Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%80 engel oranım var, babam memur. Engelli maaşından yararlanabilir miyim? [Soru]

spastik baterist

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Merhaba, ben % 80 engel oranına sahip, yirmi üç yaşında bir fiziksel engelliyim.

Babam devlet memuru, annem işçi emeklisi ve hayattalar.

Bu durumda, engelli maaşı'ndan ben de yararlanabilir miyim?

Vereceğiniz cevabı merakla bekliyorum.

Utku ŞENER

İşin rast giderse yararlanırsın işin rast giderse diyorum cünkü 2022 maaşı almak için ailede kişi başına düşen gelirin 82 ytl yi aşmaması gerek. ancak bu rakam coğu zaman göz ardı ediliyor ve o rakamın üzerinde bir gelir varsa bile kişi 2022 maaşı alabiliyordu.

Ancak yeni okuduğum ve bana mantıklı gelen bir yorum da 18 yaşını geçmiş ve kendine ait hiç bir geliri olmayan kişinin ailesi ne kadar gelir elde ederse etsin 2022 maaşı alabileceğini söylüyor. ve belkide bizim "gözden kacan bir ayrıntı" diye değerlendirdiğimiz kişi başına düşen 82 ytl lik miktarın baz alınmadığı bazı kişiler bu ayrıntıyı iyi bilen ve ailesinin gelirini göz önünde bulundurmaksızın sakatlığı bulunan kişinin geliririn olup olmadığına bakıp maaşı bağlayan memurlara denk gelen kişilerdi.

bunları sana şunun için anlattım anne baba çalışıyor ve muhtemelen ailenizde kişi başına düşen gelir 82 ytl nin üzerindedir ve eğer 2022 maaşına başvurur yukarda anlattığım sorunlarla karşılaşırsan sana bu anlattıklarımı şurada anlatılan detaylarıyla http://www.engelsizhukuk.com/haber/haber_detay.asp?haberID=503 memur a iyice anlat baktın olmadı dilekce vererek itirazda edebilirsin. kolay gelsin...

Sanırım mahkemelik bir durum bu. Daha önce mahkemeye verip kazanan varsa onu EMSAL alırsın. Yoksa iyi bi avukat bul. Tabii daha önce başvurup ret cevabı alman gerek..

%80 maluliyet derecesindeki engellilik derecesini aştığınızdan,Anne ve Babanız size bakmakla mükellef olup, Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olarak çalıştıklarından,engelli maaşı almanıza imkan bulunmamaktadır.

Cevap

Ama ben 18 yaşından büyük olduğum için anne ve babam bana kanunen bakmakla yükümlü değil.

Siz engellisiniz ve bakıma muhtaçsınız.Anneniz ve Babanız ömür boyu size bakmakla mükellefler.Ancak siz Mahkemeye başvurur,kendi işlerimi kendim yapabilirim,Annem ve Babama ihtiyacım yok derseniz,Mahkemelik olursunuz.Buda çok büyük risk.Tedavi giderlerinizde ve diğer bazı işlemlerinizde sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Yukarda örnek verdiğim yazıda ki mantalite kısaca şöyleydi kişi 18 yaşını geçmiş ve "kendine" ait hiç bir geliri yoksa 18 yaşını gecmesi nedeniyle ailesinin kazancı onu bağlamaz. varsayalımki %80 engellilik oranını gecti ve ailesi ona bakmakla mükellef bu ona her ay 2022 maaşın da şart koşulan 82 ytl yi vereceği manasınada gelmiyor. tabi tüm bunlar mahkemelik meseleler ve uzun uğraşlar isteyen işler 2022 bağlan sa bile yeşil kart ta sorun cıkabilir vs vs. yada hiç bir sorun cıkmadan 2022 maaşı bağlanabilir burası türkiye buna benzer örnekleri daha önce yaşadık. ama var olan riskleride göz ardı etmeyin...

Üst Alt