Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%40 raporla emekli oldum. İş göremezlik geliri için yeni rapor almam gerekiyor mu?

AruT

Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar, %40 raporum var. 3. derecede vergi indirimim var... 2008 yılında 3600 15 yıldan emekli oldum... emekli maaşı almaktayım.

iş kazasından dolayı maaş bağlanacak ama benden yeniden rapor çıkartmam isteniyor. yeniden rapor çıkarmam istene bilinirmi ? yeni çıkaracağım rapor daha önce almış olduğum %40 raporuma etki edermi ? yardımcı olursanız çok memnun olurum teşekkürler.

Şimdi siz 2008 yılında engellilere tanınan haktan faydalanarak erken emekli oldunuz ve tekrar çalışma hayatına atuıldınız ve iş kazası geçirdiniz ve kurum sizden iş görmezlik geliri için rapor istiyor ben böyle anladım..
Evet kurum iş görmezlik geliri baglanması için rapor almanız şart kurum sevk edecek ve iş görmezlik maaşı almaya hak kazanır iseniz maaşınız bağlanacak..
Erken emekli olduğunuz için bu kazanışmış olduğunuz hakkınıza dokunulmayacak

Sadece iş kazası sonucu sürekli iş göremezlik hakkı elde edenlerden yeniden rapor istenmez. Siz bu kapsama girmiyorsunuz. Sizden rapor istenmesi çok doğal. Çünkü iş kazası sonucu oluşan işgücü kaybının tescil edilmesi lazım. Bunun varolan sakatlık raporunuzla bir ilgisi yok

sayın oturanboga ve İlker bey, 1991 de iş kazası geçirdim o dönem haklarımı bilemdiğimden dolayı iş görmezlik maaşı için başvurmadım..

2004 yılında vergi indriminden yararlanmak için %40 rapor aldım. bu raporu iş kazası sonucu sakat kalmamdan dolayı aldım. yani sgk şuan benden istediği raporda yine aynı sakatlığımla ilgili... 2008 yılında normal 3600 15 yıldan emekli oldum. 2009 yılında iş görmezlik maaşı için baş vurdum.. sgk ne kadar iş kaybına uğradığımın tespitini yapacakmış.. sağlık kurulu raporumda zaten iş kaybımı %40 olduğu yazıyor. yine aynı sakatlığımdan dolayı mükerrer rapor tayin etmiş olacaklar. 2004 yılındaki özürlü oranları hesaplamalarıyla 2006 daki hesaplamanın arasından fark oluşacak buradan çıkacak sonuç benim 2004 yılında aldığım rapora etki edermi etmezmi ? 2004 yılında rahatlıkla %40 alınırken şimdi balthazar formulüyle bu oran %40 altında olacak.

Edicektir illaki sonuçta senin emekli oldugun ve o kaza sonucu %40 raporun adli tıpta bilgisayarda çıkacaktır.. EE doktorlar o seneden daha Az rapor verirlerse ki illaki sen ba$vurmu$san sana dicekler ki karde$im başvurdun benim bunun altına yazıyı yazmam lazım dicek senin onlara söylemen bir$ey ifade etmicek.. Ve o zamandan bu zamana varsa bir değişiklik senin çalı$ma gücünü değiştirecek dolayısıyla raporuna yansıyacaktır.. Fakat prosudur nedir bilemicem..
Sen emeklisin artık i$ göremez maa$ı ile Malülen emekliliğin farklı kavramlar olduğunu biliyoruz tabikii..
Senin bilirki$ilerden destek alman lazım
Evdeki bulgur hesabı olma sonra :) te$ekkürler..

ben derdimi bi türlü anlataamadım :) yahu kardeşim benim rahtsızlığımda herhangi bir ilerleme yada gerileme yok... 2006 dan önce özürlülük oranı hesaplamasıyla 2006 dan sonraki özürlülük oranı hesaplamalrı değişti... 2006 dan önce baş parmak a %27 oranında veriyorlardı şimdi en fazla %21 oranını veriyorlar.

Tamam işte aynı şeylerden bahsediyoruz yazdığım şey gayet açık ve net !
Sen o maa$ı almak için ba$vurduysan söz konusu maa$ı alman için gerekli adımları tek tek yapıcaksın..
Yani o senede bu kadar raporum vardır , şimdi başvursam ona göre değerlendirsinler diyemezsin yada öle bir prosüdür yok..
Daha bugün geldim hastaneden.. Emekli nasıl olucam dediğimde i$ göremezlik maa$ın bağlanınca günün az oldugu için olamazsın dedi Adli tıptaki doktorbey sen prim ve günü dolduracaksın doldurduktan sonra i$lemlerinide birdaha yapacaksın.. Yani şu anda ben %65 üzeri rapor alıcam sanırım.. Zamanı gelince o heyete ve doktorlara birdaha gorunecem yani..
Sistemde Sizden ne rapor istemişlerse siz onu yaptırmak zorundasınız.. Öncesi ve sonrası yok.. Zaman a$ımı söz konusudur..
Ama için rahatlıcaksa bir tanıdığınız bir adli tıptan bilgi alabilir.
Teşekkürler..

Benim durumum farklı 1991 de geçirdiğim iş kazasını sigorta iş kazası olarak kabul etti haliyle iş kazası oluş tarihinide kabul etmiş oluyor... benim 1991 de ki sakatlık hesaplama oranları ne ise o tablo geçerli olmalı diye düşünüyorum... neyse bu konuyla ilgili net bir bilgi alamıcam sanırım. hakkımızda hayırlısı. sende bir an önce vergi indirimini al derim ileride ne değişiklik yapacakları belli olmaz bunların her geçen gün bir hakkımızdan mahrum kalıyoruz.

İş kazası tespiti ayrı bir şey. SGK sizin emeklilğiniz için sadece vergi indirim hakkınız var mı yok mu ona baktı ve sizi emekli etti. Yani bugüne dek sgk sağlık kurulu sizin hangi oranda sakat olduğunuzu tıbbi açıdan değerlendirmiş değil. sgk maliye'nin incelemesine bakıp "tamam" demiş sadece.

Oysa iş kazası sonucu oluşan işgücü kaybının tespiti için sgk sağlık kurulunun tıbbi inceleme yapması ve karar vermesi şart. Şimdi yapılacak olan da bu. İnceleme sonucunda iş kazası sonucu oluşan işgücü kaybını tespit etmek için kullanılacak cetvel de farklıdır: http://www.engelliler.biz/forum/kaz...eslekte-kazanma-gucu-kayip-orani-tespiti.html

Ha, diyelim ki iş kazası sonucu oluşan işgücü kaybını %20 olarak belirledi sgk. O zaman ne olabilir? Bence şu ikisinden biri:
1- Sürekli iş göremezlik geliriniz bağlanır. Emekliliğinizle ilgili hiç bir işlem yapılmaz. İki gelirden fazla olanının tamamı, az olanın yarısı aynı anda ödenir.
2- Sürekli iş göremezlik geliriniz bağlanır. Emekliliğiniz için Kontrol Muayenesi yazılır, sakatlık oranı cetveli'ne göre işgücü kaybınızın %40'In altında olduğu tespit edilirse, emekliliğiniz iptal edilir. Sadece sürekli iş göremezlik geliri ödenir.
Bu durumda sgk'yı dava edersiniz ve hakkınızı alırsınız: http://www.engelliler.biz/forum/huk...igi-tarihteki-mevzuat-temel-alinir-hukuk.html

Sayın oturan boğa, bende sizinle aynı fikirdeyim... büyük ihtimallede 2- Sürekli iş göremezlik geliriniz bağlanır. Emekliliğiniz için Kontrol Muayenesi yazılır, sakatlık oranı cetveli'ne göre işgücü kaybınızın %40'In altında olduğu tespit edilirse, emekliliğiniz iptal edilir. Sadece sürekli iş göremezlik geliri ödenir. mahkeme yoluylada hakkımı alırım..

nie uğraştırılar insanları anlamadım gitti... Allah a havale ettim.

ilgi ve alakana çok teşekkür ederim kardeşim... Allah gönlüne göre versin

Sayın Bülent bey, 1991 yılında geçiridiğim iş kazasıdan dolayı, iş görmezlik için başvurum incelenip kabul edilmiş bugun yazısı geldi... hastaneden kaza tarihi itibariyle ( 1991 ) açılacak Form-1 iş görmezlik belgelerinin doldurulmasından bahsediyor... bu durumda 1991 deki oranlara göremi hesaplanacak ? 1991 yılındaki oranlarla... şimdiki oranlar araısnda bir fark varmı ?

Sağlanan yardımlar:
Madde 12 – İş kazaları ile meslek hastalıkları halinde sağlanan yardımlar
A) Sağlık yardımı yapılması,
B) Geçici iş göremezlik süresince günlük ödenek verilmesi,
C) Sürekli iş göremezlik hallerinde gelir verilmesi,
D) Protez araç ve gereçlerinin sağlanması, takılması, onarılması ve yenilenmesi,
E) (A) ve (D) fıkralarında yazılı yardımlar için sigortalının başka yere gönderilmesi,
F) İş kazası veya meslek hastalığı dolayısiyle bedeni veya ruhi bir arızaya uğrıyanlardan, yurt içinde
tedavisi kabil olmayıp, ancak yabancı bir ülkede kısmen veya tamamen tedavisi mümkün görülen ve meslekinde
uğradığı iş göremezlik derecesinin azalabileceği Kurum sağlık tesisleri sağlık kurulu raporu ile tesbit edilen
sigortalının ve bu raporda belirtilmişse, beraber gidecek kimselerin yabancı ülkelere gidip gelme yol paraları ile
o yerdeki kalış ve tedavi masraflarının ödenmesi (Sağlık Kurulunca verilen rapora Kurum veya sigortalı itiraz
ederse, bu husus Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulunca karara bağlanır),
G) Cenaze masrafı karşılığı verilmesi,
H) Sigortalının ölümünde hak sahiplerine gelir bağlanması.
Sağlık yardımlarının tarifi:
Madde 13 – İş kazalariyle meslek hastalıkları halinde sigortalıya yapılacak sağlık yardımları,
sigortalının:
A) Hekime muayene ettirilmesi, hekimin göstereceği lüzum üzerine teşhis için gereken klinik ve
laboratuvar muayenelerinin sağlanması, gerekirse sağlık müessesesine yatırılması ve her türlü tedavisinın
yapılması,
B) Tedavi süresince gerekli ilaç ve iyileştirme araçlarının sağlanması,
Şeklinde olur.
Yukarıki fıkralara göre yapılacak sağlık yardımları, sigortalının sağlığını koruma, çalışma gücünü
yeniden kazandırma ve kendi ihtiyaçlarını görme yeteneğini artırma amacını güder.
Sağlık yardımlarının süresi:
Madde 14 – Sağlık yardımı, iş kazasına uğrıyan veya meslek hastalığına tutulan sigortalıların sağlık
durumunun gerektirdiği sürece devam eder.
Sigortalı, tedavi gördüğü müessese sağlık kurulunca veya Kurum sağlık kurullarınca gerekli görülürse,
Kurumun dinlenme evlerine yatırılabilir.Bu yardımlar, iş kazasının olduğu veya meslek hastalığına tutulan sigortalının Kurumca tedaviye alındığı
tarihten başlar.
Ancak, meslek hastalığına tutulan sigortalı, Kurumca tedaviye alınmadan önce herhangi bir suretle
işverene ait yahut resmi veya Kurumca uygun görülen ücret tarifesini kabul eden özel sağlık müesseselerinden
birinde tedaviye alınmış ise, yardımlar bu tedavinin başladığı tarihten başlamış sayılır ve belgelere dayanan
masraflar Kurumca ödenir.

''Bu yardımlar, iş kazasının olduğu veya meslek hastalığına tutulan sigortalının Kurumca tedaviye alındığı tarihten başlar. ''

506 sayılı kanunun 12, 13 ,14 . maddelerne görede iş görmezlik aylığının tedavinin başladığı süre olan 1991 den itibaren alırım diye düşünüyorum...

Bülent bey, senin fikrin nedir ?

Bence bugünkü raporlara göre değerlendirecek sgk. İşin kolay bu çünkü..

Ve evet, iş kazasının olduğu tarihten bu yana geçerli olacak...

Bu durumda iş kazalarında geriye doğru herhangi bir tarih olmadığı... sadece iş kazası olduğunu ispat etmek yeterli oluyor. durumum emsal teşkil eder...

Avukatlara güven olmuyor. üçtane avukata sordum üçüde bağlanmaz vss.. vs.. dediler... kaybedecek birşeyim yoktu başvurdum kabul ettiler.

Peki bülent bey... iş görmezlik maaşı ağlandığında.. memurun söylemine göre başvuru dilekçesini verdiği tarihten itibaren maaş bağlanır dedi... memurun bilgisinede güvenmiyorum. şayet memurun söylemi gibi olursa ne gibi bir yol izliyeyim ? tekrardan geçmiş döneme ait iş görmezlik maaşlarımın ödenmesi talebindemi bulunayım. yoksa 1991 de iş kazasını kabul ettiği belgeyle davamı açayım. fikir verirsen memun olurum.

birde bu tek taraf iki taraf ibaresi ne anlama geliyor bilgin var mı ?

1 A-- Başparmak amputasyonu
a-- Karpo - metakarpal eklemden
aa-- Tek taraflı 24
ab-- İki taraflı 30

İş kazasının olduğu tarihten bu yana bağlanması için karara itiraz et önce. Reddedilirse, o zaman dava yoluna gidersin...

1991 yılında geçirmiş olduğum kazasından ötürü 2009 yılında başvurduğum sürekli işgörmezlik maaşı nihayetinde bağlandı. diekçe tarihinden itibaren değilde 2008 yılı itibari ile geçmişe yönelik haklarımı aldım. Bundan şu sonuçta çıkmış oldu zaman aşımının olmadığı. hatta Memur ısrarla işverenide dava edebileceğimi söyledi. Başta Bülent kardeşim ve diğer yöneticilere ilgi ve alaklarından dolayın çok Teşekkür ederim.

Hayırlı olsun. Yalnız, neden 2008 tarihinde başlatıldı ki. 5510 madde 19 maaşın başlangıç tarihi konusunda şöyle der:

Sigortalının sürekli iş göremezlik geliri;
a) Geçici iş göremezlik ödeneğinin sona erdiği tarihi,
b) Geçici iş göremezlik tespit edilemeden sürekli iş göremezlik durumuna girilmişse, buna ait sağlık kurulu raporu
tarihini, takip eden ay başından başlar.

Yani en çok 5 yıllık birikmiş alınabiliyor. Anladığım bu.

Üst Alt