Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

65 yaş aylığı alabilme şartları neler?

asilçocuk

Üye
Konular
71
Reaksiyonlar
0
Merhaba amcam %40 özürlü.Hiçbir geliri yok.1.5.1944 doğumlu.65 yaş maaşı için aranan kriterler neler,en az kaç lira geliri olanlara veriliyor?

65 yaşını doldurmuş, kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kurumlarının herhangi birisinden her ne ad altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan, mahkeme kararıyla veya doğrudan doğruya kanunla bağlanmış herhangi bir devamlı gelire sahip bulunmayan ve 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesine göre geliri 86,41-TL'den az olan kişilere Yaşlılık aylığı bağlanır.

Annem, 75 yaşında ,sosyal güvenlik kurumlarının hiçbirinden aylık almıyor ancak ,emekli olan ablamın ssk güvencesinden sağlık hizmetinden yararlanıyor (annesi olduğu için)...Adına kayıtlı tek bir dairesi var,ancak ben engelli olduğum için,yanımda kalması gerektiğinden ,evi şu an kirada....
Bu durumda annem yaşlılık aylığı alabilirmi?
Yaşlılık aylığı ne kadardır?

Çocuklarının giderleri gelirlerinden çıktığında, anneye sadece 87 tl'den az bir miktarda pay ayrılabiliyorsa, evet, anneniz hem kızının sağlık güvencesinden yararlanıp, hem de 2022 yaşlılık maaşı için başvurabilir.

Annemin zaten 2 kızı var, biri evli ve bizimle oturmuyor.Ben babamdan 250 tl. maaş alıyorum.Bir de annemin kiradaki evinin geliri var,evde 2 kişiyiz,ancak annemin maaşı yok;yani bu durum da alabilirmi?

250+kira parası/hane sayısına bölünüp,giderler çıkarıldıktan sonra 86,41-TL'den azsa maaş alınabilir.

Gider sınırı var mı?Devlet neye göre karar veriyor,bir kriter vardır elbet.

Giderler neye göre hesaplanıyor?Giderler çıktıktan sonra zaten geriye bir meblağ kalmıyorki;örnek verecek olursak kira bedeli 630+benim maaşım 250=880 Ben %87 özürlü olduğum için,annem evde bakım maaşına başvurmak istedi,kriterlere uymadı, zannediyorum yaşlılık aylığı da bağlanamıyor...
Bu durumda ne yapmam gerektiği konusunda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim,cevaplarınız için teşekkürler...

Üst Alt