Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

'Ağır özürlü' ibareli %60 rapor Evde Bakım Aylığı almak için yeterli mi?

asill3333

Üye
Konular
18
Reaksiyonlar
0
bebegimiz için evde bakım aylıgı için gecen gün heyete girdik.
%60 agır özürlü dediklerini duydum yani raporu daha almadık.
%60 agır özürlü raporu evde bakım aylıgı için yeterli mi?

21 Ocak 2009 Güncel: %60 raporla maaş aldım

Özürlülük derecesinin en az %70 olması lazım.Bu durumda bakım aylığı alamazsınız.

Bence, "ağır özürlü" ibaresi yazılmışsa, maaş alacaksınız.
Neden derseniz, konuyla ilgili genelgelerde (bkz) şu ayrıntıya dikkat çekilir: Evet, %70 ve üzeri sakatlığı olanlar 'ağır özürlü'dür, ama bu orana sahip olmak bakım aylığı almak için yeterli olamaz. Zira körler, böbrek hastaları vb. kişilere de %70'in üzerinde rapor verilir, ama bunların bakıma ihtiyaçları yoktur. Yani bir kişinin bakım hizmeti alabilmesi için, yemek-banyo-tuvalet-kişisel bakım-güvenlik vb. tüm ihtiyaçları için mutlak bakıma ihtiyaç duyması şarttır.
Şimdi, bunu tersten okursak, demek ki rapordaki oran tek başına bir anlam ifade etmez. Gelen heyetin bakıma ihtiyaç duyulduğu konusunda görüş belirtmesi gerek. Bu görüş gelen ekip tarafından not edilmişse, bence aylık alacaksınız.

Lütfen sonuçtan bizleri de haberdar edin.

evde bakım aylıgı

daha raporu almadım ama sossyal hizmetler il müd. gitim sordum dediler
%60 agir raporlu ise maas baglanabilir dediler.bakalım hayırlısı bizim bebek nöropatik mesane

rapor

niyahet raporu bügün alabildim
%60 agir özürlü ibareli
yarın başvuruda bulunacam

HAdi bakalım. :) mYukarıda savladığım paragrafın çıktısını da yanınıza alın bence. "%70'in altında olmaz" derse biri, onlara karşı bu argümanı ileri sürersiniz...

rapor

oturanboga
rapor hariçinde yanımda hangi evrakları götürmem lazim

Başka bir başlıktan aktarıyorum:

Gerekli evraklar;
1. Vukuatlı nüfus kayıt örneği (bu belge bakan kişi adına olacak)
2. ikametgah belgesi (bakan kişi adına düzenlenecek)
3. özürlü sağlık raporu
4. gelir durumuna ilişkin beyan ve ilgili belgeler.
5. özürlüye ait 2 adet resim
6. varsa öğrenim durumunu gösteren belge(okuldan alınıyor özel eğitim alıyorsa onu da belgelemen gerekiyor )
7. vasisi olanlar için mahkemeden alınan vasi kararı.
8. ana ve babanın boşanmış olması halinde,mahkemeden boşanma kararı.
9. dilekçe.(bu dilekçeyi de onlar veriyor doldurup imzalıyorsunuz)
11. Kira kontratı fotokopisi
12. sağlık karnesi fotokopileri
13. ssk bağkur,emekli sandığından alınacak olan ilişiği yoktur yazıları
14. eve giren net geliri belgeleyen evraklar

OturanBoğa' Alıntı:
HAdi bakalım. :) mYukarıda savladığım paragrafın çıktısını da yanınıza alın bence. "%70'in altında olmaz" derse biri, onlara karşı bu argümanı ileri sürersiniz...
İnşaallah haklı çıkarsın ve ben yanılırım OturanBoğa. . :lol:

raporda ağır özürlü yazılması yeterlidir sakatlık veya özür derecesi önemli değil sosyal hizmetler müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. :shock:

evde bakım aylıgı

çocuk hastahanesinden almış oldugum %60 agir özürlü ibareli rapor ile
il sosyal hizmetler müd. müracat etim ve müracatım kabul edildi.sonuç müracatların fazla olması dolayısı ile yaklaşık 5 ay sonra eve heyet gelecekmiş

gerekli evraklar

1 dilekce
2 %60 agir özürlü ibareli rapor
3 ikametgah kagıdı
4 maaş bodrusu
5 kimlik fotokopisi muhtardan onaylı
6 2 adet hastanın resmi
7 aile taplosu

Enteresan bir durum :))

Evet %70 ve ağır özürlü ibaresinin bulunması tek başına yeterli olmuyor Böbrek hastalarıda vs olduğu gibi ama şunuda düşünmeden edemiyorum %60 sakatlığı olan biri nasıl oluyorda tuvalet banyo gibi ihtiyaçlarını kendi başına karşılayamıyor? benim kanaatim bu haktan yararlanamaz sonucu bende merakla bekliyorum..:):)

halil yılmaz
%60 agir özürlü hasta
kendi başina
banyo tuvalet gibi ihtiyacını kendi yapmiyur ve bir destek olmadanda ayaga kalkamıyur yüreme ise agir. menigomiyoselli hasta nörojenik mesane sende bu hasta nasıl kendi ihtiyaclarını karsılar?

Ben sadece kendi fikrimi söyledim asil ama o.boğanın tezleride yabana atılır cinsden değil ben bütün kalbimle maaşı almanızı isterim bundan emin olun dediğim gibi sadece kendi fikrimi yazdım ve shc in vereceği kararıda merakla bekliyorum gelişmelerden bizi haberder edin umarım evde bakım maaşını alırsınız... :) :)

% 60 agir özürlü ibareli rapor ile evde bakım aylıgı baglandı

% 60 agir özürlü ibareli rapor ile evde bakım aylıgı baglandı, ocak maaş alındı

oturanbogaya teşkler bilgileri için

Hayırlı olsun.
Bilgilendirme için teşekkür ederim

Üst Alt