Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%45 raporum var. Yetim maaşı veya 2022 maaşı alabilir miyim?

gülay70

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
03.07.1991 doğumluyum, 1993 yılında evlatlık verildim. ben ali burak. şu ana kadar yetim maaşı aldım ve 18 yaşını doldurduğum için kesildi.
sigortalı değilim yalnız bende gece körlüğü var .Raporumu tıp fakultesinden aldım %45 engelli raporu verdiler. Yetim maaşı tekrar alma şansım var mı? ileride gözlerim görme yeteneğini yitireceğinden dolayı mağdur olacağım için maaş bağlanır mı?
bana cevap yazarsanız çok sevinirim ...

%45 raporla -öğrenci değilsen- 18 yaşını tamamladığın için yetim maaşı alamazsın.
Ama, hiç bir gelirin yoksa, 2022 sayılı kanun kapsamında sakatlık maaşı alabilirsin. Bunun için yaşadığın yerdeki kaymakamlığa başvuracaksın.

Ve, ilerde görmen azaldığında da başvuru yapabilirsin. Yani geçen sürede hakkını kaybedeceksin diye bir şey yok. 2022 maaşı alma kriterleri belli, bu kriterler ne zaman varsa, o zaman maaş için başvurulabilir.

Şu anda anne-babanın gelir durumu nedir? Sağlık güvencen var mı?

Üst Alt