Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%53 engelli oldum. Meslek hastalığı maaşı alabilir miyim?

mumuli

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba ben hakan 2008 de belediyenin kuruluşu ispark ta işe başladım başladığımda hiç bir sorunun yoktu zamanla sters sıkıntı çalışma koşulları derken şeker,tansiyon, huysuz bacak,görme kaybı dahil %53 engelli oldum 2014 den beri engelliyim ayrıyetten psikolojik sulinex 225mg kullanıyorum ama engelli oranına dahil değil.yanıma engelli bir arkadaş verdiler muhabbet derken sen iş göremezlik maaşı alıyormusun konusu geçti alırsın dedi bende araştırdım ama hangi hastalığa veriyorlar diye bir açıklama yok bilen yardım ederse minnettar olurum şimdiden teşekkürler

mamuli
Sen şu an emekli misin, çalışıyor musun? Bunları yazmadığın için bir şey söylemek zor. İş göremezlik adı üstünde çalışmaya engel durumu olan kişilerin malullük veya emeklilik halidir.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şu an devam ediyorum bundan bahseden arkadaşda çalışıyor engelli ve iş göremezlik maaşıda alıyor

Tekrar sordum iş yerindeyken engelli oldum ve şuan iş göremezlik ödeneği alıyor ve çalışıyoruz meslek hastalıklarından aldım diyor

İş kazası ve meslek hastalıklarının usûl ve esasları biraz farklı sanırım. Çünkü engelli raporu olan kişi çalışırken en fazla gelir vergisi indiriminden faydalanıyor. Ancak iş kazası veya meslek hastalığı neticesinde engel oranı oluşan kişilerin korunmasına yönelik böyle bir hak var. AMA bunu almak deveye hendek atlatmak kadar zor. Devlet işyerinden alıp işçiye vermeye kalktığı için böyle bir işveren bulmak sanırım zordur. Bir de her hastalığı meslek hastalığına bağlamak öyle kolay değil.
Bu hastalıklar;
A Grubu: Kimyasal maddelerle olan meslek hastalıkları,
B Grubu: Meslekî cilt hastalıkları,
C Grubu: Pnömokonyozlar ve diğer meslekî solunum sistemi hastalıkları,
D Grubu: Meslek bulaşıcı hastalıklar,
E Grubu: Fizik etkenlerle olan meslek hastalıkları,
Bu beş gurup.
Yani bu hastalıkların sizde çalıştığınız işten dolayı oluşması durumu varsa ağır bir maratona başlayın derim. Çünkü uğraşmak ve neticeye ulaşmak gerçekten zor.
Bir de o arkadaşınıza sorun, nasıl bir hastalık neticesinde böyle bir sonuca ulaşmışlar ve nasıl bir ekstra gelir elde ediyorlar. Bizide bilgilendirirsen iyi olur.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mumuli
Sizin durumunuzun sürekli işgöremezlik ile bir ilgisi yoktur ve sürekli işgöremezlik aylığı alamazsınız.
Bunun için ya iş kazası sonucu engelli olmuş olmanız, ya da işin şartlarından dolayı meslek hastalığına yakalanmış olmanız gerekmektedir. Örneğin sürekli ağır kimyasallar solumak zorunda kalan bir işçinin zamanla Akciğer hastalıklarına maruz kalması gibi.

Ufukalp merhaba,

Ocak 2011'de işe girdim, 2017 Eylül ayında uyku apnesi teşhisi konuldu. Fabrikanın işi polyester, öyle kurallara uyulan bir işletme değil. Ben beyaz yakaydım ama idari bina 2 üretim binası arasında kaldığı için sürekli kimyasal soluduk. İşe girerken herhangi bir hastalığım yoktu. Zamanla işitme kaybıda oldu. %42 Engelli raporu aldım. %6'sı işitmeden. Kimyasal solumakla ilgili şahit bulurum.

İş göremezlik ödeneği alabilir miyim sizce. Bu arada 39 yaşında ve 63 kiloyum. Yaşlı ve kilolu olsam uyku apnesini normal karşılarım ama durum böyle değil.

Ufukalp

Ufukalp bir sorum olacak.2016 da işyerinden ayrıldıktan sonra 2017 de omurilikte tümör nedeniyle ameliyat oldum.Patoloji epandimom 2.İsyerim mermer atölyesi idi.Ve ben burada 7 yıl çalıstim.İsim gereği sürekli ağır kaldiriyordum ve çeşitli kimyasallar ile çalışmak zorundaydım.Bu omurilik tümörunu meslek hastalığı olarak tespit ettirebilirmiyim.Su an malul emekliyim.Ve engelli rapor oranim %86.Biraz araştırdım ve benim hastaligim ile ilgili bir ibare bulamadim

erkandomur
Bunu cevabını ancak meslek hastalıkları hastanesi ya da ilgili birim olan hastanelerden alabilirsiniz.
Tahmini yorum yapmanın pek mümkün olmadığı bir konu.

Yuzde 68 engelli olarak işe basladım iş yerinde menuskus ve tenisci dirsegi oldum birden fazla iş yapıyorum yetistirmek için kendimi fazla yordum ne yapabilirim.

Üst Alt