Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Amerika'da iş kazası geçirdim. Türkiye'de maaş ve emeklilik..?

Gsusa

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Türkiye'de bulunan bir işletmenin Amerika'ya yatırım yapması ile çalışmak üzere ailem ile birlikte 20 senelik çalışma hayatımı geride bırakarak 2013 senesinde Amerika'ya geldim.Ancak 2014 senesinde Temmuz ayında iş kazası geçirdim.Şu anda çalışmıyorum ve aktiv tedavim devam etmekte.Devam eden bir işkazası davamda bulunmakta.

Geçen hafta kalıcı sakatlık oranı belirlenmesi için bağımsız bir tıbbi kuruluşa gönderildim.Gelen raporda sol bacağımda %70 bir kayıp olduğu yazıyor.Sol ayağımda tüm parmaklar ile orta ayaktan kesildi ve bileğimde de kalıcı hasar var.Türkiyede malulen emekli olabilmek için yaptığım araştırmalara göre sigorta başlangıcım ve prim gün sürem yeterli.

Soruma gelince sol ayak tüm parmakları kaybettiğim ve bileğiminde yamuk kaldığı bu kaza sonucunda alt ekstremite de Amerika'da ayağıma %70 verilen bu rapor ile ne kadar oran alabilirim.Burada kaldığım sürece adıma Türkiye de sigorta primi yatırılmadı.İş kazası davam ve aktiv tedavim süreci bitiminde ülkeme döneceğim.Türkiye de malulen emekli olamazsam işgöremezlik ödeneği alabilirmiyim ve başka ne gibi bir haklarım olabilir.

Sıradışı bir durumum sözkonusu olduğu için gerekli bilgileri buradan i edinebileceğimi düşünüyorum.Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
SGK.da müfettişler size çok sağlam bilgi verir. uygun zamanınızda SGK.da müfettişlerinin yanına gidiniz neler yapabileceğinizi birlikte kararlaştırınız. Yazdığınız gibi düzgün konuşursanız; malum müfettişler bir memur statüsünde yani bilgi vermeleri yasak. Ancak siz iyi konuşursanız onlar siz her zaman yardımcı olur. Yol gösterir.

Bu forumda ise tecrübesi olanlar yazar.Ben bu olayı yaşadığım için söylüyorum. Konu çok çetrevilli o yüzden SGKya gitmenizi öneririm.

Bu konuda size işgücü kaybı maaşı bağlanması gerektiğini düşünüyorum. çalışıyor iseniz hem maaş hem işgücü kaybı maaşı almanız gerek ömür boyu..
Bunun için meslek hastalıkları hastanesinden kaza raporu almanız gerek. Bulunduğunu ilde var olması lazım. Kocaeli Büyükşehir statüsünde çünkü...

Gsusa

Sakatlık oranı cetveli'ne göre Chopart (orta ayak) amputasyonunda %31, Transmetatarsal emputasyonunda %25 oran veriliyor.
Maalesef bu oranlar sakat statüsünde erken emekli olabilmeniz için yeterli değil. Rapor oranı % 40 ve üzeri olmalı ve ona istinaden defterdarlıktan 3. derece sakatlık indiriminden yararlanabilmelisiniz ki erken Yaşlılık emekliliği mümkün olsun.

Amerika'daki iş kazanız Türkiye'de iş kazası olarak kabul görür mü, sanmıyorum. Çünkü Türkiye'de prim ödemiyormuşsunuz. Bu nedenle sürekli iş göremezlik geliri de bağlanmaz.

Daha spesifik bilgisi ya da deneyimi olan var mı?

Erol bey ilginiz icin tesekkur ederim.

Su anda halen amerikadayim ve ulkeme donunce bir sgk uzmani arayacagim. Oncelikle burada bitirmem gereken aktiv bir tedavi donemi ve iskazasina dair de bir davam bulunmakta .Ayrica bu sitede bir cok insanin basina geldigi gibi benide isveren bu durumda birakarak sirtini dondu hem de turkiyeden farkli butun masraflari isyerinin tasiyici sigortasi karsiladigi halde. Bunu yapmalarindaki amac olarak geriye sadece sakat kalmam kaliyor.
Sizin basiniza gelen bu durumda sanirim yurt disinda olmus ancak ben burada iken adima ssk da herhangi bir prim odemesi yapilmadi ulkeye donunce bir uzman bulup yurt disi borclanmanin bana bir faydasi olup olmayacagini da ogrenecegim.
tesekkur ederim.

Bulent bey cok tesekkur ederim cevab vereceginizi umarak epey bekledim.

Yazdiginiz oranlara gore %40 zor gozukuyor ancak bu sitede okudugum kadari ile bel ve boyun fitigina da bir oran verilmesi sozkonusu.

Bu saydigim rahatsizliklar bende bulunuyor.Amerikada da balthazar formulu uygulaniyor ve yaptigim arastirmaya gore ayagimdaki %70 kayip karisligi %35 lere denk geliyor.Gecirdigim kazadan sonra bilegimde de kalici bir rahatsizligim kaldi ve doktorum agrilarimin ve ayak bilegimin tedavisinin ancak bu seviyede kalacagini daha fazla bir iyilesme olmayacagini soyledi.Peki bizim ulkemizde amputasyon+ayak bilegi sakatligi olarak degerlendirilecek mi yoksa sadece amputasyon olarak mi degerlendirilecek bu cok merak ettigim bir konu.

Yaptigim arastirmalarim da Amerika ve ulkemiz arasinda bir sosyal guvenlik antlasmasi yok bu sadece avrupada gurbetcilerin ve arap ulkelerinde calisisan vatandaslari kapsiyor.Oda antlasma olan ulkeler ile.Belki burada benimle ayni durumu yasayan bir arkadas cikar bilgisie basvururuz.

tesekkur ederim.

Bülent bey teşekkür ederim.Verdiğiniz bilgiler ışığında yüzde 40 oranı alabileceğimi düşünüyorum.Benim içimi rahatlatan ve moral veren bir cevaptı.Ülkeme dönünce(şu aşamada yakın bir tarih gözükmüyor)Tecrübelerimi bende paylaşacağım umarım birisinin işine yarar.

Gsusa

Bir de, tazminat davanıza dair gerekli süreci orada tamamlamadan sakın buraya dönmeyin. Madem şirket size gerekli dsteği vermedi, sonuna kadar hakkınızı zorlayın...

Bülent bey biz burada sponsor vizesi alınarak teknik eleman statüsünde getirildik bu süre içerisinde ailemde yanımdaydı.Ancak bu tür vizelere e-2 vize diyorlar ve bu vize ile burada 2 senede bir ülkemize gidip gelmemiz gerekiyor.Çok yoğun doktor randevularım arasına 5 gün boşluk açarak ben bunu yerine getirdim ve yasal statümü korudum.Ailemi Türkiye'ye 2 sene dolmadan yolladım işveren sponsırluğu iptal etti.Bu durumda ailem Türkiye de ben ise burada kaldım.Aynı şekilde bende bu süreçte ülkeme gidersem benimde ancak yeni bir vize ile buraya geri gelebilme imkanım var Buda her yönden büyük bir risk çünkü vize verilip verilmemesi Amerika'nın insiyatifine kalmış.burada ben bir vatandaş ne kadar düzgün yaşaması gerekirse öyle yaşadım bu benim vize için elimi güçlendiriyor.Sadece mahkeme süreci ile başbaşa kalırsam ülkeme gitmeyi istiyorum.Ülkemizden bana göre tek dezavantaj iş garantinin olmaması.İyi tarafı ise bu topraklar üzerinde yaşayan herkes yasalar karşısında eşit.Engellilere yapılan pozitif ayrımcılığa ise geldiğim ilk günden beri hayranlıkla bakıyorum bunuda Türkiye de bulunan arkadaşlarımla birçok kez paylaşmışımdır.Böyle bir duruma düşürülüp sponsorluk iptali olmasa idi ailemin yanında olup davayı takip edip gelip gidebilirdim ancak dediğim gibi tamamen art niyetli bir işveren ile çalıştım burada artık duruma göre hareket edeceğim.Davalar bizim ülkemizdeki gibi uzun sürmüyor burada bir iyi tarafıda o ve bu dava sürene kadar da iş tazminat kurulu maddi olarak ve hastane giderlerinin karşılanmasını kontrol altında tutuyor.

Üst Alt