Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%70 oranında raporum var. 2022 maaşı alabilir miyim?

ogn

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Selamlar.

Böbrek nakli olmuştum özürlü raporumu yeni aldım.(%70) Raporum arkasında 2022 sayılır yasadan faydalanabilir diye bir ifade var. 25 yaşındayım herhangi bir gelirim yok sadece isteğe bağlı sağlık sigortam(aylık ödemesi 30 tl) var.Acaba 2022 maaşı için başvurduğumda babamın gelirine ya da malvarlığına(ev,araba, var) bakılıyor mu yoksa sadece benim gelirime mi bakılıyor?

şimdiden teşekkürler...

Hayır alamazsınız isteğe bağlı sigorta yatırdığınız için.

isteğe bağlı sağlık sigortam olmasa ilaçlarımı alamayacağım.Zaten yeşil kart da vermediler.İlaçlarımı almak için isteğe bağlı sağlık sigortası yaptırdım bu yüzden 2022 maaşından faydalanamam öyle mi ? Bu arada ailenin durumuna da bakılıyor mu ?

2022 alacak kişinin aktif sigortalı olmaması, isteğe bağlı prim yatırmaması, genel sağlık sigortası primi yatırmaması gerekiyor..
Eğer sgk 'yla hiçbir ilişkisi yoksa yukarıdakilerden 18 yaş ve üstü için öncelikle kişinin kendi gelirine bakılır. hiçbir geliri yoksa nafaka yükümlüsü anne-babanın gelirinden giderler düşüldükten sonra kişiye düşecek yardım miktarına bakılır. ve bu miktarın 100 TL'yi geçmemesi gerekir.
- 18 yaşından küçükse direkt ailenin gelirine ( sgk 'yla ilişkisinin olmamasına vs..vs..) bakılır. aynı şekilde 100 TL'yi geçmemesi gerekir..
Ama sizin bu aşamada değerlendirilmez bunlar. isteğe bağlı prim yatırdığınız için doğrudan başvuramazsınız..

Üst Alt