Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

7 sene önce yurt dışında iş kazası geçirdim. Tazminat süreci nasıl işleyecek?

Taşer

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Selam ben, bu siteye, yeni katıldım
2012 de yurt, dışında, iş kazası, geecirdim işkur ile sözleşmem
Olmasına rağmen,calıştığını firma
Kazayı inkar etti sgk ya başvurdum onlarda şirket sgk ğirişini yapmamış
Bu gerek ce ile iş kazası sayamayız dediler
Kaldiki elimde işkur sözleşmem olmasına rağmen, 12 ay raporlu kaldım sol ayak bileğim de parcalı kırık lar vardı ameliyat oldum vida lar ve platin takıldı uzun bir süre calışamadım, gecici iş ğörememezlik ödeneğin den de faydalana madım
Ben de hem firmaya hemde sgk ya dava açıldı ve davayı kazandım
Bunun üzerine sgk beni hastaneye sevk etti sonuç sağlık kurulun dan posta ile sgk il müdürlüğü ne yolla mış buğün yarın belli olur bu olaylar benim tam 7 yılımı aldı zor bir süreç ten geçtim bu sitedeki deneyimli arkadaşların tecrübelerin den faydalan mak istiyorum gelen orana ğöre tazminat davası acılıçak bundan sonraki süreç ne oluçak deneyimli arkadaş lar dan bilği, almak istiyorum

Taşer

Hem tazminat hem de sürekli iş göremezlik geliri hak edeceksiniz. Miktarların ne olacağı oluşan işgücü kaybı oranına bağlı olacak. Ve dava/idari vb. her başvurunuzu iş kazasının olduğu tarihten itibaren tazmin edilmesi için yapın.

Teşekkürler sağlık kurulun da idi dosyalar ara karar cıkar mış lar tek rar dün heyete gir dim dosyam İstanbul Sağlık kurulun da 3 ay daha sürer diye düşünü yorum

Merhaba uzun bir aradan sonra
Sgk yı aradım bana
Oranınız%26 geldi dediler
Tabi bu sözlü bildirim
Evrak takibin de hala bekleme de yazıyor
Peki bu %26 iş ğüçü kaybı ile ne gibi haklarım olucak

Taşer öncelikle çok geçmiş olsun ,birşey sormak istiyorum arkadaşım , DYS evrak takipten görüyorsun değilmi gelişmeleri ?? Birde bende sosyal sigortalar il müdürlüğü emeklilik servisi 2 ( malüllük ) “ gelen evrak beklemede “ yazıyor , sende de aynı yazımı çıktı?? , bu arada bugün çıktı ekranda bende bu yazı

Evet gelen evrak beklemede
Yazıyor bu ğün kurumu
Aradım Oranınız %26 geldi dediler
Ama bu cevabı sözlü olarak aldım

İş ğüçü kaybı ile engel oranı ayrı mı yani şuan bana %26 iş ğüçü kaybı verildi buna göre engel oranı nasıl bulunur

Taşer
Geçmiş olsun evet iş gücü kayıbınız ile engelli oranınız farklıdır,İş kaybı meslekteki iş kaybınız bu hesaplama kaza sonrası mesleğinize ne kadar etki etmiş ve meslek kodları üzerinden hesaplanıyor engelli oranı ise belirli bir kurum yada kendi iştegin ile bir devlet veya üniversite Hastanesine müracaat edip hastanenin sağlık kuruluna girip heyet tarafından sana vucut fonksiyonların zararı neticesinde sana veriren orandır.İş kaybı oranı ile engelli oranları arasında farklılık göstere bilir,örneğin iş kaybı oranın %26 olmazsı engelli oranın aynı olacaktır diye birsey yok,bazı durumlarda iş kaybı oranı düşük engelli oranı yüksek olabilir yada tam tersi iş kaybı oranı yüksek engelli oranı düşük olabilir her ikisi birbirini baglamaz

Sana bundan sonra %26 iş kaybı üzerinden maaş baglanacak,bir nevi yarım emeklilikte diye bilirsin,maaş hesaplaması kazadan önceki son 3 ay daki maaş bordluları üzerindeki almış oldugun gelirin günlük kazanç ortalaması üzerinden besaplanıp iş kaybı oranına denk gelen miktar üzerinden sana ömür boyu maaş bağlanacak,geriye dönük 5 yılın toplu parasını alacaksın,çalışmazsan dahi Sigortalı olarak sağlıktan sen ve bakmakla yükümlü olduğun kişilerde prim ödemeden sağlık güvencesindem yararlanırlar.Eger çalışıyorsan dahi bu maaşı alırsın.Sigortalı olman maaş almana mani bir durum oluşturmaz,İleride emekli olursan bağlanan maaşlardan daha yüksek maaş oranın tamamını az almış oldugun maaşın yarısı baglanır ve çifte maaş ile hayatına devam edersin.

@cumaliman bey teşekkür ler
Ben bu iş kazası sını yurt dışında geecirdim ve 27.ğünlük calışan dım
Maaşım saat üçret li idi 5.5 dolar
Elimde bu sözleşmenin bir nussa sı yok
Sözleşmemiz vardı ama bu evrak şirkette kaza 2012 de oldu kazadan bu yana ne sgk nede şirketten hiç bir ödeme almadım peki şimdi bu Hesaplamalar neye göre hesaplanacak kazayı inkar eden şirket bizde sözleşmesi var demez ve yurt dışın daki bir işçiyide asgari üçretten hesap lamazlar sanıyorum
Bu süreçte ne yapmalıyım
Cok uzın ve zor bir süre geecirdim 8 yıl bu olayın kaza olduğunu ispatlama ile gecti ve sonun da yargıtay kararı ile ispatlandı artık haksızlığa uğramak istemiyorum ve o yüzden doğru hareket etmem gerek avukatım sgk süreçine müdale etmedi sadace oran gelsin tazminat davası acıla cak diyor bu aşama da neler yapmalıyım sgk nın
Ödemeler de kazayı gecirdiğim andan bu ğüne olan farkı ödüyor ve işverene rucu ediyor diye duydum bilği verir seniz sevinirim hem ben hemde bu aşamada olan arkadaş lara büyük faydası olur şimdiden teşekkür

Kaza dan önce sıgortam yoktu yani 7 veya 8 ay işsiz dim o yüzden hak ihlaline uğrar mıyım diye düşünüyorum
Çünkü yurt dışın da iken kimse asgari üçret le çalışmaz ve benim işe girer ken yaptığım saat üçreti 5.5 dolar olan sözleşmemide şirket gizli tutar

Taşer

Yurt dışında çalışmış isen sizi Sigortalı olarak genelde işveren göstermez özel saglık sigortası yapar bu durum da ise büyük itimalle size asgari ücret üzerinden hasaplanır oranınız üzerinden maaş baglanır,İlk önce maaş baglansın derim daha sonra eger maaşınız az ise bu sefer SGK muna hizmet ve maaş tespit davası açmak zorunda olursunuz bu davayı kazanmakta zor oluyor çünkü ıspatlı belge ve deliler gerekiyor ve yurtdışındaki gercek maaşınız ıspatlayıp davayı kazanırsanız maaş ona göre düzenlenir lakin suan bağlanacak maaş asgari ücret üzerinden balglanacaktır.

Özel sağlık sigırtası yapıl mamış
Zaten inkar ettiler biz de çalışmıyor
Dediler ama 27 ğünlük alacağımı banka hesabına yatır dılar bu belgelendi ve yurt dışına git meden öncede hesabıma avans mayatin de para yatırıldı bu da belgelendi ve yurt dışın daki iş arkadaşlarım şahit liği ile davanın iş kazası olduğu ispatlabdı
Sonrası tarafların 8 yıllık suskunluğu ile geçti taki gecen hafta cuma günğ %26 oran gelene kadar şimdi de
Merak için deyiz neye ğöre hesap yapıçaklar yurt dışına çalışan birini asgari üçret le hesap lamam pek te etik deyil bakalım süreç nasıl iler liy cek
Birde bu maaş bağlan ma süreçi ne kadar sürüyor

Cumali bey bu site de çok faydalıı bilğiler ve tecrübeli insanlar var ben ve benim durumum daki lere büyük faydaları oluyor kazaya uğradığınızda neyi nasıl yapıcağınızı bilemiyor insan

Taşer
Senin durumunda benzer 2 arkadaş ile tanışıp sohbet ettiğim kişiler var bu konuda bilgi sahibiyim ve her ikisi de yurtdışında iş kazası geçirmiş ve her ikisi yüksek maaş almalarına rağmen SGK mu asgari ücret üzerinden maaş bağladı,her iki arakdaş sonradan işveren ile mahkemelik oldular ve davalarını kazandılar tazminat hakkı elde ettiler ve her ikisi de SGK muna bu sefer maaş tespit davası açtılar dava devam ederken arkadaşlar dan biri işveren ile anlaşıp tazminattını alıp maaş tespit davasından çekildi diğer arkadaş ise davaya devam etti ve davada yeterli miktarda delil sunamadığı için davayı kaybetti ve istinaf gidip itiraz etti,demek istediğim yurt dışında çalısanların eger primleri Türkiye de yüksek yatmıyorsa işçi iş kazası geçirdiğinde SGK mu maaşları asgari ücret üzerinden görüp ona göre maaş bahlıyor.Maaş baglanma sürecleri farklılık gösterebilir bu 3 ay ile 16 ay arasında sürebilir,

Teşekkürler

Başından sonuna kadar bütün bu süreç çok fazla yavaş işliyor

Olaki asgari den hesap landığını kabul edelim maaşım bürütün den mi hesaplama yapılıyor %26 orana ne kadar maaş bağlanır

Cumali bey oran %26 yakın zamanda bağlanır maaşınız diyor lar peki diyelimki asgariden hesap landı kazayı gecirdiğim senedeki asgari üçret ten mi hesap yapılıcak yani 8 yıl önce asgari üçret ne ise onun üzerin den mi
Ben 8 yıl işkazası ispat davası ile uğraştım dava yı kazan oranı al
Bağlanan aylık 8yıl öncesimi baz alınıcak yoksa ğünümüz de ki asgari üçret mi baz alınıcak

Üst Alt