Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aileden birinden sağlık güvenceli olan kişilere 2022 aylığı bağlanmaz!

kunta

Aktif Üye
Konular
157
Reaksiyonlar
3
arkadaslar resmi yazı ile sgk yaptıgım müracata gelen cevapta..
2022 maaşı alıyorsam sağlık güvencemin yeşil kart olması şart
eğer aileden birinin sağlık güvencesinden yararlanıyorsam 2022 den yarralanamıyoruz
çok saçma bir uygulama ama öyle hatta ben maaşı bağlattım yani babasının sağlık güvencesinden faydalanan birine 2022 maaşı baglattim sonra bu durumu sgk ya sordum olmaz dediler bende gidip maaşı durdurdum maalesef muallak bir durum sonradan ceza yememek için maaşı durdurdum...aslında mahkemeye vermek sonra lehte karar çıkarsa bugüne kadar alamadıgım maaşları alabilirmiyim bilmiyorum

Ne zaman nereye nasıl bir yazıyla başvuru yaptınız? Size nasıl bir yanıt geldi?

Şimdi SGK bilgi edinmeye şunu sordum (cevap gelince paylaşacağım):

"Ailesi üzerinden sağlık güvencesinden yararlanan, 18 yaşından büyük, %40 ve üzeri raporu olan, hiç bir geliri bulunmayan ve mevzuat uyarınca gelir açısından aranan kriterlere sahip engelli bireyler, 2022 sayılı yasa kapsamında aylık alabilirler mi? Bir başka deyişle, bakmakla yükümlü birey kapsamında SGK'dan sağlık güvencesine sahip olmak, 18 yaş üstü 2022 aylığı almaya engel mi?
Engelse, bu hangi mevzuata dayandırılmaktadır? Engel değilse, bu gerekçeyle 2022 başvurularının reddedilmesini önlemek için başvuru sahiplerinin nasıl bir yol izlemesi gerekmektedir?"

Sayın OturanBoğa;

Ben de sordum ve ailesinden birinden sağlık karnesi olanların 2022 maaşı alamayacağı artı anne babanın gelirinin engelli kişi 18 yaşını geçse dahi gelir kriterlerine dahil edildiği yönünde bir açıklama yaptılar. Bence bu Anayasaya aykırı bir durumdur ve bu konu kesinlikle Anayasa Mahkemesi'ne götürülmelidir...

benim kızımın %76 sürekli özürlü raporu var ben ssk lı olarak çalışıyorum. 2022 den yararlanabilirmiyim.

Üst Alt