Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

60/g-2 ne demek? GSS ile ilgili borç çıkartmışlar!?

.mka

Aktif Üye
Konular
56
Reaksiyonlar
2
[FONT='inherit'] Genel Sağlık Sigortası Tescil Tarih Aralıkları
Sağlık Statüsü :
60/1(g)Gelir Testine Tabi Olanlar
Başlangıç Tarihi : 01.09.2015
Bitiş Tarihi: Devam Ediyor
Gelir Seviyesi: 60/g-2
[FONT='inherit']Sosyal güvenlik kapsamında çalışmadığınız, isteğe bağlı sigortalı olmadığınız, gelir ya da aylık almadığınız veya bunların bakmakla yükümlü olduğu kişisi olmadığınız tespit edilmiştir.
[/FONT]
[FONT='inherit']Durumum Böyleyken Aşağıdaki Gibi Borç Çıkarılması Ne Anlamına Geliyor ;

[/FONT]
[FONT='inherit']Genel Sağlık Sigortası Prim Borç Detay Bilgileri[/FONT]​
[FONT='inherit']Dönem[/FONT]
[FONT='inherit'] Gün[/FONT]
[FONT='inherit']Son Ödeme Tarihi[/FONT]
[FONT='inherit']Aylık Tahakkuk Tutarı(TL)[/FONT]
[FONT='inherit']Tahsil Edilen Borç Aslı(TL)[/FONT]
[FONT='inherit']Tahsil Edilen Gecikme Zammı(TL)[/FONT]
[FONT='inherit']Tahsil Edilen Toplam Borç(TL)[/FONT]
[FONT='inherit']Kalan Borç Aslı(TL)[/FONT]
[FONT='inherit']Kalan Borç Gecikme Zammı(TL)[/FONT]
[FONT='inherit']Kalan Toplam Borç(TL)[/FONT]
[FONT='inherit']201509[/FONT] [FONT='inherit']30[/FONT] [FONT='inherit']31.10.2015[/FONT] [FONT='inherit']152,82[/FONT] [FONT='inherit']0,00[/FONT] [FONT='inherit']0,00[/FONT] [FONT='inherit']0,00[/FONT] [FONT='inherit']152,82[/FONT] [FONT='inherit']0,00[/FONT] [FONT='inherit']152,82[/FONT]
[FONT='inherit']Toplam[/FONT]
[FONT='inherit']152,82[/FONT] [FONT='inherit']0,00[/FONT] [FONT='inherit']0,00[/FONT] [FONT='inherit']0,00[/FONT] [FONT='inherit']152,82[/FONT] [FONT='inherit']0,00[/FONT] [FONT='inherit']152,82[/FONT]

[/FONT]

cevp için teşekkür ederim.Peki hiç bir geliri olmayan çalışmayandan bu ücreti nasıl alacaklar.Misal üzerme kayıtlı bişi yok biryerde çalışmıyorum ve gelirm yok.
not:Ben gelir testide yaptırmadım.Borçtan nette okudugum bir haber üzerine iş olsun diye baktım ve borç çıkarıldıgını öyle öğrendım.

-mka

GSS gelir testi için aile esas alınıyor. ailede kişi başına düşen aylık gelir 424,50 TL'den fazlaysa gelir testi sonucuna göre prim belirleniyor (60/g GSS) .
ailede herkesin geliri dikkate alınıyor. ailenin durumu nasıl? toplam aylık gelirleri ne kadar?
ev, arsa, aylık, burs, düzenli sosyal yardımlar, araç, bag, bahçe, tarla ,banka hesabı vs aklına gelebilecek her türlü gelir hesaplanıyor.

aileye kimler dahil? http://www.engelliler.biz/forum/sag...bilmek-icin-gelir-kriterleri.html#post1008684

NOT: ailede kişi başına düşen aylık gelir 424,50 Tl altındaysa primi devlet ödüyor (60/c 1 GSS). bu da eski yeşil kart gibidir.

borcunuz kendinize ait gelir testi yaptırmadığınızdan dolayı çıkmış en kısa zamanda kendinize ait gelir testi yaptırın yoksa devlet sizden o borcu alır üstelik her ay borcunuz katlanır .tanıdığım aile dostlarımdan birisi gelir testi yaptırmadığı için zamanında şimdi borç ödüyor bide borcunuzu gelir testi yaptırdıktan sonra taksitlendire bilir veya peşin ödersiniz peşin öderseniz borcunuzun dörtte üçünü siliyorlar gelir testi yaptırıp 2015 kasım ayı sonuna kadar borcunuzu ödeyeceğinize dair ssk dan formları doldurursanız borcunuzun cüzi bir miktarını ödeyerek kurtulursunuz 152 türk lirası borcunuzu 50 türk lirası olarak öder kurtulursunuz

Peki gss borcu yüzünden haciz diye bişey var mı yoksa sadece sağlıktanmı yararlanamıyoruz

bugn gelır testi yaptırdım g1 çıktı 52 tl ödeyecekmişim

52 Tl değil 50, 94 Tl ödeyeceksin g1 çıktıysan.
daha önce gelir testi yaptır mıydın yoksa ilk defa mı gelir testi yaptırdın?

Kalem

[FONT='inherit']Kalem abla
İlk kez gelir testi yaptırdım. Telefonda sonucunu sorduğumda g 1 olduğunu ve 52 tl ödeyeceğim söylendi ama kafama halen karışık çünkü eve babamdan dolayı [/FONT]1 798,94 tl gelir giriyor.Bu durumda 52 değil 152 tl olması gerekiyor primin. Bugün baktım sgk sitesine orda 152 tl ödeyeceğim diye görünüyor.

Birde bana yeşil kart alabileceğim söylenmiş(işlemleri kardeşim yaptığı için kardeşime söylenen bu).İyi dedim yeşil kart için. Yeşil kart için ALLAH nazardan esirgesin 9 sayfalık liste vermişler ebemin nikahına kadar sormuşlar yahu yok evde tv buzdolabı çamaşır makinası varmaymış da tövbe tövbe gelde sinir sistemin tahrip olmasın(bunların nasıl alındığı soruluyor veresiye mi borçla mı hediyemi vs vs gerçi tv hediye ötekilerde zamanında taksitle alınmıştı)İnanın listenin içinden çıkamadım.2022 ,evde bakım ve yeşil kart nasıl verilmez o nun peşindeler sanki.

Bende olursa evde bakım için başvurayım diyorum olursa artık.Eğer olurda evde bakım maaşı bağlanacak olursa bu gelir testinden dolayı ödenmesi gereken primi gene ödeyeceğim mi yoksa ödememe gerek kalmayacak mı?
[FONT='inherit']
Abla mesaj atmıştım size bakar mısınız.

[/FONT]

yeşil kart yok artık. yeşil kart denilen 60/c 1 kapsamında GSS'dır. ailede kişi başına aylık gelirleri GSS gelir testi sonucunda 424,50 TL altında olanların primi devlet tarafından ödenir. bu da eski yeşil kart gibidir. Sen gelir testinde g1 çıktıgını söyluyorsun ki zaten bu sınırı geçmişsin. daha yeni GSS gelir testi yaptırmışsın. 60/c 1 GSS'lı olamazsın ailenin bu geliriyle.

ailede kişi başına düşen aylık gelirn ne kadar? SGK yukarıda gösterdiğin tabloda sana 152,82 TL prim yazmış. ailede kişi başına düşen aylık geliriniz asgari ücret ile asgari ücretin 2 katı arasındaysa SGK'nın işlemi doğru.

ama yok, ailede kişi başına düşen aylık geliriniz 424,50 Tl ile asgari ücret arasında ise GSS gelir testinde g1 çıkmışsınızdır ve yapılan GSS gelir testi sonucuna göre SGK guncelleme yapar tabi ki.

evde bakım aylıgı aldıgında ailede kişi başına düşen aylık gelir artacak haliyle. evde bakım aylıgı da GSS gelir tespitinde dikkate alınır.
evde bakım aylıgı alabilmen için hanede kişi başına düşen aylık gelirin 606,95 Tl altında olması gerekir. bu da yetmez. % 50 ve ustu agır özürlü raporun ve bakıma muhtaç bulunman da şarttır.

niye işi bu kadar uzattık ki? hanede kaç kişisiniz? toplam geliriniz ne kadar? hanede kimler kalıyor yaz bir hesap yapayım ben. kimlerin kaldıgını aileye dahil mi değil mi bilmek açısından soruyorum. çünkü GSS gelir testinde aile esas alınır.
evde bakım aylıgında ise hanede ikamet eden herkes gelir hesabına dahildir.

Kalem

Kalem abla
Evde 3kişi kalıyor 1 798,94 tl babamdan kalan maaş giriyor(maaşı kız kardeşim ve annem alıyor ben 2022 alıyordum kesildi) oturduğumuz ev kendimizin ve kendi oturduğumuzdan başka 3 tane daha var ama 1 inde kardeşim oturuyor dier 2si boş zaten 1 i öyle ahım şahım bi ev değil 2 odalı bişi diğeride öle çokda ii bişi deil bu 3evin kirası toplasan anca 700-750 ediyor.Apartman değil gecekondu plansız rastgele yapılmış zamanında ,birde 3 tane arsa var (ekilen gelir getiren tarla hükmünde değil )bunlar gelir getirmediği gibi ödenen vergilerinden dolayı gider masraf.Ben evde bakım maaşına bağlanmak istiyorum bu şartlarda bağlanabilir mi?

Her ay para yatırmak için bankada bekliyoruz bir yıllık borç biriktirsek toptan yatırsak sağlık sigortamızı keserlermi?

-mka

evde bakım aylıgı için hanede kişi başına düşen aylık gelir 606,95 TL'yi geçerse gelir uygun çıkmaz ve aylık baglanmaz.
hanede 3 kişisiniz. Bu durumda kiralar hariç hanede kişi başına düşen aylık gelir 1 798,94 / 3 = 599,65 TL
e oturdugunuz ev haricinde 3 ev daha varmış. 3 evden de ayda 10 TL bile gelse zaten sınırı aşıyorsunuz kaldı ki kira geliriniz 10 tl mümkün değil çıkmaz, daha fazla çıkar.
bu gelirle evde bakım aylıgı baglanmaz size.

zendark

bu konuda bilgim yok. alo 170'i hafta içi iş saatlerinde arayıp bilgi iste bu konuda. SGK müdürlüklerine gidip sorabilirsin de.

Kalem abla
Evde 4 kişi olursa farkeder mi ?bahsettiğim evler kirada değil gelir getirmiyor.Gelir getirmezsede mi maaş baglanmaz?

Son düzenleme:
-mka
ablam çok sınırdasınız. 10 tl aylık gelir tespit edildiğinde bile sınırı geçiyorsunuz. oturdugunuz evden ayrı 3 tane ev var. 3 arsa var. hade arsayı paranız yok degerlendiremiyorsunuz, geç onları. ama evler boş. kiraya vermeniz mümkün. heyet bu şekilde düşünür.
bakım hizmetleri değerlendirme heyeti 3 boş evi es geçmez. bunlar gelir getirmeye müsait çünkü.yine de başvurun, şansınızı deneyin.
ama uyarıyorum hanede kişi başına düşen aylık gelir 606,95 TL'yi geçtiğinde evde bakım aylıgı baglanmaz, baglanmışsa gelir artışını bildirip aylığı kestirmekle yukumlusunuz. aksi takdirde yersiz ödeme iddiasıyla ödenen aylıkları geri isterler.
diyelim ki hade oldu ya evde bakım aylıgı baglandı. siz de sonra verdiniz bir evi kiraya ve sınırı geçtiniz. evde bakım aylıgı almaya da devam ettiniz. borç çıkartırlar size. o kadar riskli konumdasınız ki buradan bir şey demem mümkün değil.
gidin başvurun sonucu görün. baglanırsa da uyarılarımı dikkate alın, il müdürlüğüne gelir değişikliğini (kiraya verirseniz evleri) bildirin.

Kalem

Sağlık Statüsü Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi Gelir Seviyesi
60/1(g) Gelir Testine Tabi Olanlar 29.03.2016 Devam Ediyor 60/g-2

Melek hanım e devlette böyle bir durum göründüğünden dolayı gelir testi yaptırdım ve 217.40 tl borç çıkarılmış.Fakat engelli statüsündeyim ve hiçbir gelirim yok bu borç çıkmasının sebebi nedir.

Dönem Gün Son Ödeme Tarihi Aylık Tahakkuk Tutarı(TL) Tahsil Edilen Borç Aslı(TL) Tahsil Edilen Gecikme Zammı(TL) Tahsil Edilen Toplam Borç(TL) Kalan Borç Aslı(TL) Kalan Borç Gecikme Zammı(TL) Kalan Toplam Borç(TL)
201603 3 30.04.2016 19,76 0,00 0,00 0,00 19,76 0,00 19,76
201604 30 31.05.2016 197,64 0,00 0,00 0,00 197,64 0,00 197,64
Toplam 217,40 0,00 0,00 0,00 217,40 0,00 217,40

Sgk bagkur veya emekli sandigina bagli olmayan, yani kisaca issiz kisilerin saglik hizmetinden faydalanmasi icin devlete "mecburen" odedigi aylik prim miktari Körfez41
Hanendeki toplam gelir ve yasayan kisi sayisina gore belirleniyor bu odenmesi gereken prim. Bir de aile bireylerinin uzerine tasinmaz mal olunca gelir de artiyor bu hesaplamada ve prim miktari artabiliyor. Yakininizda bulunan kaymakamliktaki sosyal hizmetlere giderseniz, yenuden gelir testine girebilirsiniz. Kolayliklar.

Körfez41 mesajınızı yazalı çok olmuş. gecikme için özür.
son durum nedir? eger bir gelişme yoksa tekrar e-devlete girip sağlık provizyon sorgulaması yapınız lütfen. sonra da kimlik bilgilerinizi saklayarak ekranda yazanları buraya kopyalayınız.
bir de şu sorumu cevaplayınız.
iş göremezlik geliri ile ilgili girişiminiz olmuş galiba başka yerlerde yazdıgınız mesajlardan anladığım kadarıyla. bu konuda bir gelişme var mı?

Kalem Önemli değil ne demek bilgim olmadığından ilk sizden bilgi almak istemiştim.Bağlı olduğum kaymakamlığa gidip gelir testi yaptırdım.Daha önce gelir testi yaptırmadığımdan G2 en üst seviyeden yapılmış itiraz edilip G1 statüsünde değerlendirildi.Aylık 65.88 tl olarak ödeme yapılacağı söylendi.Fakat halen hiçbir gelirim olmamasına rağmen bu ücretin çıkmasını anlamış değilim.10 aydır sağlık sorunumdan dolayı ve iş arayışında olduğumdan dolayı çalışmamaktayım.Nasıl böyle bi ödeme çıkarılıyor anlamış değilim.

Dönem Gün Son Ödeme Tarihi Aylık Tahakkuk Tutarı(TL) Tahsil Edilen Borç Aslı(TL) Tahsil Edilen Gecikme Zammı(TL) Tahsil Edilen Toplam Borç(TL) Kalan Borç Aslı(TL) Kalan Borç Gecikme Zammı(TL) Kalan Toplam Borç(TL)
201603 3 30.04.2016 6,59 0,00 0,00 0,00 6,59 0,15 6,74
201604 30 31.05.2016 65,88 0,00 0,00 0,00 65,88 0,00 65,88
201605 30 30.06.2016 65,88 0,00 0,00 0,00 65,88 0,00 65,88
Toplam 138,35 0,00 0,00 0,00 138,35 0,15 138,50

Not Kalem hanım kaymakamlığa itiraz için gittiğimde bağlı olduğum SGK kurumuna gitmem söylendi.Tekrardan İtiraz etme şansım varmı?Doldurtturulan forumda giderler kısmında belirtilen Kredi borcu,elektrik,su,doğalgaz,sigara v.s.. gibi giderleri yazdığım bölümlerin ücretlerini borç alarak harcama yapıyorum fakat o formda öyle bir şeçenek yok borç alıp gider yapıyorum bunu nasıl izah edeceğim.

27.09.2015 tarihinde sağlık sorunlarımdan dolayı işten çıkarıldım.14.06.2014 tarihinde kendimi kaybedip bayılmalarım sonucu Epilepsi tanısı konuldu.Gittiğim birçok hastanede doktorların daha önceden kafana darbe sonucu meydana geldiği söyleniliyor.Fakat Engelli statüsüne sokuldum fakat 2008 de çalışmış olduğum fabrikada Kafa travma,torkas travma,Akciğer yırtılması gibi ciddi bir iş kazası geçirdim.İş göremezlik için ise maluliyet oranım %0 olarak geldi.İtiraz içinse yapacak birşeyim ve pek fazla bu konularda bilgim olmadığından Avukatla görüşüp durumumu anlattım.Elimdeki bütün evraklarımı alıp inceledikten sonra Maluliyet oranına itiraz dilekçesi yazacağını söyledi durum bundan ibaret.İlginiz içinse size ayrıca teşekkür ederim.

Körfez41 GSS gelir tespitinde g1 çıkmışsanız demek ki ailede kişi başına düşen aylık gelir 549 TL'den yüksek.
istersen bir de ben hesap yapayım.
hanede kimlerle kalıyorsun, akrabalık derecelerini de yazar mısın? (annem,abim,kardeşim vs gibi)
çünkü GSS gelir testinde sadece aile bireyleri esas alınıyor. hanede kalan aile bireylerini tespit etmem için bu soruma vereceğin cevap önemli.
ayrıca hanede yaşayan herkesin aylık gelirlerini de yaz. mal mülk varsa ayrıca belirt.

Kalem

Benimde söyle bir sorum olucak.03.05.2015 Tarihinde askerden terhis oldum bu tarihten itibaren 03.11.2015 tarihine kadar sigortam gösterilmiyordu.bu tarihler arasında gss borcu yansımaya başladı ilk başta en üst basamaktan yansıyordu daha sonra gelir testi yaptıırdım 152 lira civarı birşey yansımaya başladı.bu süre içersinde yansıyan gss borcunun silinmesi gibi bir durum var mıdır.askerlik dönüşünün bir affı varmıdır.Birde soylede bir durum var ben 03.11.2015 tarihinden itibaren sigortam yatıyor fakat gss borcu her ay yansımaya devam ediyor.bu gss borcunda kurtulma durumum nedir. saygılarım.

Senin durum ne oldu @-mka
Onun için mı
@Aybala

ben 2022 alırken hane gelrıne bakılmaya başlayınca sistm değişince 2022 maaşım kedildi ve banada gssden borç çıkarıldı o miktar gelırıne göre çıkıyor ve her ay ödemeye devam edecek.anlamı ödeyecek sağlıktan faydalanacak ödemezse sağlıkdan faydalanamyacak.yani o pirimle sigortalı gibi işlem görecek yoksa muayenelerde her seferınde kaç apraysa paşa paşa ödeyecek o mıktarı.
not:şuan yetım maaşı aldıgm için benden prım kesılmıyo

Oda yetim aylığı alıyor durum aynı mı
Af mı olacak borç kesilecek mi
-mka

maaş alınan kurumlar farklı oldugndan kaynaklanıo olabılır.bu her ay ödenecek saglıkdan faydalanmak istiosa.af sadece faızlerıne olmustu ben faızsız ana parayı ödemıstım.
not:sağlık bakanlıgının ilgili birimie dilekçe ile sorun yada tel açın.yetım bırı nasıl gss prımı öder dıe

Sormuş SGK il müdürlüğüne
Öteki ay düzelecek dendi

Üst Alt