Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%56 oranında raporu olan kişi 2022 aylığı alabilir mi?

fatih530

Üye
Konular
80
Reaksiyonlar
1
Merhaba arkadaşlar benle yaşıt olan engelli arkadaşım için size bir sorum olacak kendisinin interneti yok maalesef;
Arkadaşım 19 yaşında ve Açık Öğretim Lise'si okuyor. Babasının maddi durumu iyi. Ama arkadaşımın babası ile arası çok bozuk konuşmuyor ve maddi destek 1 kuruş dahi almıyor. % 56 engelli raporu var. Üniversitede okuyan arkadaşları var onların evinde kalıyor. Bir gün birinde bir gün başka birinde.Bildiğim kadarıyla babası emekli 1800 civarı emekli maaşı alıyor. Bir annesi bir babası birde kendisi var ama dediğim gibi evde kalmıyor. Bu arkadaşım maaş alabilir mi?

veli_yılmaz;

İyide anlamadığım mevzu kişi 19 yaşında babasından düşmüş daha ne babasını inceliyorlar ki?

Kaymakamlık/malmüdürlüğüne başvursun şansını denesin.
Fakat okudugu için babasının bakım borcu devam ediyor. Bu durumda babasının nafaka yükümlüsü yakını olarak ona yardım edebileceğini hesaplayabilirler.
Adres değişikliği de yapmayınca babasının evinde gorunur ve babasının gelirindan ona muhakak aylık yuz tl'yi geçen bir yardım miktarı tesbit edebilirler.
Bu durumda 2022 aylıgı baglanmaz. Daha detaylı bilgi için örnek olay 1 ve 2'yi inceleyiniz:http://www.engelliler.biz/forum/202...22-ayliklari-gelir-hesaplamasi-ornekleri.html
Oncelikle kaymakamlıga bir başvurup şansını denesin.
Olumsuz durumda bunda da ona babası yardım yapmıyorsa babasına yoksul durumda oldugu gerekçesiyle nafaka davası açsın. babası nafaka yukumlusu yakını oldugu için mahkeme tarafından babanın çocuguna para ödemesi sağlanır.
Bu durumda en azından yasanın kendine tanıdıgı haktan yararlanmış olur bunu da sorun etmez diye duşunuyorum arkadaşınız. Sonuçta yasal hakkını kullanıyor.
Ailesiyle sorunlarını çözebilirse çözmesi tavsiyem. Buradan neler oldugunu bilmemiz imkansız. Ben kendisi için seçenekler sundum.
Tercih arkadaşınızın.

Üst Alt