ve ameliyat tarihini almış biri olarak soruyorum neden karşısınız.

muzir

az da olsa duymak ile, koklear implant arasında dünya kadar fark var, nerden biliyorsun diyeceksen, kendimden biliyorum sağ 120 db total kulağım şuan 20 db de, her konuşulanı anlayabilip, telefon ile konuşabiliyorum, insanların yüzüne bakmadan arkam dönük sohbet edebiliyorum.

Hüseyin denen arkadaş yukarıda saydıklarımın kaçını yapıyor, arkadaşları memnun olmamışmış kim onlar bizde bilelim, shukufemi yoksa o arkadaşların :D :D

@officer; İlker abi sıkıntı yok rahat ol, Kİ dan anlamayan işitme engelli arkadaşların ortalığı bulandırma hevesi. Rahat ol abi fikrine ihtiyacın yok emin ol.

asadas05

ben de biliyorum elbet, 7-8 yıldır implant kullanıcısıyım, bizim gibilere anlatmaya gerek yok da esas, eleştirenlere anlatmak gerekiyor da cok zor bu işler, deveye hendek atlatmak kadar. atomu parçalamak kadar zor iş, insanların önyargısı denen şey cok kuvvetli ki kırmak cok cokkk zor. amaaan dee geç. :D
ben artık ıknaya çalışmıyorum kimseyi, sen böyle memnunsan amelliyat olma diyorum. kimsenın günahını almayalim, kötü bişey olursa hemen bizi suçlayacaklar. kendi iradesiyle karar vermeleri çok daha iyi, hasta mutlu biz mutlu doktor mutlu :D

Üst Alt