Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

30 iş günüm doldu ama hala e-devlet'te SGK'nız yok diyor. İlaç yazdıramıyor!?

ssometimes

Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
0
Merhabalar
Yeni işe başladım.
İşyerinde 30 iş günüm doldu.
Edevlette SGK'nız yok diyor 30 gününüz dolmadıgı için.
Doktora gidemiyor, ilaç yazdıramıyorum.
Anlamadım gitti..

ssometimes

Merhaba. İşyeri insan kaynakları bildirge vermemiş olabilir. İşe giriş tarihiniz ay başı ise sonraki ayın 10'una kadar bildirge verebilirler. İnsan kaynaklarına sorun.

evet alo 170 i aradım, işyeriniz hesap fişi açacak dediler, yarın söyleyecegim, çok teşekkürler...

ssometimes

İşe giriş tarihiniz tam olarak nedir. 30 günüm doldu demişsiniz eğer ki öyleyse edevlette sgk niz görünmesi gerekir. Her ayın 23une kadar iş yerinin bildirgeleri vermesi zorunludur. Ay icerisinde ise girdiyseniz 30 gün dolmadan sgk dan faydalanamazsiniz fakat dediğiniz gibi isyerinizde ki personel veya ik departmani 30une tamamlayacak sekilde hesap fisi girisi yaparsa sgk dan faydalanirsiniz. E devletten hizmet dokumune bakarak sigorta girisiniz varmi ve kac gun yatmis bir kontrol edin. Bu turde farklı sorunlariniz olursa yardimci olmayada calisirim

Samil38

çok teşekkürler. 18 mart 2019 da işe başladım. şu an edevlette nedense 15 gün çalışmış gözüküyorum. işyerim girdiğim gün sigortamı yaptı, dün konuştum saglık içinde bildirge verdik dediler hemen. çok teşekkürler

bazı iş yerleri deneme süresince vermiyorlar sanırım 2 ay geçtikten sonra veriyorlar,

KORKMAZ4423
Sigortanın deneme süresi ile ilgisi yoktur. Her işverenin çalışanına ilk günden itibaren sigorta yapması yasal zorunluluktur.

evet doğru o zaman bağlı bulunan sgk görebilir kurumsal firmalarda bu gibi şeyler olmazda küçük firmalar genelde yapmıyor

ssometimes

18 martta iş başı yaptıysanız e devlette 15 gün görünmesi de garip, 14 gün olması gerekirdi. nisan ayıdan da 16 gün hesap fişi girmeleri durumunda da hastane işlemlerinde sıkıntı yaşamazsın. mayıs 23 den sonrasında ise hesap fişine gerek kalmadan hastane işlemlerini yaptırman mümkün olur.

ufak bir bilgi olması açısından her ayın 23ü sgk primlerinin onaylanması için son gündür. 23ünden önce e devlette sigortanız görünmeyebilir. eğer ki 23 ünden sonra sgk nız görünmüyorsa işyeriniz sigorta yapmamış olabilir. sgk primleri he ay için 30 gündür, ayın kaç çektiğinin önemi yoktur. sadece eksik gün hesabında ayın gün sayısı önemlidir. 31 çeken aylarsa 1 gün izin yada rapor alırsanız sgk nız yine 30 gün yanı tam olarak yatması gerekir. şubat ayı farklıdır. eksiksiz çalışırsanız 30 gün prim yatar fakat izin rapor durumunda ayın gününden eksik hesaplanacağı için 1 günlük izin sebebiyle 27 günlük prim yatacaktır.

@Samil38

yani ben şimdi ne yapayım, geçen hafta hastaneye gittim, sgknız yok dediler, ilaç almak istedim sgknız yok dediler, ve edevlette provizyon verilememiştir, 30 gün gss dolmadıgı için yazıyor. kafam karıştı, insan kaynaklarıyla görüştüm, onlar zaten girdiğim gün sigortamı yaptılar, kurumsal bir firmada çalışıyorum, sanırım hesap fişi kesmemiz gerekmiyor biz bildiriminizi yaptık dedi insan kaynakları bana, alo sgkyı aradım, işyeriniz yapacak dedi, görüştüm; bipolar hastasıyım, ilaçlarımı alamıyorum, ilaç rapor sürem de dolmak üzere, çok teşekkürler....

Tamamdır arkadaslar, sgk bilgi edinmeden cevap geldi, şimdi açılmış, baktım açılmış, herkese çok teşekkür ederim..

Üst Alt