Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%80 raporlu oğlum için hangi haklardan yararlanabilirim?

vedatcan

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
benim 21.09.2006 dogumlu oglum var. kendisine rapor cıkarttım raporun sonucu hafif derecede zeka geriligi + meningomyelosel opere hidresofelı teşhisi konulup % 80 rapor verirdi.
ben bununla ne yapmam lazım, nelerden faydalanabilirim?

bana yardımcı olursanız sevinilirim.

kolay gelsin

Hanede kişi başına düşen geliriniz 305 YTL'den azsa, oğlunuzun bakımı için asgaeri ücret tutarındaki Evde Bakım Aylığı alabilirsiniz (il/ilçe sosyal hizmetler müdürlüğüne başvuracaksınız).

Haneye giren gelirde oğlunuza düşen/kalan pay 83 YTL'den azsa, 3 aylık 515 YTL olan 2022 sayılı muhtaçlık maaşından yararlanabilirsiniz (Defterdarlığa ya da mal müdürlüğüne başvuracaksınız).

Sigortalı iseniz, vergi indirim belgesi alarak, maaşınızda (Asgari Geçim İndirimi'ne göre değişir bu rakam) aylık 25 YTL gibi bir artış sağlayabilirsiniz (Defterdarlık veya vergi dairesine başvuracaksınız)

Okul dönemi geldiğinde, özel eğitimden yararlanacaksa, bu eğitimin giderleri (tabii belli bir kısmı) devlet tarafından karşılanacak (bunun için il/ilçe Rehberlik Ve Araştırma Merkezine başvuracaksınız).

sayın yöneticiyim biz bu raporla basvurdugumuzda bize raporda agır özürlü bölümünde hayır yazdıgı için size maaş baglayamayız dediler bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim ne yapmamız lazım

"Ağrı Özürlü" ibaresinin olması şart evet. Konuyla ilgili SHÇEK genelgesi şöyledir (bkz):

[...] her ağır özürlünün bakıma muhtaç özürlü olarak kabul edilmeyeceği, durumu günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde yerine getirememesi nedeniyle hayatını başkasının yardımı ve bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede düşkün olarak değerlendirilenlerin bakıma muhtaç özürlü olarak kabul edileceği açıktır. Burada belirtilen değerlendirme, bakım hizmetleri değerlendirme heyeti tarafından yapılacaktır. Bakım hizmetleri değerlendirme heyetinin haricindeki kişi veya raporlar ile özürlünün "bakıma muhtaç özürlü" kapsamında olup olmadığına dair değerlendirme yapılmayacaktır.

Bakım hizmetleri değerlendirme heyeti de değerlendirmesini yaparken, bakıma muhtaç özürlü tanımında yer alan aşağıdaki kavramları açıklandığı şekilde tahlil ederek değerlendirmesini yapması gerekmektedir.
"Günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gerekleri" ifadesi:
a) Öz bakım ihtiyaçlarını giderebilmeyi (beden temizliğini yapabilmeyi, tuvalet ve beslenme ihtiyacını giderebilmeyi, tuvalet sonrası temizliğini yapabilmeyi)
b) Güvenlikte olmayı (kendisine ve çevresine zarar verme riskinin olmamasını, tehlike anında tehlikede olduğunu algılayabilmesini, tehlikeden kurtulmak için çaba sarf edebilmeyi)
c) Hareket edebilir olmayı (yürüyebilmek, giyinip-soyunabilmek, merdiven inip çıkabilmek gibi kaba motor aktivitelerini)
d) Ev işlerini ve idaresini yapabilmeyi (bir evde kendi başına yalnız ve başkasının yardımı olmadan yaşabilmeyi, alışveriş yapabilmeyi, yemek pişirebilmeyi, evi temizleyebilmeyi, bulaşık ve çamaşır yıkayabilmeyi, sobasını yakarak ısınabilmeyi)
hususlarını kapsar.
"Önemli ölçüde yerine getirememesi" ifadesi; günlük hayatın alışılmış tekrar eden gerekleri kapsamında belirtilen aktivitelerden en az birisinde başkasına tam bağımlı olmayı veya söz konusu aktivitelerden en az ikisinde başkasına kısmen bağımlı olunmayı kapsar.
"Başkasının yardımı ve bakımı" ifadesi ise özürlünün hayatını devam ettirebilmesi için günlük hayatın alışılmış tekrar eden gereklerini yapmada veya sağlamada başka kişiye ihtiyaç duymasını kapsar.
Bu şartları taşıyan kişiler için Evde Bakım Aylığı'na başvuru yapılabilir...

suan oglumun raporu elimde.raporun arka kısmında diger: özürlü kimligi alır.2022(başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez) 193(durumu bildirir raporudur) yazıyor. ama ön yüzünde agır özürlü bölümünde hayır yazıyor.

Benca başvurun... Gelir durumunuz uygunsa, evde bakım aylığı alırsınız diye düşünüyorum...

tşk ederim biz şimdi nereye başvurmamız lazım ve ne yapmamış lazım.yardımcı olursanız sevinirim.iyi akşamlar...

birde eşim 2 tane rapor cıkarttırmış ikisindede agır özürlü bölümünde hayır yazıyor bunun için ne yapmamız lazım

Bulunduğunuz İl deki SHÇ e başvurursanız onlar sizi yönlendirir.

Ya çocuğun yaşı benim gözümden kaçmış.
çocuğunuz iki yaşın da sanırım.
iki yaşın daki tüm çocuklar zaten anneleri tarafından "bakıma muhtaçtır" :)
sakat olsun olmasın 2 yaşın daki tüm çocuklar bakıma muhtac olduğu için SHÇ in olumlu bir karar vereceğini sanmıyorum.
ama siz isterseniz yinede başvurun.
başvurmakta fayda var.

tamam tekrar teşekkürler.cocuk kaç yaşından itibaren bunlardan yararlanabilir

Herhangi bir yaş sınırı yok.
Ben düz mantıkla düşündüğümde sakat olsun olmasın iki yaşındaki tüm çocuklar bakıma muhtaç olduğu için bu haktan yararlanamaz gibi bir kanıya vardım.
Yine düz mantıkla düşündüğümde çocuğun bu haklardan yararlanabilmesi tuvalet vs gibi zorunlu ihtiyaçlarını annesinin ya da bir başkasının yardımı olmaksızın yapacağı yaş hangi yaşsa o yaşta yapamadığı zaman alır diye düşünüyorum.
Ama dediğim gibi yasa net bir yaş sınırı yok.
Yenilemekte fayda var siz yinede bulunduğunuz İl deki SHÇ e bir müracaat edin.

Üst Alt