Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

3 yaşındaki kızım için 2022 aylığı alabilir miyiz?

Ahmet YAVUZ

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
merhabalar.kızım 3,5 yaşında şu anda sadece sosyal hizmetlerden evde bakım ücreti alıyoruz.raporumuz %86 işitme kaybı içinde raporunu bayramdan sonra alacağız konuşma,işitme ve dil eğitimide görecek.

evde bakım ücretinin yanı sıra kızım ekstra bi maaş daha alabilirmi? teşekkürler

çok teşekkürler.sanırım konu vardı gerekli prosedürler için

Kızınız için 2022 engelli yakını aylığı için kaymakamlığa başvurabilirsiniz.
Bunun için şu şartlar aranıyor:
1. Kızınız için %40 ve üstü özürlü sağlık kurulu raporu ki bu var.
2. Çocuğu adına başvuran anne babasının aktif sigortalı olmaması, isteğe baglı prim ödememesi.
3. Anne babasının bu aylık için başvurdugunda her ne ad altında olursa olsun her türlü aylık gelirinin aylık 98 TL'yi gçmemesi gerekir. Diyelim ki aylık için başvuran anne çalışıyor ve aylık geliri bu sınırdan fazla. Başvrusu kabul edilmez. Ama diyelim ki başvuran kişi anne ve çalışmıyor. Bu durumda eşinin gelirine de bakılır. Hanenin ekonomik ve hade yaşayan kişi sayısı da dikkate alınarak eşindn dolay kendine düşen miktar aylık 98 TL'yi geçiyorsa başvurusu rddedilir.
Buna gore geliri olmayan ebeveyn başvursun aylık için şartlar tutuyorsa.

ben çalışıyorum asgari ücret maaş alıyorum.fakat eşim çalışmıyor ssk yada bağkur v.s ödenmiyor eşim için.ancak evde bakım ücreti eşim adına yatırılıyor bu durumda alabilirmiyiz 2022 engelli yakını aylığı?

1 Aralık'tan sonra eşiniz kaymakamlıga başvursun. Muhtaç bulunursa tabi ki çocugu için engelli yakını aylıgı baglanır. Gerekli muhtaçlık sorgulaması yapılır ona göre karar vereilir.

Üst Alt