Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Amcam da kardeşiyle aynı evde. GSS için gelir tespiti ayrı mı olur?

asilçocuk

Üye
Konular
71
Reaksiyonlar
0
Evde babam,annem,bekar çocuk (33 yaşında) dışında amcam da ikamet ediyor.Babam 2022 maaşı,annem evde bakım maaşı,amcam da 65 yaş maaşı(3 ayda 300) alıyor.Gelir tespitinde amcam ayrı olarakmı dikkate alınacak,yoksa 3 kişinin maaşı toplanıp 4'e bölünüp 295 tl dan az ise primleri devlet tarafından karşılanacak?

yazdıklarınıza bakarak ztn hepsi devletten yardımlar alıyor
amcanıza bakmakla yükümlü kimse bu durumda babanız sanırım, ondan bakılır
eğer onun da durumu yoksa gelir tespiti yapılır
bu gelir tespitinde eve giren her maddi değer toplanıp evdeki kişi sayısına bölünür...
bu durumda babanızın, anneninizin ve amcanızın gelirleri toplanıp evde 4 kişi oldugu için 4e bölünür eğer ki bu miktar 295tlnin altındaysa, 36tl sağlık için prim ödenir
bu değerin üstündeyse de ona göre bir oran vardır elbette
ama ztn amcanız 65 yaşın üstünde yaşlı yani... hem devlet maaş da bağlamış o yaşta bi insanın başka nereden geliri olabilir ki...bunun için prim gerekeceğini düşünmüyorum
yine de araştırmak lazım elbette...
gelir tespitinde maaşların yanı sıra eve yapılan kömür vs, yiyecek tarzı şeyler de gelir kapsamında yer alıyor bilginize....

Bir yerde gelir tespiti yapılacak aile bireyleri kendisi,eşi,çocuklar büyük anne ve babadan oluşacağı,aynı hanede yaşayan diğer kişilerin ayrı gelir testine tabi tutulacağı yazıyordu,acaba hangisi doğru?

normalde dediğiniz şekildedir yani diyelim ki ben çalışıyorum ama evimde başka kimse çalışmıyor ve hiçbirinin sağlık güvencesi yok, ben hem anneme ve babama hem nine dedeme, hem eşime hem çocuklarıma bakmakla mükellef oluyorum yani üst ve alt soy bir de eş...
ama kardeşim çalışmıyorsa ona bakmam gerekir mi bu konuda bilgim yok benim bu konuyu araştırmam gerekiyor size ondan sonra bilgi veririm inşallah

gul2011;
Çok teşekkür ederim ilginiz için.Amcamın kimsesi yok,hiç evlenmedi uzun yıllar aynı ikamette kalıyorlar.

Amcam 65 yaş aylığı aldığı için direkt gss li sayılması gerekmezmi?Evde bekar çalışmayan yetişkin çocuğun gelir testi yapılırken, evdeki amcamın 300 tl lık 65 yaş maaşıda hesaba katılıp 4'e mi,yoksa katılmayıp 3'e mi bölünecek?Bu gibi karmaşıklıklar çok var gelir tespiti hesaplamalarında.

Amcanızın yeşil kartı varsa, kartın vizesi dolduktan sonra 30 gün içinde vakfa başvuru yapmak durumunda. Gelir tespitine tabi tutulacak...

Çocuğun gelir testine amca dahil değildir. Yukarıda aktardığım yönetmelik maddesşnden ben bunu anlıyorum...

Üst Alt