Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

60/g-2 borçlar sağlıktan yaralanmaya engel olur mu?

askore

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
oXa152.jpg

Herkese merhabalar....

Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi gelir seviyem 60/g-2 idi. Daha sonrasında 60/c-1 oldu. Araştırdığım kadarı ile şu an prim yatırmadan sağlıktan yararlanma hakkına sahibim. Benim öğrenmek istediğim şu;

60/g-2'den kalan eski borçlarımı ödemezsem şu an sağlıktan yararlanabilir miyim?

Ve ayrıca ben hiç gelir testi yaptırmadım. İflas edip iş yerimi kapatınca sanırım sistem beni o tarihten itibaren 60/g-2 ye tabi tutmuş. Ve sonrasında engelli kızım için başvuru yapınca evimize gelip baktılar, araştımalar yaptılar, ben ve eşim sigortasız olduğumuz için ve ben günlük işlerde çalıştığım ve herhangi bir gelirim olmadığı için 60/c-1 olarak sınıflandırıldım.

Şu halde eskiden kalan borçlarım silinir mi ve bu borçlar silinmezse

60/c-1 olarak hali hazırda sağlıktan yararlanabilir miyim?

Yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkürler. Hayırlı ve sağlıklı günler dilerim.

E devletten aynı kurum yani sgk üzerinden spas müstehaklık sorgulama sayfasına girin o sayfada müstehaktır provizyon alabilir yazmazı lazım

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rebellious

nQaZY5.jpg

Bahsettiğiniz yere baktım. Yönlendirmeniz için teşekkür ediyorum. Şu şekilde geçmekte, yani dediğiniz gibi müstehaktır, provizyon alabilir yazıyor.

Şu halde durumum nedir?

Rebellious

Borcum gözükmekte. Bu borçlar acaba sağlıktan yararlanmaya engel olur mu?

askore

Olmaz provizyon alabilir yazıyorsa git bi randevu al kayıt yaptırmayı dene bakalım

provizyonun varsa sıkıntı olmaz borcunun olup olmadığı şuanda sigortan yatıyorsa sıkıntı yok

askore

Peki bende sana bi soru soracağım; daha önce bu gss ile 60/g2 ile yani hiç üniversite yada tıp fakültesi hastanelerine (çapa, cerrahpaşa hariç) sevksiz giriş yapabildin mi?

Rebellious

Hayır. Hiç üniversite hastanesinde işim olmadı ne yazık ki. Yardımcı olmak isterdim. Kısmetse 15 mart itibari ile dişlerim için randevu aldım. Öncesinde ne olur ne olmaz diyip bir sgk'ya uğrasam sanırım faydalı olacak.

askore

Sgk ya gitmene gerek yok bi sorun yaşayacak olsan e devlet sorgulamanda son 30 gün prim gün sayısı olmadığından provizyon verilememiştir gibi yazı çıkar sizde müstehaktır provizyon alabilir yazıyormuş dişçiye sağlık bakanlığına bağlı yerlere gidebilirsin ancak

askore
sağlık provizyon sorgulamasında "müstehaktır, provizyon alabilir" yazdıgına göre sağlık güvencende sorun yok. 60/c 1 GSS (yeşil kart ) kapsamındasın. bu kapsamda sağlık güvencenden yararlanabilirsin. sorun yok bu konuda.

60/ g 'den sonra GSS gelir testi yaptırmışsın ve 60/c 1 çıkmışsın. bu durumda borçlarının silinmesi lazımdı ya da borçlarının yeniden yapılandırılması lazımdı. e-devlette borcun yazdıgını söylemişsin. o borç yazısının oldugu sayfayı buraya kopyalayabilir misin lütfen? kopyalama yaparken kimlik bilgilerini gizlemeyi unutma.

Kalem

P1VRV7.jpg

BadVnG.jpg

Hayır şu ana kadar hiç gelir testi yaptırmadım. 2013 ile 2017 yılları arasında 2 kere iş hayatına girdim. Tabi bu süreçte bağkurlu idim. Sonrasında iflas edince kapanış verdim. İstediğiniz görüntüyü paylaştım. Çıkan borçlar için ben herhangi bir işlem yaptırmadım. Bahsettiğim yıllar arasında tek yaptığım şey; muhasebecim vasıtası ile işe giriş yapmak yani iş yeri açmak ve sonrasında kapanış yapmak oldu. Gelir testi vs hiçbir başvurum olmadı yani. Sadece 2018 nisan ayında kızım engelli olduğu için bakım engelli maaşı bağlandı. Ki zaten bunun vesilesi ile yeşilkartlı olmuşum. Yani 60/g den sonra 60/c olmamın sebebi bu olmalı. Siz tabi bu konulara daha muktedirsiniz.

Şu an listede çıkan bu borçlar ne olacak merak içindeyim.

Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme:
2 gün önce hastanedeydim. Belirttiğiniz gibi muayene oldum herhangi bir sıkıntı çıkmadı.

Şimdi tek sorun, gelir testi yaptırmadığım halde üzerime çıkan borçlar ne olacak.

e-devlette borcun yazdıgını söylemişsin. o borç yazısının oldugu sayfayı buraya kopyalayabilir misin lütfen?
Bilgilerimi kopyalamamı istemiştiniz. Epey geçti üstünden ama sanıım sizde göremediniz. Bu sorunun cevabı bana yeniden lazım oldu. Eski borçlarım ne olacak. Ödemem mi gerek, yoksa silinme şansı var mı?

teşekkürler..

Üst Alt