Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ağır depresif nöbet ve kilo fazlası ile askerlik durumum ne olur?

maneskin

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Oğuzhan bey merhaba. Ben 2012'den beri unipolar depresyon ve anksiyete bozukluğu tedavisi görüyorum. Elektronik sisteme geçildikten sonra e-devletten görebildiğim 9 adet psikiyatri ilaç raporum var. Son raporumda F32.3 Psikotik belirtili ağır depresif nöbet tanısı konuldu. 7 Aralık tarih sevkli bedelli askerlik için gün bekliyorum. Askerlik şubesine bu raporlardan bahsettiğimde 4 Aralık'ta gel hastaneye sevk edelim denildi. Aynı zamanda kilo sınırının da 10 kilo üzerindeyim. Tecrübelerinize dayanarak muafiyet ya da erteleme alıp alamayacağıma dair bir yorumda bulunabilir misiniz? Çok teşekkür ederim. OğuzHan112

Kilonuz fazla ,

Halen psikiyatrik tedavi alıyorsanız...Çok büyük olasılık erteleme verilse bile sonunda muafiyet verilecektir.
maneskin

Güncelleme: Dün askerlik şubesine gidip kullandığım ilaçların raporlarını göstererek hastaneye sevkimi istedim. Sağ olsunlar hızlıca yardımcı oldular ve sevk işlemini başlattılar. Önce aile hekimine gidip askerlik işlemleri için geldiğimi söyledim. Şu an görmekte olduğum tedavilerin yazılı olduğu bir kağıdı bana vererek askeri hastaneye yönlendirdi. Dahiliye ve psikiyatri bölümlerine muayene oldum. Dahiliye doktoru tansiyon ilacı kullandığım için kardiyolojiye yönlendirip holter cihazı takılması gerektiğini söyledi. Kardiyoloji doktoru yabancı bir doktordu ve bana çok sorun yaşattı. Düzenli olarak tansiyon ilacı kullandığım için dahiliye doktoru tarafından gönderildiğimi ve holter takılması istendiğini kendisine ilettim. Ben böyle söyleyince birden ne dediğini pek anlayamadığım o tuhaf aksanıyla "Filistin Filistin diye yırtınıyorsunuz ama askerden kaçmaya çalışıyorsunuz" diye bağırmaya başladı. Sekreteri de ondan cesaret alıp "Sen gitmezsen vatanı kim goruyecak" diye lafa daldı. Bu kadar meslek etiğine aykırı bir davranışla karşılaşmanın şokunu hala üzerimden atamadım. Ne Filistin'i ne askerden kaçması, sadece dahiliye doktorunun söylediğini iletmiştim halbuki. Dahiliyeye geri dönüp bu hanımefendi benim işimi yapmadı diye ilettim. Dahiliye doktoru "Benim adımı söyle, holter takılacak dedi de" dedi. Söylene söylene yazdı holter istemini de taktılar neyse ki. Kilo işini de bu holter muhabbeti bitince yazarız oraya dedi Dahiliye doktoru.

Psikiyatriye raporlarımı gösterdim. Önceden tedavi görmüş olduğum bir yerden ve şu an tedavi gördüğüm yerden birer epikriz raporu istetti. Raporların gelmesi iki haftayı bulabilir denildi. Beklemedeyiz. Yeniden güncelleyeceğim burayı.

Güncelleme 2: Bugün heyete girdim ve 1 yıl erteleme verdiler. Sırada konuştuğum arkadaşlardan edindiğim izlenime göre kimseye ilk muayenede muafiyet verilmiyor. Hatta önümdeki arkadaşın sol eli yanmış, elindeki parmakların sadece dipleri kalmış, onlar da kömür olmuştu. İkinci muayenede muafiyet alabildi anca. Doktor elini aç parmaklarını oynat falan dedi bir de çocuğa sanki çocuğun elinde parmak varmış gibi. Kimseyi ilk muayenede muaf etmemeye yemin etmişler sanırım. Gelenlerin büyük çoğunluğu 2. muayene için gelmişti ve hepsi de muafiyet aldılar. Sizler için de hayırlısı neyse onun olmasını dilerim. Gelecek yıl görüşmek üzere!

Üst Alt