Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%90 özürlü oğlum evde bakım aylığı alıyor. 2022 maaşı bağlatabilir miyiz?

konyalı1

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
selamlar

benim 19 yasında yüzde 90 raporlu oğlum için annesine evde bakım ücreti veriyorlar. ayrıca 2022 maaşı alabilir mi
ben vergi indirimi ile ssk dan emekliyim (işitme engelli) 4 çocuğum var büyük oğlum askerde olduğu için benim maaşım ve evde bakım aylığından başka gelirimiz yok
bu durumda 2022 maaşı alma şansımız var mı

bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler

Evet kesinlikle alır benim bir yakınım alıyor.Hem evde bakım hem 2022...

iyi güzelde geçen oturan boğanın yazısında ilk öncce engelli sylığı için ysni 2022 için başvursa daha iyi olurdu diye yazmıştı sebebi ise aldığınız evde bakım aylığı da engelli aylığı almnız için hesaplanırken evde bakım aylığınız gelir olarak hesaplanıyor...

vallahi arkadaşlar ben geçtiğimiz yaz ilgil malmüdürlüğüne bilgi almak için gittiğimde oradaki görevli memur yukarda belirttiğim durumlardan dolayı kabul edilmeyeceğini boşuna başvuru yapmamamı söyleyip ümidimi kırmıştı bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim acaba

arkadaşlar maaşların bağlanabilmesi için;
bakım için rapor en az %51 oranında olmalı ve raporda "Ağır Özürlü" ibaresi "Evet" olarak işaretlenmeli. Aksi halde evde bakım hizmetinden yararlandırılmaz.

Çocuğun anne-babası çalışan/sigortalı ise 2022 aylığı da bağlanmaz.

raporu %90 değerlendirmede bakım parası ve 2022 maaşı için evet yazıyor bakım parası alıyoruz emekliyim (vergi indirimli,, işitme egelliyim)bu durumda 19 yaşındaki oğluma 2022 maaşı bağlanmazmı sizce

arkadaşlar evde 3 kişiyiz baba yok evi terk etti ben iş arıyorum bulamıyorum annem emekli kardeşim 19yasında %70 oranında down sendromlu bakım parası alıyor kiracıyız aceba merak ediyorum 2022 den yararlanma hakkı varmı? bileniniz varsa cvp yazarsanız sevinirim

Bağlanır siz hiç 18 yaşından küçük 2022 maaşı alan gördünüzmü.İkisi aynı şey değil 2022 nin anne veya babanın sigortasıyla bir ilgisi yok engelli 18 yaş üstü ise herhangi bir geliri yok ise raporda uyuyorsa şartlara maaş alır.Dedim ya arkadaşlar benim yakınım alıyor anne babanın geliri yok ama çok şükür ikisinide alıyor ......

----------

agua_16 sanırım cevap tam sana göre değilmi.Benim 5 yaşında DOWN sendromlu çocuğum var ALLAH sabır versin....

yani hem bakım parası hem 2022 aylığı alabilir öylemi..

saol sizede ama onlara sabretmiyorum ben çünkü öle tatlılarki

aqua_16;
Aynen çok tatlılar ama sürekli ufak tefek rahatsızlıkları olmasa can parçası

Rica ederim kardeşim iyi geceler.

arkadaşlar nereye başvurabilirim nasıl yani annesinin emekli olması bir engel taşımıyor bakım parası almasıda engel tasımıyor bunumu diyorsunuz..

----------

tşkr ederim arkadaşlar...

melek hanım allah sizlerede sabır versin ama ben soruma kesin bir cevap almaya çalışıyordum konu benden çıkmış görünüyor çok özürdilerim ama yeni konu açmanız gerekiyordu

----------

raporu %90 değerlendirmede bakım parası ve 2022 maaşı için evet yazıyor bakım parası alıyoruz emekliyim (vergi indirimli,, işitme egelliyim)bu durumda 19 yaşındaki oğluma 2022 maaşı bağlanmazmı sizce

melek hanım allah sizlerede sabır versin ama ben soruma kesin bir cevap almaya çalışıyordum konu benden çıkmış görünüyor çok özürdilerim ama yeni konu açmanız gerekiyordu
inşallah yanlış anlaşılmamışımdır arkadaşlar aydınlatıcı yorumlarınızı bekliyorum

yunusbuğra;
yanlışın var arkadaşım.evet benim kızım 18 yaşın altında 13 yaşında 2022 maaşı bağlı.ama baba isteğe bağlı sosyal güvence çalışmıyor.çalışıyor olsaydı sigortalı olsaydı yani bağlanma yapılmayacaktı.bundan eminim.yanlış bilgi vermeyelim lütfen.sosyal güvencesi olan baba yada anne varsa 2022 maaşı bağlanmıyor.eminim...

Çocuğun anne-babası çalışan/sigortalı ise 2022 aylığı da bağlanmaz

çünkü her koyun kendi bacağından asılır diye bi tabir var ma uygulanmıyor ki...aile gelirleri hesaplanıyor her ne hikmet ise babasının annesinin engellinin tüm ihtiyaçlarının karşılayacağı ne malum ama baba anne durumu iyi ise engelliye maaş bağlamayı gerektirmediği kanaati var devlette....hükümete demiyorum geçmişten bugüne kadar öyle...

yani 2022 ye başvuru yapmalımıyım sizce evde bakım üretini kesmeleri gibi bir durum olmaz değilmi arkadaşlar

Evde Bakım aylığının kesilmesi için hanede kişi başına düşen gelir 348 TL'yi geçmeli. 2022 aylığı hak ettiğinizde gelir kriterleri bunu aşarsa, evde bakım aylığı nız kesilir.

Ama, her ne kadar evde bakım aylığı ile 2022 aylığı aynı anda alınabilse de, önce evde bakım aylığının alınması, 2022 aylığı almak için gerekli gelir kriterleri için dezavantaj sağlar. Geliriniz yüksek kabul edilir ve 2022 aylığı bağlanmaz...

Özür dilerim sanırım ya yanlış anlaşıldı veya yanlış anladınız.
, ben 18 yaş üstü baba veya anne maaşlı olsun olmasın 2022 alır dedim
Nedeni kişinin reşit olması bu yüzden bu kadar garanti söyledim.
Sizin durumunuz farklı maaş yok yani eve gelir yok 18 yaş altı ve baba çalışmıyor ,doğrudur...benim yorumum ANNE BABA çalışıp 18 yaş altı alamazdı..benim söylemim farlı yukarıdaki mesajda KALEM kardeşimizde değinmiş zaten.

bülent bey şimdi benim emekli maaşım 675 civarı evde bakım parası bildiğiniz gibi 499 tl yeni zamlar ile birlikte 2022 bağlanırsa kişi başı 348 tl yi geçermi (6kişiyiz) büyük oğlum askerde zaten kazandığı kendi ihtiyaçlarına yetiyor

Üst Alt