Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%76 Down sendromlu kızımın 2022 maaşı ne kadar olacak?

BsB

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
benim down sendromlu %76 raporlu dünyalar güzeli kızım var 1 yaşında şu an anne bakım parası alıyoruz ve 3 aylık 2022 maaşı alıyoruz
ilk bankanın verdiği para 1362.27 TL 13.7.2010 tarihinde daha sonra 07.09.2010 tarihinde 618TL postaneden aldım.
sevgili kardeşler bir sonraki maaşı ne zaman alabilirim ve kaç TL dir
acaba postanenin kendi web sitesindede yok her hangi bir bilgi şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar .

hem bakım maaşı hemde 2022 maaşını çocuğunuz "18 yaş"altı olduğu için alamazsınız1362+618 tl geri ödemek durumundasınız.artı ceza ödememek için bir dilekçeyle sgk ya evde bakım maaşı aldığınızı aynı zamanda 2022 maaşı bağlandığını bildirin.cezaya kalmamak için kendinizi bence çok acemi olarak lanse edin ki zaten öylesiniz.ne yapman hangi işlemi yapmanız için yardım isteyin..:confused:

ne diyosun kardeş nasıl olur ya neden bağlandı o zaman ne yapmam lazım şimdi ceza çokmudur böyle bir saçmalık nasıl olur ya neden bağlıyorlar o zaman yada beni neden hiç bir resmi kurum işlemleri yaparken uyarmadı

18 yaşaltılar evde bakım ücretinden yararlanıyorlarsa 2022 maaşı alamaz bu kesin memurlar evde bakımişlemlerini veya aylığını aldığınızı bilemezler sen ilk başvuruda söyleyecektin yersiz ödeme olarak verdikleri parayı % 50 faiziyle isteyeceklerdir..

arce;

Bakım maaşı alırken 2022 maaşını alınamayacağını da nereden çıkarttınız?Gelir durumu;evde kişi başına 98 TL sını geçmiyorsa her 2 maaşı da alabilir..

BsB;

Maaşınızı her yıl;Mart,Haziran,Eylül,Aralık aylarında, kimliğinizin son rakamına göre, bulunduğunuz PTT şubesinden çekebilirsiniz.Miktarı; yaklaşık 600 tl civarı olması lazım...

umut kardeş adın gibi bana umut verdin ben esnaftım durumum çok iyidi battım iflas ettim boka battım kısaca iyi günlerim tersine dönmeye başladı(sebebi kim kardeşim ) onu borçlarından kurtarmak için fedakarlık yaptım kurulu düzenimi mülk ile beraber sattım ben çok para kazanıyodum ama hep birilerine faydalı oluyodum mesela her hafta sonu c.tesi günleri kumanya alıp ihtiyacı olan insanlara veriyodum ama şimdi ben o yardım ettiğim kişliler durumuna düştüm. benim herhangi bir gelirim yok anne bakım parası haricinde sigortam yok bağkurum yok .
yani ben şimdi bu durumda hem nanne bakım parası hemde 2022 maaşı alıyom diye beni devlet ......................... tartışılır bu zor duruma sokacaksa ben ne yapmalıyım

Umarım en kısa zamanda bu durumu atlatır tekrar eski günlerinize dönersiniz...

Eğer sigortanız ve herhangi bir geliriniz yok ise, her 2 maaşı almanızda bir sorunla karşılaşmazsınız...Geçmiş olsun..

yanlış bilgi vermeyelim lütfen.en kötü bilgi eksik bilgidir.18 yaş altı özürlüler için evde bakım veya 2022 maaşının biri tercih edilir.tabiki evde bakım maaşı yüksek olduğu için genelde bu tercih edilir..

bi zahmet sen araştır,hem 2022 hemde evde bakım maaşı alıyosan "18 yaş altı" hasta için kesinlikle 2022 maaşını % 50 faiziyle geri ödettiyorlar bilginize saygılarımla...

arce;

Araştırdım ve link verdim size ama siz hala anlamak istemiyorsunuz!

Okuma zahmetinde bulunmadınız sanırım..Yazının, bu konuyla ilgili kısmını kopyalıyorum buraya mümkünse bir zahmet okuyuverin;

Dolayısı ile özür derecesi %40’ın üzerinde ve 18 yaşının altında engelli çocuğu olan ailelerden anne ve babası memur, emekli, işçi ve bağ-kur’lu olanlar özürlü maaşından yararlanamazlar. Yeşil Kartlı olanlar ile hiçbir geliri olmayan engelliler ve aileleri özürlü maaşından yararlanırlar.Yani 18 yaşının altında engelli çocuğu olan ailelerin özürlü maaşını alabilmeleri için aylık 82 YTL’ nin üzerinde bir gelirlerinin olmaması ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna aktif olarak kayıtlı olmamaları gerekmektedir.Yani anne-babanın aktif olarak SSK-BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı iştirakçisi olmaması gerekmektedir.

Yani bu şu anlama geliyor;Sigortalı olmayacaksın ve gelirin kişi başına 98 TL yi geçmeyecek..
Soruyu soran arkadaşımız;sigortam ve hiçbir gelirim yok diye belirtmiş zaten..Hala da alamaz diyorsan, seni Oturanboğa'ya havale ediyorum...

18 yaşın altındaki çocuklar için başvurulan özürlü yakını aylığı gelir hesabının SGK uygulama klavuzuna göre nasıl yapıldıgını anlatan örnek olay 3'ü inceleyniz:http://www.engelliler.biz/forum/202...u-yakini-ayligi-gelir-hesaplamasi-ornegi.html
Diyelim ki evde bakım aylıgından dolayı sorun çıkar diye korkuyorsunuz. Yasal açıdan bakalım, içinizin rahat etmesi için:
özürlü yakını aylığı için babası başvurduysa ve babasının hiçbir geliri ve sosyal güvencesi yoksa bunda da ilgili yönetmelik greğince 7. madde "ç" bendine göre nafaka yükümlüsü yakınlarının glirine bakılır. Burada eşinin aldıgı evde bakım aylıgı var. ilgili madde "ç" bndine gore ev gidrlri hsaplanır kalan vesaire paradan babaya düşecek miktara bakılır. Bu miktar çevrenin sosyal ekonomik durumuna göre değişknlik gösterir. Bu durumda yerel idare babayı hak sahibi bulmuş muhtaçlık belgesini onaylamışsa ve SGK bu başvuruyu kabul tmiş aylık baglamışsa ve üstelik alınan evde bakım aylıgı bildirilmişse( kaldı ki bu durum muhtaçlık tsbitinde öğrenlmştir) yasal hiçbir usulsuzluk yok. Eğer ilgili 7. madde "ç" bendine gore harcamalrdan kalan vesair paradan babaya 98 Tl üstünde bir yardım nafafa miktarı düşüyorsa bunun sorumlulugu da zaten yerel idareye aittir.
Kısacası aylık baglanmış ve "güle güle harcayın" demek düşer bize.
Ha alınan evde bakım aylıgını kurum sorun ederse sorumsuzluk yerel idareye aittir. Muhtaçlık belgesini dolduran ve kabul eden onlardır.
Özetle şunu diyebilirim ben arkadaşımıza:
7. madde "ç" bendini oku. Butun sabit giderleri hesapla (kira, fatura, mutfak). Sonra eşinin aldıgı evde bakım aylıgından sana 98 tl'nin altında bir para kalıorsa gule gule harca özürlü yakını aylıgını çocugun için, rahat ol.
Ayrıca evde bakım aylıgı, 2022 aylık baglama işlemleri/hak sahipliği sırasında sorun oluyor genelde. Evde bakım aylıgı alınıyorsa yerel idareler genelde muhtaçlık belgesini onaylamada sorun çıkarıyorlar yani.
SGK, Önceden aylık baglanmış ve sonradan evde bakım aylıgı aldıgı tesbit edilenleri ya da bir şekilde 2022 aylıgı ile birlikte evde bakım aylıgı alanları( başka glirleri olmadıgında) usulen sorgulamıor. Hukuki ve idari açıdan takip etmior yani.

bakın bu konuda sayısız yardımcı olduğum vede şahit olduğum konu var şöyleki;evde bakım ücreti talebinden önce şahıslar 2022 maaşı talep etmişler ve kriterler tuttuğu için yerel idareden onaylanmış.belirli bir zaman sonrada evde bakım hizmeti için başvurulmuş bilirsinizki evde bakım için kriterler daha uygun oda onaylanmış...sorun şu her nasılsA PRİMSİZ ödemeler gn md.evde bakım hizmetini öğrenince tekrar 2022 maaşını değerlendiriyor.bizim buralarda sayısız örnek var kendilerine yersiz ödeme diye ceza gelmiş insan var.ayrıca evde bakım ücreti alan daha sonrada 2022 maaş talep edenleride "18 yaşaltı için"geri çeviriyorlar.benim amacım kimseyi karamsarlığa düşürmek değil sadece tecrübelerimi paylaşıyorum bu konuda kanunen bilgisi olan varsa inanın bana çok yardımcı olur herkese saygılarımı sunaRIM...NOT.. bu kişi başı değil hanegeliri 98 tlyi geçmeyecek bu konuda benim yaşadıklarım var.

SSK-BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı iştirakçisi değilim anne bakım parası haricinde hiç bir gelirimiz yok. Çocuklarım 18 yaş altı sigortasından faydalanıyordu SGK dan bana genel sağlık sigortası tesciliniz diye bir yazı geldi yeşil kart'a müracaat etmek gerektiği yazıyordu aksi halde her ay 170 TL ceza ödemem gerekiyormuş bunun üzerine yeşil kart bürosuna müracaat ettim ve yeşil kart onaylandı tüm aileme yeşil kart verildi.

Önce anne bakım parasına müracaat ettik onaylandı.
Daha sonra ben 3 aylık maaşa müracaat ettim bu da onayland.
Burada benim ne suçum ne günahım var da bana verilen paraları %50 cezalı geri alacaklar, ki bunu geri ödeyecek durumum kesinlikle yok böyle bir şanssızlık ile karşılaşırsam ne yaparım bilmem.

Arkadaşlar kardeşler hepinize çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Buda Canım Kızım Simay http://simayim.blogcu.com

inşallah yanlış bilgi sahibiyimde yanılmış olurum

İstemeden de olsa arce arkadaşa katılmak durumundayım...

SGK'nın sitesinde diyor ki:

Burada şu noktalar çok önemlidir: 18 yaşının altında engelli çocuğu ailenin her suretle olursa olsun ve gelirin nereden geldiğine bakılmaksızın aylık 82 YTL’nin üzerinde gelirinin olmaması gerekmektedir. Bu gelir aylık, maaş, nafaka, her türlü taşınmaz gelirleri ve kirası, tarım geliri v.b. gelirleri kapsamaktadır. Hatta diğer sosyal yardım kurumlarından yapılan yardımlar bile bu gelir durumunun içine girmektedir. Birçok aile müracaat ettiklerini ve olumsuz cevap verildiğini söylemekte ve bu durumdan yakınmaktadırlar. Ama İl’lerde bulunan Mal Müdürlükleri ilgili dosyaları incelediklerinde hiçbir geliri olmadığını söyleyen ailelerin ya tarım geliri yada başka bir ad altında aylık 82 YTL’ den fazla gelirlerinin olduğunu öğrenmekte ve başvuruları reddetmektedir.

Tabi burada bir yanlış yapılmış ve bu para ödenmiş.. ödemeyi yapanların da kusuru var.

Burası Türkiye.. bu ödemeyi hiç sorunsuz yıllarca alanda olabilir.. haciz karasıyla faizleri cezalarıyla geri ödemek zorunda kalanlar da... Bence valilik/kaymakamlık da bulunan SHÇEK müdürlüğüne gidip bu konuda yardımlarını isteyin... bir yanlış varsa düzeltilsin.

Bu arada kızınız çok tatlı... Allah bağışlasın.

Engelliler gerekli şartları taşımaları halinde özürlü maaşı ve evde bakım ücretini aynı anda alabilecek.
Vedat ATICI / Haberexen.com

Engelli bireyler ve aileleri hem özürlü maaşını hem de evde özürlü bakım ücretini aynı anda alabilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Karadeniz Engelliler Federasyonu Basın Sözcüsü Psikolojik Danışman Hasan Tahsin Yazıcı, "Özürlü maaşı alabilmek için engelli bireyin özür derecesinin en % 40 ve yukarısında olması gerekiyor. Engelli çocuğu bulunan ailelerde çalışan veya geliri olan aile reisinin ücret geliri ve diğer kira, faiz gibi gelirlerden giderler düşüldükten sonra evde çocuklara (engelli çocuk) fert başına ayırabilecek nafaka geliri 92,67 TL den az oluyorsa 2022 sayılı kanun kapsamında 18 yaşını doldurmuş özür derecesi % 40-69 arası olan engelliler için özürlü maaşı Aylık 185,34 TL, Üç Aylık 556 TL'dir. 18 yaşını doldurmuş ve özür derecesi %70-99 arasında olan engellilerin maaşlarının miktarı aylık 278,02 TL, Üç Aylık 834 TL'dir. 18 yaşının altındaki engellilerden özür derecesi %40-99 arasında olanların maaşlarının miktarı aylık 185,34 TL, Üç Aylık 556 TL'dir." dedi.

Yazıcı, 2828 sayılı kanun kapsamında "Ağır Özürlü" olduğu belgelendirilenlerden başka birinin bakımına tamamen muhtaç olan engellilere aylık gelirlerinin net asgari ücretin üçte ikisi olan 347,93 TL den az olduğunun bakım raporu ile tespiti halinde sürekli bakımı yapılan ve tamamen bakıma muhtaç olan engelli birey için 2828 sayılı kanun kapsamında 521,89 TL lik evde bakım parası bağlanmakta olduğunu belirterek, "Bu bakım parası engelli bireye bakan kişiye verilmektedir." ifadelerini kullandı.

�Belirtilen şartları taşıyan engelliler bireyler ve aileleri hem özürlü maaşını hem de evde özürlü bakım ücretini aynı anda alabilirler� diyerek konuşmasına devam eden Yazıcı, "Bakım ücreti düzenli bir gelirden sayılmadığı ve sosyal bir yardım olduğu için özürlü maaşı müracaatlarında gelirden sayılmaz ve özürlü maaşına almaya engel değildir. Ancak bakım ücretine müracaatta ise özürlü maaşı düzenli bir gelirden sayılır ve dikkate alınır, fakat bütün şartları taşıyan engelliler hem özürlü maaşını hem de engelli maaşını aynı rahatlıkla alabilirler." diye konuştu.

Haber Exen - Samsun Haber Sitesi. Samsun Gndeminin nabz burada atyor...

MeTePe hocam;

Çocuğumun okulunda her 2 maaştan yararlanan en az 5 aile var üstelik yeşil kart sahibiler ve en az 4 yılı aşkın bir süreden beri bu 2 maaşı alıyorlar..Zaten sizde 'burası Türkiye, yıllarca bu ödemeyi sorunsuz alabilir'demişsiniz..

Ama şöyle bir çelişki söz konusu;Bir anne çocuğu için asgari ücrete yakın 'bakım maaşı' alıyor ama 'yeşil kart' sahibi...O'na bakarsanız geliri olan bir aileye yeşil kartta verilmez..O zaman buradan şu sonuç çıkıyor;Yukarıda da yazıldığı gibi bu verilen aylık düzenli gelirden sayılmıyor(muş)..Sadece, 2022 maaşı düzenli gelir olarak kabul görüyor(muş)..2022 maaşı alan 18 yaş altı bir çocuk aylığa bölündüğünde 185,34 TL gibi bir maaş alıyorsa eğer, zaten evde 3 kişi olsalar(anne,baba,çocuk) bile 92 TL den az çıkacak eve giren para miktarı:)Bu şartlar altında her 2 maaş alınır diye düşünüyorum..

Oturanboğa'nın, her 2 maaştan yararlanmak için önce 2022 maaşına,sonra bakım maaşına başvurun gibi bir yazısını okumuştum.Bu taktikle yola çıkıp her 2 maaşı da bağlatan aileler, yarın bir gün aldıkları paranın %50 faizi ile geri iadelerini isteyip, patlamasınlar:)Ah oturanboğa ah!Durup dururken %50 içeriye girdik,yaktın yığınla garibanı sonucu çıkar buradan:)

Sahi Bülent abi bu duruma bir açıklık getirir misin?

Sevgili umut arkadaşım,

Habere yorum yapan kişi yasayı kendine göre yorumlamış.. Olabilir.. farklı forumlar çıkabilir. Ama bence tanımda gayet açık yazıyor.. sosyal yardımlar da gelir kabul edilir denilmiş.

Bana kalsa hem özürlü maaşı, hem bakım parası alsınlar. Tabi ki alacaklar... Bizler ne için vergi veriyoruz... sadece belirli kesimler semirsin diye mi?

Zaten bu paraların geri alınması da pratikte çok zor.. konu mahkemeye intikal etse kolay kolay hiç bir mahkeme geri ödemeyi onaylamaz.. Takip başlatılsa, yardıma muhtaç kişinin nesi haczedilecek.. zaten muhtaçlık belgesiyle yardım alıyor.

Bence alanların bu durumu çok dert etmemesi lazım.

Yine de, benim fikrim, mevcut yasalara ters bir durumdur her ikisinin de alınması...

Yenilenen yönetmelik, bu konuda sözünü söyledi. Bu yeni yönetmeliğe göre 2022 aylıkları gelir hesabında bakım ücretleri dikkate alınmayacak.

Sayın Kalem,

Yeni yönetmelik konusunda haklısınız.. Gelirin hesabında 2022 aylıkları hesaplama dışında tutulmuş.

Ancak benim yine de tereddüt duyduğum bir konu var. Evde bakım ücreti 2022 DEĞİL, 2828 sayılı yasa uyarınca veriliyor. Yani kapsam dışında bırakılamaz. SGK bu konularda çok katıdır. Nasıl uygulayacağı belli olmaz.

Devletimiz yine herkesin kafasını karıştıracak düzenlemeler yapmış.. çok mağdur olan olmaz inşallah...

Yanlış anladınız metepe. Bu yeni yöntmliğe göre 2022 aylıkları muhtaçlık sorgulamasında gelirler sorgulanırken bakım ücretleri dikkate alınmayacak. 2022 gelir sorgulamasında zaten 2022 aylıkları dikkate alınmıyor bu konu ayrı.
2022 aylıgı için başvuran kişinin geliri sorgulanırken sosyal hizmtlerden alınan bakım ücreti dikkate alınmayacak yani.

Ha.. tamam.. siz yeni yönetmelikteki hükümden bahsediyorsunuz:

(4) Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından ödenen bakım ücreti muhtaçlığın tespitinde bir gelir olarak dikkate alınmaz.
Evet, görünüşe göre 1 Aralıktan itibaren sorun çözülmüş oluyor... Arkadaşın endişe edecek bir durumu kalmayacak o zaman.. Yeni yönetmelik önceki aldığı ödemeleri de meşrulaştırmış oluyor. :cool:

Bunu öğrendiğim iyi oldu.. teşekkür ederim.

Teşekkürler

Arkadaşlar kardeşler abiler hepinize çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı emeklerinize sağlık.

Üst Alt