Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

29/11/2010 Kanun Tasarısı ile 2022 Sayılı Kanun'da yapılacak olan değişiklikler

Kalem

Emektar Üye
Konular
108
Reaksiyonlar
0
MADDE 56-
1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunun 5 inci maddesinde yer alan “ödenen aylıklar % 50 fazlasıyla geri alındığı gibi,” ibaresi “ödenen aylıklar ödeme tarihinden tahsil tarihine kadar 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammıyla birlikte geri alınır ve” olarak değiştirilmiş ve aynı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 3- Sosyal güvenlik mevzuatına tabi olarak çalışmayan, Sosyal Güvenlik Kurumundan ya da yabancı bir ülke sosyal güvenlik kurumundan her ne ad altında olursa olsun herhangi bir gelir veya aylık elde etmeyen ve silikozis hastalığı nedeniyle meslekte kazanma gücünü en az % 40 kaybettiğine Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca karar verilen kişilere, bu fıkrada belirtilen şartları sağlamaları halinde bu Kanunun 1 inci maddesinde yer alan diğer şartlar aranmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumunca aylık bağlanır.
Aylık miktarı, meslekte kazanma gücünü % 40 ila % 59 arasında kaybedenlere 1 inci maddeye göre belirlenecek aylık tutarında; meslekte kazanma gücünü % 60 ila % 79 arasında kaybedenlere 1 inci maddeye göre belirlenecek aylık tutarının % 200’ü ve meslekte kazanma gücünü % 80 ve üzerinde kaybedenlere de % 300’ü esas alınarak hesaplanır.
Bu kişilere aylık bağlanmış olması 5510 sayılı Kanun hükümlerine göre meslek hastalığı tespiti ve meslek hastalığına bağlı sürekli iş göremezlik geliri talebinde bulunmalarına engel teşkil etmez. 5510 sayılı Kanuna göre sürekli iş göremezlik gelirine de hak kazanılması halinde bu Kanuna göre bağlanan aylık kesilir.”​

NOT: Bu maddenin geçtiği 29/11/2010 tarihli Kanun Tasarısı henüz komisyonda ve yasalaşmadı.

2022 sayılı kanunun 5. maddesindeki
"Madde 5 - Bu Kanuna göre aylığa hak kazanmak üzere düzenlenen belgelerin gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde, ödenen aylıklar %50 fazlası ile geri alındığı gibi, belgeleri düzenleyen ve kullananlar hakkında ayrıca genel hükümlere göre ceza kovuşturması yapılır."
altını çizdiğim ibare, şu şekilde değiştirilecek: “ödenen aylıklar ödeme tarihinden tahsil tarihine kadar 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammıyla birlikte geri alınır ve”
Yani ceza kovuşturmasında TÜm aylıkların %50 faiziyle geri alınması söz konusu olmayacak onun yerine 6183 sayılı Kanunun 51. maddesine göre belirlenen gecikme zammıyla birlikte geri alınacak.
Zaten yeni yönetmelikte bildirim yükümlülüğüne uyulmaması halinde tahsil edilecek olan %50'lik faizden vazgeçilmiş onun yerine şu şekilde değişiklik yapılmıştı:
"Bildirim yükümlülüğü
MADDE 22 – (1) Aylık almakta olanlar veya aylık sahiplerinin eş, anne, baba, vasi, kayyum, veli veya vekilleri, aylıkların kesilmesini gerektiren durumları üç ay içinde Kuruma bildirmekle yükümlüdürler.
(2) Bu yükümlülüğe uymayarak yersiz aylık tahsilinde bulunanlara ödenmiş olan aylıklar veya aylık farkları için kanuni faizi ile birlikte borç tahakkuk ettirilir. Bu işlemler Kurumun bildirimi üzerine mahalli maliye teşkilatı tarafından yerine getirilir."

Bu kanun tasarısıyla birlikte %50 faizden vazgeçilmesiyle ceza kovuturmasındaki bahsdilen ibare de kalkmış olacak. Sanırım bu dğişiklik sebebiyle bildirim yukumlulugundeki "%50'lik faizle gelir alınır" ibaresinden vazgeçildi. Ama haliyle diğer ceza kovuşturmasına "kanunda değişiklik olmadıgı için" dokunulamadı.
Analatamadım galiba ama idare edin:)
Şu an tasarıyı inceliyorum.
Ayrıca bir ek madde eklenecek. O da silikozis hastalığı ile ilgili. ona daha sonra bakarız, vaktimiz var.

melek abla bu kanun yasalaşırsa % 87 özürlü raporumla 2022 maaşımız ne kadar olur
bilgilendirirsen sevinirim

Melek hanım size ulaşamıyorum. Ziyaretçi köşenizi açarmısınız. Ya da özel mesajla irtibat kuralım, ama ben mesaj gönderemedim. Bana ulaşır mısınız.

arkadaşlar tasarıdan anladığım kadarı ile maaşlarda rapor oranı %60e üzeri olanların maaşında bi değişiklik yok ama rapor oranı %40 ile %59 arasında olanlar bugünkü maaşlarının yarısını alabilecekler

kardeş şuanki yasada ödeme durumu ikiye ayrılmış1 . %40 ve %69 arası 2. %70 ve üzeri diye 1. guruptakiler 1. maddede geçen gösterge rakamının %200 ünü alıyor 2. guruptakiler ise %300 ünü alıyor
tasarıya gelince tasarıda bu gurubu 3 e bölüyor 1. %40 ve %59 arası 2. %60 ve %79 ararı 3. %80 ve üzeri diye birinci guruptakiler 1.maddedeki gösterge rakamını alır diyo 2. guruptakiler %200 ünü 3.guruptakiler %300 ünü ben böle anladım inş yanılıyorumdur

s.a şu maaşlar kunusuna lütfen bir açıklık getirirseniz sevinirim saygılarla

şu an için kimse açıklık getiremez bu konular çok karışık birşey

Arkadaşlar, 2022 aylık miktarları 2022 sayılı kanun esas alınarak belirlenir.Ve 2022 sayılı kanunun ilgili maddeleriyle ilgili bir düzenleme yok bu tasarıda.
Yukarıdaki yasa tasarısında bahsedilen konu, ceza kovuşturmalarıyla ve silikozis hastalarıyla ilgilidir. Silikozis hastaları da 2022 aylıgından yararlanabileceek. Ve aynı özürlü , yaşlı, engelli yakını aylıgı alanlar gibi bu silikozis hastalarına aylık baglamadaki esaslar belirtilmiş.
Tekrar ediyorum bugünkü maaş tutarlarının ne olup olmayacagıyla ilgili bu tasarıda yasal bir düzenleme yok. Olsaydı 2022 sayılı kanunun ilgili maddelerinde dğişikliğe gidilirdi zaten.

2022 aylık tutarları 2022 sayılı kanun 1. maddesi esas alınarak düzenlenir:
2022 sayılı Kanun der ki:
"

Madde 1 – (Değişik birinci fıkra : 5/3/1992 - 3783/1 md.) 65 yaşını doldurmuş, kendisine kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan, mahkeme kararıyla veya doğrudan doğruya kanunla bağlanmış herhangi bir devamlı gelire sahip bulunmayan ve muhtaçlığını İl veya İlçe İdare Heyetlerinden alacakları belgelerle kanıtlayan Türk Vatandaşlarına hayatta bulundukları sürece, 300 gösterge rakamının her yıl bütçe kanunu ile tespit edilecek katsayı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanır. "

muhtaçlık kriteri değiştimi

2022 maaşının bağlanması için, her türlü gelirlerinden, giderleri düşülünce kişi başına düşen 98 tl değiştimi yeni yıla göre ne olur?

Üst Alt