Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5 gün önce çalıştığım fabrikada iş kazası geçirdim. Neler yapmalıyım?

warez86

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
5 gün önce çalıştığım fabrikada iş kazası geçirdim sol ayak parmaklarım ve tarak kemiğinin bir kısmını kaybettim.
tedavim devam ediyor. böyle bir olay yaşayan bir arkadaş veya konuyla ilgili biri varsa biraz süreci anlatabilir mi..

:confused:

öncelikle çok geçmiş olsun Allah'tan şifa diliyorum
bende 2012 kasım ayında iş kazası geçirdim tedavi 10 ay sürdü
2013 ağustos sonunda işe geri döndüm.ben sol ayağımı kaybettim.
hala işgöremezlik geliri için bekliyorum sgk müfettiş gelecek diyor sgk ekranından evrakları takip ediyorum 2,5 aydır bi değişiklik yok.
mahkeme süreci içinde avukat kusur oranı belli olduktan sonra işlem yapalım diyor.
gelelim sana senin tedavi biraz sürer bu süre zarfında sgk ya başvuru yapabilirsin.(sürekli işgöremezlik parası için)
bende sgk süreci şöyle oldu sgk ya raporum bitmeden önce başvuru yapdım.bunları sgk rapor ve işkazaları bölümüne yapacaksın.
onlar raporun bitince işbaşı kağıdı ile birlikte gel dediler.işgöremezlik oranının belirlenmesi için hastaneye sevk ettiler.
bu süreç yaklaşık 4 ay sürdü sonunda oran belli oldu %32 bunun üzerine sgk da teftiş kuruluna yazı yazmış müfettiş için bu yazıyıda 13 ocakta yazmışlar
sonuç hala bekliyorum sabırla
Allah herkese sabır versin

hocam çok teşekkür ederim. geçmiş olsun size de bugün ayağımın alttan bir resmini çektiler bana gösterdiler çok kötü değil doktorum oksijen tedavisi verdi. eğer alttaki doku kurtulursa yürümekte sıkıntı yaşamazsın dedi ama parmaklar için pek umut yok . bütün bunlardan ziyade tedavim uzun sürecek ne olacağı da belli değil benim öğrenmek istediğim iş son durum belli olana kadar bekliyorum ama bu süreçte ne yapmam gerek yani zaman kaybı yaparsam geç kalırsam herhangi bir hak kaybı yaşar mıyım..

arkadaşlar polis bana uzlaşma başlıklı bir evrak imzalattı. ifademi araç içinde karanlık bir ortamda altı bende imzaladım tabi okumadan bu evrak ile ilgili bilgi sahibi olan var mı.

öncelikle geçmiş olsun. okumadan evrak imzalanmaz... imzaladığın evrağın fotokopisini iste sende dursun. işverende kazada sorumluluğun sana ayit olduğunu belirten kağıt parçası imzalatmak isteyebilir baskı yapabilir imzalama... (tedavim bitene kadar hiç birşey imzalamam diyerek zaman kazan, tedavin bitincede bir avukatla konuş)

iş kazalarından sonra işverenlerin yalakalık yaptığını unutma, davacı olmaman için binlerce vaadde bunurlar, kendilerini sağlama alınca kapıya koyarlar. benim iş verenim iyidir yapmaz falan filan deme. bunlar yaşanan olaylar.

önünde uzun bir yol var önce tedavin bitecek sonra sgk seni heyete sokup oran verecek. %10dan yukarı çıkarsa sürekli iş göremezlik geliri bağlıyacak.

öncelikle hiç zaman kaybetmeden bağlı bulunduğun sosyal güvenlik merkezine müracaat et.tedavin süresince istirahatli kaldığın süre içinde geçici işgöremezlik ödeneği alacaksın, eğer çalışma gücünün azaldığı yönünde talebin olursa sürekli işgöremezlik derecesinin tespiti için yine bağlı bulunduğun sosyal güvenlik merkezine dilekçe ver, süreç sonunda %10 ve üzeri meslekte çalışma gücü kaybı oranı tespit edilirse ayrıca sürekli işgöremezlik geliri bağlanır

arkadaşlar tekrar merhaba her sey den önce belirtmek isterim ki; engelliler.biz sitesi admin ve kullanıcılarına çok teşekkür etmek istiyorum, benim şahsi kanaatim o ki bu ülkede herkes bu derece duyarlı davransa memleket günlük gülistanlık olur. teşekkürler

kazadan sonra 8 ay geçti. 3 ameliyat geçirdim sol ayak parmaklarımı tarsalar dan kaybettim. raporlu olduğum sürece sgk dan rapor parası aldım, zorlu bir süreçti şimdi iş başı yaptım, iş veren masa başı bir iş verdi. bu arada sgk başvurdum en yakın eğitim araştırma hastanesine verilmek üzere bir zarf verdi şimdi heyet gününü beklemekteyim anladım kadarıyla zor ve karma karışık bir süreç beni bekliyor.
özelde iş kazası ve tabi bütün belirsizlikler insan üzerinde derin kaygılar ve soru işaretleri yaratıyor. sitedeki bütün konulara okuyarak süreci anlamaya çalıştım fakat anlatılanlar bazen çok farklı olabiliyor ama yinede çok faydalı olduğunu söylemeliyim. şimdi bende yaşadığım süreci düzenli olarak site aracılığıyla paylaşmak istiyorum.
paylaşacağım...

İş kazası sonrası da emeklilik süreci de insanı bıktırıcı derecede zor oluyor maalesef. Sabırla işinizi karşıya geçirmeye çalışacaksınız

Üst Alt