Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ailesinin gelirini öne sürüp 2022 aylığından yararlandırılmaması!?

Dexter07

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
Bilindiği üzere kendisi Malmüdürü olan sitemiz üyelerinden UZAKLAR nickli arkadaşımız ile yaptığım özel mesajlaşmalarda bana; ne aileden sağlık hizmeti alınmasının, nede ailenin diğer bireylerinin gelirinin 2022 maaşı almaya engel teşkil etmediği ve Malmüdürlüklerinin başvuruyu geri çevirme yada kabul etmeme gibi bir haklarının olmadığını, sadece başvuru yaptıktan sonra reddetme gibi bir durumun olabileceğini söyledi.

Gerek daha önce bizzat gidip Antalya Muratpaşa Kaymakamlığı bünyesindeki Malmüdürlüğündeki memurla görüşmemde gerekse bugünkü telefon görüşmemde hep aynı yanıtla karşılaştım: Babanızdan sağlık hizmeti alıyorsunuz artı ebeveynlerinizin gelir seviyesinden dolayı bize başvuru yapamazsınız denildi ve kapıdan döndürüldüm.

Bu konuda tek bir yasa varken uygulamadaki bu farklılık nereden kaynaklanıyor? Devletin ilgili birimleri bir genelge yayınlayıp bunu tüm Malmüdürlüklerine iletemezler mi. Bu kadar zor mudur bir yasada uygulama birliğini sağlamak? Nerde bu devlet nerde bu millet? ÖZİDA uyuyor mu?

Sayın OturanBoğa;

Bu yanlış uygulamaların önüne geçmenin bir yolunu bulmamız mümkün değil midir acaba? Devletin ilgili birimleri bu konuda bir genelge hazırlayıp bütün malmüdürlüklerine gönderemezler mi? Bu çok mu zor bişeydir? Yoksa keyfi uygulamalar devletin de mi işine geliyor?

Arkadaşlar bu konuyu çözmenin yolunu bilen varsa lütfen yazsın. Ciddi konularda birşeyler yazınca herkes sus pus olup, dut yemiş bülbüle dönüyor nedense?

Burda kim ne derse desin hepsi söylemden öteye gidemeyecek SEKA, bak arkadaşımız malmüdürüyken ve size olabilirleri söylediği halde reeldekapılar yüzünüze kapanıyorsa, bu sorunu çözecek makam burda yok demekki, yapacağınız; sorununuzu bir dilekçeyle önerinizde içinde dahil edilmişken bimer'e yazmak..

evet malesef yapılacak bişey yok ebebeynin ve alinin gelirini hesaba katıyorlar. çok saçma bu konuda benim yazılarım vardı. maalesef bişey yapılamıyor. 18 yaşını doldurmuş birinin alilesinin geliri ile ilgisine bana bakmak zorunda degil ailem 18 yaşından sonra

Sayın mac72;

Bimere de dilekçeyle başvurdum ve yanıt olarak 2022 maaşı bağlanma kriterlerinde 2022 maaşı alanların sağlık giderlerinin yeşil kartla karşılandığı ve gelir kriterlerine evde yaşayan tüm aile bireylerinin gelirlerinin dahil edildiği tarafıma bildirildi.

Oysa ki T.C. Anayasasında 18 yaşını geçmiş her T.C. vatandaşının kendi başına özgür bir birey olduğu ve böyle değerlendirilmesi gerektiği yazmaktadır. Bu ifadeye göre ya 2022 sayılı kanun T.C. Anayasasına aykırıdır ve Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi gerekir ya da Malmüdürlüğünün uygulaması hatalıdır...

Başka önerisi olan varsa bekliyorum arkadaşlar...

Mal Müdürlükleri ancak özürlü raporu %40'ı altında oldugunda ve başvuran kişi muhtaçlık kriterlerine uymadıgında başvuruyu reddeder ve evrakları Ankara'ya göndermez.
Bunun dışında örneğin "babasının sağlık güvencesinden yararlanıyor" diye ya da "babası emekli" diye başvuruyu reddedemez.
Gerekli evraklarla birlikte özürlü sağlık kurulu raporu %40 ve üstünde olan bir başvuruyu dğerlendirmeye alır. Muhtaçlık durumunu inceler. Bu inceleme sonunda muhtaç bulunmazsa başvuruyu reddeder. Bunların dışında inceleme yapmadan gondermesi önyargılı bir yaklaşım olarak değerlendirilmelidir. Yasal da dğildir.
Diyelim ki sen mal müdürlüğüne başvurdun. Baban emekli. Sen çalışmıyorsun ve bir gelirin yok. Ayrıca babanın saglık güvencesinden yararlanıyorsun. Babanın saglık güvencsinden yararlanmandan dolayı aylık alamayacagını yasal hiçbir mevzuata dayandıramazlar. Bu yüzden başvurun asla reddedilemez. Babanın emekli olması v gelirinin olmasına gelince.
Yasanın ve Yönetmeliğin "bakmakla yükümlü olunan birey"ler için dayanak olarak aldıgı Türk Medeni Kanunu 364. maddeye göre baban 18 yaşını aşsan bile sana nafaka vermekle yukumlu sayılıyor. O yüzden Yöntmelik 7. madde "ç" bendi esas ve usulune göre harekete dilmesi grekecek.
Nasıl mı?
Babanla birlikte yaşadıgınız sosyal ve ekonomik çevereye gore geliri ve giderleri hesaplanacak. Aylık sabit gdierleri blirlendikten sonra kalan vesaire paradan aile bireylerine ve sana düşen aylık miktarına bakacaklar. Eğer sana düşn miktar 98 TL'den fazla çıkıyorsa aylık baglamıyorlar. Ve yasal dayanakları da bu konuda saglam.Türk Medeni Kanunu dayanakları çünkü.
Ama asla babanın gelirini hanedeki kişi sayısına bölemezler. Bu yasal değil. Senin geliirn direkt esas alınırken nafaka yukumlusu yakının olan babanın geliri gdierlerden düştükten sonra kalan vesaire parasının aile bireyleriyle birlikte sana kalan paya bakılacak. Baban diycek ki "ben ogluma aylık şu kadar para verebiliorum." Bunu da belgeleyebilecek ama. Kira paarsını, mutfak parasını, okuyan kardeşinin masrafını vs belgelendirecek diyecek ki "elimde kalan vesaire para bu. evimde yaşayan şu kadar bakmakla yukumlu oldugum kişi. ve özürlü oğluma düşen verebileceğim aylık para miktarı da bu kadar." Eğer yonetmelik 7. madde "ç" bndine gore bu şkilde yapıp da sana düşen aylık glir babandan gelen yardımla birlikt 98 tl'yi aşmıyorsa 2022 aylıgı almaya hak kazanırsın.

TMK 364. maddeye göre sen "hrkes yardım etmediği takdirde" yoksulluga düşeceksen nafaka yukumlusu baban sana nafaka vermekle yukumlu. Hatta bir kurum eliyle yardım alıyorsan o kurum sana öddikelrini nafaka yukumlusu yakınlarından gerekisre tahsil bile edebilior.
Bir baba kredi borçları sebebiyle yoksul duruma düşmüş. Geliri de yok. Gitmiş mahkmye nafaka yukumlusu ogluna nafaka davası açmış. Hem kendisi hem küçük oğlu için. Ve mahkeme de bu babaya aylık nafaka verilmesi konusunda karar almış
Nafaka yukumlusu yakınlar da 2022 sayılı yasaya gore bakmakla yukumlu birey tanımının kapsamına girior.
Şimdi sen yoksul oldugunu iddia ediyorsan devlet diyor ki sana: " senin nafaka yukumlusu yakınların sana yardım etmek zorunda. Git gerekirse ona dava aç. kazanırsn."
Hiçbir glirin yok mesela. Babana dava açabiliosun bu durumda. Böyl bir yasal kapı açmış guya devlet sana.
Kardeşler ancak refah içindyse nafaka yukumlusu sayılıyor ama.
Şu an yoksul oldugunu iddia etmen için ve bunu delillendirmen için nafaka yukumlusu yakınlarından ve kendi gelirin de dahil 98 TL'yi aşmayan bir gelirin olmas grekior. İşte bu durumda dvelet diyor ki "buna ben yardım etmezsem yoksul duruma düşecek" dior v yardım ediyor. Çünkü bakmakla yukumlu oldugu kişilerin ve nafaka yukumlusu yakınlarının da bir geliri yok.
Kısacası hikaye bu.
Ancak 2022 aylığı için takdir edilen şu 98 TL'lik sınır yuksltilecek ya da "bakmakla yükümlü olunan birey" tanımından nafaka yukumlusu yakınlarından alacagı yardım yasadan ve yönetmelikten çıkarılacak ki bu durum aşılabilsin.
Devlet "2022 aylıgını her türlü geliri 98 TL'yi aşmayan kişilr verrim" diyor. Bu aylıklar özürlülerin hayatlarını en asgari düzeyde temel ihtiyaçlarını gorebilmelri içn verilior. Ama ilerde devlet derse ki "ben işte aylık geliri 500 TL'yi aşmayan özürlülere de vericem". ya da "200 tl'yi aşmayan aylık geliri olanlara da..."
Dayandırdıkları bu aylık sınırı yuksltmdikçe devlet, nafaka yukumlusu yakınlarının geliri olanlar bu aylıktan faydalanmakta sorun yaşayacaklardır.
Devletin yoksulluk anlayışı ile özürlü bireyelrin yoksulluk anlayışı arasında buyuk uçurum var. Devlet "çukura düşmeyecek kadar verrim" diyor sadece.Ve yaptıgı bu yardımla özürlüleri yoksulluga düşmkten en asgari düzeyde bile olsa kurtardıgını düşünüyor.
Kendi avuntusu diyelim!
Aslında bu konuda masaya yatırılacak çok şey var. zaman zaman tartışırız yeri gelince...

evet malesef bu uygulama anayasaya aykırı. 18 yaşını doldurmuş her birey kendi başına özgürdür. kimsye bakmak ve kimse taradından bakılmak mecburiyeti yoktur. ama malesef 18 doldursanda sen ailene bağlısın sen özürlüsün senin kendi başına birey olma hakkaın yok denilmekte. şu yeni anayasayı pek okuyamadım bizi birey olarak kabul edeceklerse refarandumda evet diyelim sesimizi duyan varmıııııııı. hükümet kanadında kanadınızı kırdırmayın da adam gibi anayasa çıkarıp uygulayın.

Sayın Kalem;

Bu dediğiniz nafaka olayı bakmakla yükümlü alt ve üst soyları olarak geçiyor kanunda. Ama siz de biliyorsunuz ki, bu alt ve üst soyu uygulaması tam anlamıyla uygulanmaya kalkılsa 2022 maaşı alan engellilerin %95'i bu maaşı alamazlar. Çünkü bu maaşı almak için hiç bir akrabasının olmaması gerekir ki, bu şartlara uyacak engellilerin sayısı takdir edersiniz ki oldukça azdır. Yani neymiş; alt ve üst soyu uygulaması pratikte uygulanabilirliği imkansız bir olaymış. Buna ilave olarak bu alt ve üst soyu kavramı 18 yaşını doldurmuş her birey kendi başına özgürdür ibaresi açısından da T.C. Anayasasına aykırıdır...

Sayın mustafa_toprak;

12 Eylülde halk oyuna sunulacak olan Anayasa değişikliğindeki amaç çok farklı. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz sayıları bir elin parmağından bile az olan ve yalnızca gerçekleri söyleyen, tarafsız yayın ve yorum yapan gazete ve televizyonları takip etmenizi öneririm...

Uygulama yanlış değil, bizim maddi durumumuz iyi ve 2022 maaşı almıyorum. Bu uygulama gerekli görülen muhtaç yoksul, ve çalışamayan özürlülere veriliyor. Sen işine geldiğinde babam bana bakmakla hükümlü diyebiliyosan, işine gelmediğinde de babam bana bakması gerekmiyor denilmemeli.

Aile birey sayılarının, aylık gelire bölünmesi, çok doğal bir şey. Zaten kanun böle söylüyor. İstediğiniz kadar itiraz edin. Kötü niyetli kişiler amacına ulaşamaz, böle bir durum olsa ben itiraz ederim.

Maddi durumu iyi olmayan kişilere verildiği açık ve net,

Azıcık adil olun, hep bana, hep bana demeyin, günahı sevabı bilin.

Sayın ancıl;

Dediğiniz gibi uygulama yanlış olmasa Yargıtay 21. Hukuk Dairesi o yönde karar verirdi. Sizin 2022 maaşına ihtiyacınız olmadığı için almıyor olabilirsiniz. Ama herhangi bir geliri olmayan ve şartları uyan her engellinin 2022 maaşı almaya hakkı vardır. Ayrıca babam bana bakmakla yükümlü değil diye ben söylemiyorum, T.C. Anayasası böyle diyor. Ama Anayasa bu işe ne karışıyor derseniz bir de ulemaya soralım isterseniz :) Ve bu işin günah ve sevapla ne ilgisi olduğunu çözebilmiş değilim...

seka;

Yargıtay 21. hukuk mahkemesinin kararı bu yönde değil. Babasından sağlık yardımı aldığı için 2022 başvuru rededilmiş, ve mahkemeye başvurmuşlar. 2022 sayılı kanuna göre sağlık yardımı alan kişiler 2022 maaşı rededilemez olarak mahkeme kararı çıkmış.

Benim sölediğim sağlık yardımı alıpta yararlanmayanlardan bahsetmedim ki. Azıcık ucundan okumayın. Muhtaç, yoksul ve çalışamayan kişilere verildiğini ve Aile birey sayılarının, aylık gelire bölünmesini söledim.

Bu işin günah ve sevabla ilgisi olmadığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Yüce ALLAH bu tür konularda taviz vermez. Aklı selim olan insan anlayabilir.

Sayın ancıl;

Anne babanın gelirine bakılmayacağını da ben söylemiyorum. Kendisi Malmüdürü olan UZAKLAR nickli arkadaşımız böyle olması gerektiğini söylüyor. Sanırım siz şimdi de Malmüdürüne işini nasıl yapacağını tarif edersiniz bi güzel. Ülkemizde o konuyla ilgili en ufak bilgisi olmayanlar o işi yıllardır yapan profesyonellere ders vermeyi pek severler malum...

seka;

Mal müdürü arkadaşına söylersin bir zahmet 2022 sayılı kanunu incelesin. Benim bilgilerimi küçümsüyorsan, yanılıyorsun. O bir profesyonel olsa böle olması gerekiyor dememeli, haklı sebebler göstererek söylemeli Yine söylüyorum, 2022 sayılı yasanın adındanda belli olacağı gibi, muhtaç, çalışamayan, özürlülerin aile birey sayılarının aylık gelire bölünmesi ile alınır.

Ülkemizde o konuyla ilgili en ufak bilgisi olmayanlar o işi yıllardır yapan profesyonellere ders vermeyi pek severler malum...

Bu sözün bana ise çok ayıp ettin.

Seka yönetmelik 7. maddede geçen şu bendi oku bi:

[SIZE=2][SIZE=2]ç) [/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2](De[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ğ[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]i[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ş[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ik:R.G.-1/8/2008-26954) [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]Nafaka ba[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ğ[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]lanmam[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ş [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]olmakla birlikte 22/11/2001 tarihli ve 4721 say[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]l[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesine göre tespit edilecek yak[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]n[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]bulunanlar için, bu yak[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]nlar[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]n[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]n gelir durumu itibariyle aile fertlerinin say[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]s[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]ile ikametgahlar[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]ndaki sosyal ve ekonomik durumlar[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]dikkate al[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]nmak suretiyle yap[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]lacak inceleme sonucunda, nafaka yükümlüsü her bir yak[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]n[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]n[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]n, nafaka yükümlüsünün 2022 say[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]l[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]Kanuna göre ald[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ğ[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]ayl[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]k hariç olmak üzere, Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesi gere[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ğ[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]ince nafaka ba[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ğ[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]lama esaslar[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]dahilinde ilgiliye ay[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]rabilecekleri yard[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2]m miktar[/SIZE][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2][FONT=Times New Roman,Times New Roman][SIZE=2]ı[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][SIZE=2], [/SIZE]
[/SIZE]
[SIZE=2]"ç" bendi 18 yaşını tamamlamış nafaka yukumlusu yakınlar olan engellilerin gelir hesabında dikkate alınmaıs gereken esas ve usulleir anlatıyor. Dayanak noktasını TMK 364. maddeyi almış. Ki kaldı ki 364. maddede anne baba ve eşlerin bakım borcunun saklı oldugu soyleniyr. Yani okuyorsa 25 yaşına kadar çocuklara anne baba bakmakla yukumlu. Evliyseler yine aynı Kanun'a göre eşlerin bakım borcu var birbirlerine. Bunların haricinde bir de nafaka yukumlusu yakınların sorumlulugundan bahseidlior 364. maddede. "biri, yardım edilmediği takdirde yoksulluga düşecekse; ona bakım borcu olmasa bile çocukları annesi babası refah içindeki kardeşleri nafaka vermekle yukumludur" denilior aşağı yukarı[/SIZE]
[SIZE=2]Zaten 2022 ile ilili yönetmelik de "bakmakla yükümlü birey" tanımından 364. maddenin tanımının anlaşılması gerektiğini soyluyor. Şimdi bunun nesine yasal olarak karşı çıkacaksın söyle? Karşında TMK 364. madde var. Sen yoksul oldugunu iddia edip bunlardan aylık 98 TL'yi aşan bir gelir almadıgını iddia ettiğin ve belgelediğin an seni kimse tutamaz bu kanun karşısında. 2022 aylıgı baglanır sana. Ama sen yoksul oldugunu iddia edip nafaka yukumlusu yakınlarından aylık 98 tl'yi aşan bir yardım alıyorsan ya da alabileceğin varsayılıyorsa elin kolun baglı. Gidersin mahkemeye bababndan aylık 98 TL'yi aşan bir geliirn olmadıgını, ama kaymakamlıgın bunun aksine bir nafaka alabileceğini tahmin ettiğini beyan edersin.Mahkeme gelir araştırmanı yapar, sana babandan aylık 98 TL ustunde bir nafaka ongorurse ve baglarsa elin kolun baglanır. yok aylık 98 tl altında bir nafaa ongorurse sgk tıpış tıpış 2022 aylıgını baglar sana. Onun haricinde şu an varolan mevzuat bu. Ha 2022 kanununda değişiklik yapılır, "TMK'na göre sadece bakım borcu olan yakınlarının gelirine bakılır" der. o zaman bizi kimse tutamaz. Çünkü bu durumda sen 18 yaşından buyuk oldugun için babanın annenin sana; senin çocuklarına(18 yaşını aşan, okuyorsa 25 yaşını aşan ve evli olan) bakım borcun yoktur. O yuzden sadece senin gelirine bakılır. Evliysen bir de eşinin gelirine.[/SIZE]
[SIZE=2]sgk burada sağlam bir dayanaga baglamış kendini. 364. maddeye. Bakım borcuyla birlikte nafaka yukumlulugunü de dahil etmiş bakmakla yukumlu olunan birey tanımına. [/SIZE]

evet bu 364. madde işi cok bozuyo.

birde arkadaşlar haneye gıren gelirin fert sayısına bölünmesı dıye bısey 2022 de kesinlikle yok... bu arıtmatık hesap dıye, daha cok yesılkartta kullanılan ve ordan bulaşan bı uygulama. asıl durum özurlunun bakmakla mukellef aıle fertlerınden aylık 90 küsur tl gelir sağlayıp sağlayamayacağı..

2022 sayılı kanuna gore aylıktan faydalanamayacaklar. Yönetmelıgın 5. maddesi;
a) 2 nci maddenin (d) bendi kapsamında olanlar hariç olmak üzere, hangi adla olursa olsun herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık hakkından faydalananlar,

b) 4 üncü maddenin (c) bendindeki tanıma göre kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunduğu tespit olunanlardan
Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olanlar,
c) Mahkeme kararıyla veya doğrudan doğruya kanunla bağlanmış muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde devamlı bir geliri bulunanlar,

d) Borçlar Kanununa göre malları ve gelirleri devir edilerek bir akitle hakiki veya hükmi şahıslarca kendilerine bakılanlar,

e) Menkul ve gayrimenkul mallarından dolayı 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesine göre bağlanacak aylığa eşit veya daha fazla geliri olan veya gelir sağlaması mümkün olanlar,

f) Herhangi bir şekilde 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesine göre bağlanacak aylık tutarına eşit veya daha fazla devamlı gelir sağlayan ya da sağlaması mümkün olanlar,

g) Kamu kurum ve kuruluşlarında iaşe ve ibateleri dahil olmak üzere sürekli bakımı yapılan veya yaptırılanlardan, mevzuatı gereği kendilerine muhtaçlık sınırına eşit veya daha fazla gelir, harçlık, aylık ve benzeri adlarla düzenli olarak ödeme yapılanlar,
hakkında uygulanmaz ve bu kişiler bu Yönetmelikte belirtilen haklardan yararlandırılmaz.

AİLENIN DURUMU IYIYSE TEK BASINA F BENDINDEN BİLE RED KARARI VERILEBILIR.

Sayın Kalem;

İyi, hoş, güzel diyorsunuz da; bu nafaka yükümlüsü yakınları tanımı T.C. Anayasasında belirtilen 18 yaşını tamamlamış, akıl sağlığı yerinde olan kişiler özgürdür tanımıyla çelişmiyor mu? Buna göre 18 yaşını dolduran engelli kişi istediği kişiyle evlenme özgürlüğüne sahip oluyor ama iş maddiyata gelince sen engellisin, çalışamıyorsan ailene bağımlısın alt ve üst soyunun gelirinden sana nafaka vermek zorundalar deniyor.

Ahmet abinin dediği gibi; Bu ne yaman çelişki anne...

Üst Alt