Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%90 raporum var, Yetim Maaşı alıyorum. 2022 maaşı alabilir miyim?

La Edri

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
selam ben diyaliz hastasıyım ve %90 özürlü raporum var babamın bağ-kuru üzüerinden sağlık giderlerim karşılanıyo babam vefat ettiği için maaşının bi kısmını alıyorum özürlü maaşından faydalanabilirmiyim bilgisi olan varmı acaba

Aldığın yetim aylığı 268 TL ından az ise eğer o zaman yetim aylığı almak için mal müdürlüğüne müracaat et ve red cevabını aldıktan sonra hemen bulunduğun bölgedeki idare mahkemesine dava aç, % 100 kazanırsınız ama yetim aylığın 268 tl den olacak unutmayın

aldığım aylık 130 tl mal müdürlüğüne 6 ay önce başvuru yaptım evraklarım alındı evrak takibinde bir ara evraklarım işlemde göründü ama şimdi kaydım görünmüyo yani hiç bi sonuç alamadım

Uygulamada hem yetim maaşı hem de 2022 maaşı verilmiyor. Yapılan şey, eğer alınan yetim aylığı olası hak ediş halinde alınabilecek 2022 maaşından düşükse, alınan yetim maaşının bu seviyeye yükseltilmesidir (bunun için SGK'na dilekçe ile başvuru yapmak gerek).

Yalnız, aşağıda aktardığım yeni bir gelişme var. Buna göre -Tahsin beyin de yazdığı gibi- konu hukuki zemine taşınırsa, hem yetim aylığı hem de 2022 aylığı alınabilir.

Ankara 15. bölge idare mahkemesinin bu konuda vermiş olduğu bir karar bulunmaktadır. Bu karara göre bir engellinin almış olduğu yetim aylığı özürlü maaşından az ise o zaman hem yetim aylığını hem de özürlü maaşını birlikte alabilir. Ancak bunun için:
1- engellinin özürlü maaşının kesilmiş olması yada yetim aylığını alırken özürlü maaşı için müracaat etmiş olması ve başvurusunun reddedilmiş olması
2- ve engellinin sonrasında idare mahmekemesinde dava açmış olması gerekmektedir.

İlgili davada davayı açan engelli kazanmış şu anda her iki aylığıda almaktadır. Emsal dava olduğu için aynı durumda olan bütün engelliler dava açtığı zaman kazanacaktır.

http://www.engelliler.biz/forum/muh...022-maasini-birarada-almak-mumkun-olacak.html

Not: Bu örnek davanın karar evrağına ulaşabilen varsa lütfen bizimle paylaşsın.

Üst Alt