Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

65 yaş maaşı alan biri oğlunun SGK'sı üzerinden yararlanabilir mi?

gürsel03

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Babam 65 yaş maaşı alıyor.annemle yalnız yaşıyorlar.ben başka bir ilde öğretmenim.babam ve annem benim sağlık güvencemden yararlanıyorlar.bazıları uygun olduğunu söylüyor,bazıları ise babamın yeşil kart alması gerektiğini, annemim ise benim üzerimden yararlanmaya devam edeceğini söylüyorlar. Kesin olarak bilen birisinin yardımını rica ediyorum.

2022 yönetmeliğinin ilgili maddesi bu aylığı alanların genel sağlık sigortasından yararlanması gerektiğini söylüyor. Yani nübabanız sizin sağlık güvencenizden yararlanmamalı aslında. Ama yararlananlar da var. Memurlar ne yaptığını bilmeden her iki şekilde uygulama da yapıyor...

Muayene ve tedavi
MADDE 24 – (1) 2 nci maddenin birinci fıkrasının (ç) ve (d) bendlerine göre aylık veya aylık farkı ödenenler hariç, kendilerine aylık bağlananlar ile 2 nci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendi kapsamındaki 18 yaşından küçük özürlülerin sağlık giderleri, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin (3) numaralı alt bendi kapsamında karşılanır.

Aynı anda 65 yas maasi ve SSK emeklisi oluşabilir mı ?

Ananem 65 yas maasi alıyor ama oğlundan doğru SSK emeklisi olarak ta gözüküyor . Şimdi 2 gözünden de katarakt amiliyati olması gerekiyor ama ona SSK Sini kullanırsa 3 ayda bir aldığı yas maaşının kesileceğini söylemişler bu doğru mü

Aksini söyleyen mahkeme kararı var, ama sgk'Nın uygulaması bu yönde değil. SGK, 2022 yaşlılık maaşı alan kişi ancak bu kapsamda genel sağlık sigortasından yararlanabilir, diyor.

Üst Alt