Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

93'de geçirdiğim iş kazası için bugün elde edebileceğim bir hak var mı?

webduskunu

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhaba ;

1993 yılında ilk defa işe girdim ve ssk lı iken iş kazası geçirdim akabinde orta pedik özürlü kaldım 2017 yılına kadar da hiç rapor almak aklıma gelmedi ve bir arkadaşımın uyarması ile başvurdum % 45 rapor ve vergi indirimi aldım sormak istediğim iş kazası ne deni ile ssk dan her hangi bir talep hakkım var mıdır geri dönük veya şimdi engelli emekliliği haricinde ? bilgisi olan varmı

webduskunu

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun. Burada önemli olan kazayı hangi yılda gerçekleştirdiğiniz, iş kazası sgk'ya bilgidirildi mi? Bununla ilgili tutanak vs elinizde mevcut mu? Ayrıca 10 Yıllık bir zaman aşımı süresi var diye biliyorum ama süreden tam emin değilim. Bununla ilgil hukuk forumlarında konu açarak avukatlara sormanız daha iyi olacaktır.

Teşekürler. Kazayı 1993 yılında geçirdim elbetteki ssk ya bildirildi 2 kez ameliyat geçirdim ilginiz için teşekürler

@webduskunu iş verene karşı maddi ve manevi tazminat davası açmak için 10 yıllık sınır var. 10 yıl ne zaman başlar diye sorarsanız burada avukatlar bile yanılgıya düşüyor. Avukatlar Kaza tarihinden itibaren 10 yıl diye işin içinden çıkıyorlar. 10 yıllık süre kazadan sonra aldığınız sürekli iş göremezlik rapor tarihinden itibaren başlıyor. yani maluliyetin kesinleştiği tarihten itibaren başlıyor.

Diğer konu
Sürekli iş göremzelik aylığı almak için şunu yapabilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz SGK ya dilekçe ile başvurun... şu tarihte iş kazası geçirdim, şuanda engelli oranım arttı, yeniden iş gücü kayıp oranının değerlendirmesini istiyorum diyebilirsiniz. Böylece sizi hastaneye sevk ederler. yeniden rapor çıkartırlar. %10 ve üstü bir rapor almanız durumunda sürekli iş göremezlik aylığı bağlanır. ayrıca. hastanelerden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Bunun için SGK ya dilekçe ile başvurup sonucu beklemeniz gerekir.

TR123

Bugün ssk ya gittim ve ön bilgim olması için sordum verdikleri cevap 93 yılında geçirmiş olabilirsin iş kazasını biz nereden bilelim iş kazasından olduğunu gibi saçma bir cevap aldım ve delil istediler sonuç olarak bir dilekçe ile dediğiniz gibi başvuru yapmamı istediler deliller ile nasıl bir dilekçe ve delil bulup yazmam konusunda yardımcı olursanız memnun olurum sizin bilginiz mevcut sanırım bu konularda
Delil için 25 yıl elimde sadece Ankara güven hastanesinin yazdığı rapor ve o zamanki mahkeme ile ilgili bir kaç evrak mevcut

Diğer konu
O tarihte çalıştığım işyerine dava açmıştım işyerinde görevim olmayan bir işi yaptırılırken iş kazası geçirdiğimden yapmış olduğum masraflar için şehir dışında olduğum ameliyat masrafları için ama malesef o zamanki kanun daki boşluklardan dolayı bırakın tazminat almayı masraflarımı dahi alamamıştım ve davayı kaybetmiştim

Kardeşim sen SGK memurların dediğine bakma zaten söylüyordun kaza geçirdiğin tarihte hastane raporu olduğunu ve tarihte eğer SSK lı isen zaten raporlu olduğun günler mevcut ayrıca o tarihte kazayı yaptığına dahil ve iş kazasına bağlı olduğuna ameliyatların mevcuttur.bunlar ile beraber SGK git sürekli iş görememezlik maaş için başvurmak iltedigini söyle onlar seni hastaneye Sevk ederler büyük ihtimalle.Elinde kaza ilke ilgili ne varsa götür dosyana ekle kusura bakma bazen kelimeler farklı yazılıyor cümle bütünlüğü olmuyor

webduskunu elinizdeki mahkeme evraklarını ve hastane raporlarını kontrol edin iş kazası yazıyorsa bu sizin en büyük kanıtınız olur.

elinizdeki bütün evrakların fotokopilerini mutlaka çektirin. bir kopyasını dilekçeniz ile birlikte SGK ya teslim edin ve sonucu bekleyin. eğer o evrakalrda iş kazası hakkında birşeyler yazıyorsa SGK sizi hastaneye sevk eder.

diğer konu dava kısmı.
Eğer SGK dan alacağınız raporda oranınız yıllar önce ilk açtığınız davadaki orandan yüksek çıkarsa. tazminat davası açabilirsiniz. Şunu demek istiyorum. işci kaza geçirmiştir tazminatlarını almıştır. yıllar sonra engellli oranı artmıştır. tekrar sgk ya başvuru yapar yeni oran belli olur. Eğer yeni oran eskisinden yüksek çıkarsa yeniden iş verene karşı tazminat davası açma hakkına sahip oluyor.

örneğin Bir işçinin ilk oranı %10 yıllar sonra engelli arttı sgk ya başvurdu %25 oran aldığını var sayalım. engellindeki %15 lik artış kadar tazminat işverenden isteyebilir.

Siz önce SGK ile ilgili işleri halledin sonra dava kısmını ayrıca buraya yazarsınız.

İlgi ve alakalarınız için teşekürler arkadaşlar bu sayfayı kuran arkadaşa da ayrıca teşekürler çok faydalı bir sayfa ilerleyiş ile ilgili bütünüyle sizlerle burada paylaşacağım belki benim durumum daki arkadaşlarada faydamız olur

Başvuruyu yapalı 1 ayı geçti bu şekilde beklemede nedir net bir cevap veremiyorlar aradığımda inceliyoruz diye ellerinde hiç bir evrak yokmuş benim sunduklarım haricinde sonucu ne olur sizce arkadaşlar

EVRAK BİLGİLERİ
VARİDE NO : 1,791,962 VARİDE TARİHİ : 07.02.2018
GELDİĞİ YER T.C. KİMLİK NO
SİCİL NO : TAHSİS NO :
ADI : MUSTAFA SOYADI : YILMAZ
EVRAK NO : EVRAK TARİHİ : 06.02.2018
EK SAYISI : 0 GİZLİ : Hayır
GELİŞ ŞEKLİ : ELDEN(VATANDAŞ) GELİŞ NUMARASI :
KONUSU : DİĞER
Sıra No Tarih Birim İşlem
1 07.02.2018 KONYA SGİM MERAM SGM 1. KISA VADELİ SİGORTALAR SERVİSİ(İŞ KAZALARI VE MESLEK HASTALIKLARI) DOSYASINA KONULDU
2 EVRAK KAPANDI..

Üst Alt