Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Alerjik astım ile malülen emekli olabilir miyim?

Hnfaydn

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
15 yıldır alerjik astım hastasıyım ve aylık 3 doz xolair iğnesi alıyorum hamilelik öncesi 15 günde bir di bir aylık beni tam rahatlatmiyor dört yıldır bu tedaviyi alıyorum çalıştığım yer ataklarimi daha çok tetiklemekte ve değerlerim tedavi öncesi çok düşmüştü kanser şüphesi ile testler yapıldı sınırda olduğu için tedavi başlandı iyi geldi ama 15 günde iken aylık pek beni kurtarmış değil ama günlük hayat koşullarında rahatım en azından
Kış aylarında yine atakalr oluyor bebek olduğu için astım ilaçları ile nefes almaya çalışıyorum bu şekilde engel durumum ne olur maluliyet için bilgisi olan var mı t IgE 784 ataklarda 2000 buluyor bunların hepsi tedavimde mevcut dosya seklinde

Hnfaydn

SGK Hastalık Listesi'ne göre Ağır tanısı alınmalı malulen emeklilik için. Onun şartı da cetvelde şöyle:

2. Astım
(Astımda maluliyet için rapor düzenlenmeden önce optimal tedavi yapılmış ve klinik stabil dönem sağlanmış olmalı ve en az bir yıllık takip sonrası değerlendirilmelidir)
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
a) Basamak 4 tedavi ile semptomları kontrol altında olmayan hasta
1. Yüksek doz inhaler steroidle birlikte ikinci bir kontrol edici ilaç kullanımı (Uzun etkili inhale beta2 agonist, veya LTRA veya Teofilin) ile semptomları kontrol edilemeyen hastalar
2. Kontrol edilemeyen astım denildiğinde aşağıdakilerden herhangi birisinin varlığı anlaşılmalıdır;
a. Yetersiz semptom kontrolü: ACQ>1.5; veya AKT < 20
b. Sık atak: en az 3 sistemik steroid tedavisi / bir önceki yıl
c. Ağır atak: Bir önceki yıl yoğun bakım yatışı veya mekanik ventilasyon veya en az 3 kez hastane yatışı gereksinimi olması
d. Tedavi altında iken 1 er hafta ile usulüne uygun yapılan 3 spirometrik ölçüm ile FEV1’in %50 nin altında olması
veya
b) Basamak 5 astım tedavisi gerektiren hastalar
Yüksek doz inhale steroidle birlikte ikinci bir kontrol edici ilaç kullanımı (Uzun etkili inhale beta2 agonist, veya LTRAveya Teofilin) ile semptomları kontrol edilemeyip mevcut tedaviye ilaveten ilgili merkezce aşağıdaki tedavilerin başlandığı hastalar
1. Düşük doz oral steroid
2. Omalizumab
3. Mepaluzimab
4. Tiotroprium

OturanBoğa
"Evet ağır persistan hastası diye geçiyor kontrol altına alınamadığı içinde tedavi başlatılmıştır diyor aşılar bu yüzden ama hamilelikten dolayı ben şikayetlerimi doktora çok iletmedim çünkü kullanılmaması gerekm asilardi arada bir acilden çok kötü oldugda tedavi alıyordum okadar
Dosyada da omalizumab diye ekli

Merhaba arkadaşlar malulen emeklilik başvurusunda %20 oran aldigimizda sureli emeklilik veriliyor mu

Merhaba arkadaşlar SGK dan bsk ya sevk ne oluyor bilen varmı acaba onay sonrası gün için mi bakılıyor

OğuzHan112 günaydın , SGK maluliyet için başvuru yaptım yalnız hastane beş aydır göndermemis SGK ya aramam sonucu öğrendim şimdi yeni gönderdiler hemen işlemler başladı ve şuan bsk ya sevk diyor sağlık kurulu büro servisndeymis burdan vonra nasıl işler ben sadece alerjik astımdan başvurdum 15 yıldır hastayım ve ağır persistan hastası diye geçiyor 3 yildirdi xaloir aylık üç doz alıyorum sonuç ne olur bilgi verebilir misiniz?

Hnfaydn

Malulen emeklilik başvurusunda %20 oran diye bir şey olmaz. %20 ile malulen emekli olunamaz zaten. Malulen emeklilik için SGK Hastalık Listesi'ne göre Ağır tanısı almak lazım.

Hastane raporu olumlu ise 1 ay sonra maaş bağlanmış olur.

Peki süreli rapor için nasıl başvuru yapılması gerekiyor

Üst Alt