Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

86'daki iş kazası için ne kadar sürekli iş göremezlik geliri almalıyım?

AZİZ K.

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
1986 yılında T.C Karayolları işçisi iken iş kazası geçirdim.
%70 engelli + bakıcıya muhtaç ile raporum vardır.
Ne kadar iş göremezlik geliri almam gerekiyor.
1986 yılında günlük kazancım 2000 TL idi. Kaza günü 3772 ssk gün sayım çıktı. yaşlılık aylığı bağlanmadı. Malüllük aylığım var 420 tl şu anda(24/04/2011) ancak az değilmi? iş göremezlik gelirim 1168 tl şu an ancak az değilmi? Nasıl hesaplanmalı dır?

2000 tl 1986 yılı o gün şartlarına ait günlük gelir olup aylık gelir ise 2000x30=60.000 TL aylık gelirim vardı.Bu para o zamana ait, ŞU AN Kİ sıfırları atılan paramızla karıştırılmasın sakın. O zaman ki asgari ücret 41400 TL (1986 yılı için)olup net mi brüt mü birşey söyleyemeyeceğim , bilgim yok . ANCAK ; şuanda (2011yılı için )karayolları işçisi İKİBİN (2.000) aylık TL ücret almaktadır. Benim iş göremezlik gelirim buna bağlı değilmidir? Şuanda işçi aylığını ele alırsak benim aldığım 1168 tl gelir düşük değil mi? Bir de bakıcıya muhtaçlığım sözkonusudur.Hesaplama nasıl yapılıyor. Kaza yaptığım 1986 yılında bağlanan sürekli iş göremezlik geliri İLERİKİ YILLARDA AZALIYOR MU ? Bilgi verirseniz çok memnun olurum.

AZİZ BEY;
İş görmezlik maaşınızın tamamını,malulen emekli maaşınızın yarısını alıyorsunuz yani uygulama doğru.Çok olan maaşınızın tamamını az olan maaşınızın yarısını alıyorsunuz

Ilker bey;

Uygulama doğru ama bir hesap yanlışlığı yok mu? 506 sayılı ssk kanununa göre sürekli iş göremezlik derecesi (SİD) %70 ve üzeri olanlar için %100 olarak uygulanmaktadır. Buna göre 2000 TL gelir almakta olan kişi , iş kazası sonucunda %70 + bakıcıya muhtaç raporu ile HESAPLAMA ÖRNEĞİYLE NASIL GELİR ALMALIDIR?

Aziz bey, bence hiç kasmayın ve gelirin yeniden hesaplanması için sigorta müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurun. Yeniden hesaplarlar ve eksikse düzeltirler... Akılda kalacağına başvuru yapmak en iyisi bence :)

Üst Alt