Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Annem için bakım aylığı alıyorum diye sağlık güvencesi açısından sorun yaşıyorum!?

deryakader

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar ben annemden dolayı bakım maaşı alıyorum.ssk olmadığından dolayı annem emekli onun sağlık yardımından faydalanayım dedim.evde bakım maaşın kesilir dediler.istege bağlı tarım yaptırayım dedim oda olmazmış.neden istege bağlı ssk ya yada annemin üzerinden sağlıktan faydalanmaya izin vermiyorlar.gss ödemek istemiyorum.annemden bakıcı parası alıyorum diye kaymakamlık ayda 45 tl ödeyeceğimi söyledi.şimdiye kadar borcumda 500 olmuş.sırf bakıcı parası alıyorum diye gss yi iptal etmediler.bir maaş gitti zaten zor durumdayım bana yardımcı olursanız sevinirim

deryakader,
annenin sağlık güvencesinden yararlanman ya da isteğe bağlı prim yatırman evde bakım aylığı almana engel değildir.

sadece sigortalı çalışırsan sorun olur. sigortalı çalışırsan hem gelir durumunu etkiler hem de bakıcı olduğundan çalışacağın için evde bakım raporunun yeniden hazırlanması anlamına gelir. bakıcının 7 gün 24 saat bakım hizmeti vermesi esastır çünkü. sigortalı çalışma durumunda il müdürlüğüne kesinlikle bildirmen şarttır. ona göre evde bakım aylıgının devamına ya da kesilmesine heyetin kanaatine göre karar verilir. evde bakım aylığında sigortalı çalışman dışında annenin saglık guvencesinden yararlanman ya da isteğe baglı prim yatırman sorun olmaz kesinlikle.

şu an anladığım kadarıyla GSS ödüyorsun. Sağlık provizyon bilgilerine bakabilir miyim öncelikle?
şuradan sağlık provizyon sorgualama menüsüne gir :https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/SpasSorgula

istenilen bilgileri girdikten sonra da açılan sağlık provizyon sorgulama ekranına bugünkü tarihi yaz.
sonra kimlik bilgilerini gizleyerek ekrandaki bilgilerde ne yazdığını buraya kopyala.
kendi kimlik bilgilerini gir lütfen.

Cinsiyet Kadın
Doğum Tarihi 01.05.1969
Yakınlık Türü Kendisi
Tescil Kapsamı 60/g Türk Vatandaşı İsteğe Bağlı GSS Primi Ödeyenler
GSS Kapsamı 60/g kapsamında sigortalı olanlar
Provizyon Tarihi 07.01.2015
Sigortalı Türü Diğer
Katılım Payı Muafiyet Hayır
Sorgu Sonucu 1104 - Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.

geçenlerde bağkura gittim gss affından faydalanmak için yapılandırma yaptım.oradaki memura annemin üzerinden sağlık güvencesine gireceğim bu gss yı iptal edeceğim yada ek 5 e girmek istiyorum dedim.oradaki memur eğer annen yada ek 5 üzerinden siğortalı olursan bakım paran iptal olur sakın yapma dedi.kaymakamlık memuruna da sordum aynı cevap aldım.korkumdan yaptıramadım ne annemin üzerinden sağlık nede ek 5.annemin üzerine de geçecek olsam ssk o zaman da gss borcunu öde o zaman annenin üzerine geçebilirsin dedi.lakin ne bağkur nede kaymakamlık daki memur sakın maaşını riske atma dedi.hangisine inanayım.eğer dediğiniz doğruysa gss borcunu ödemeden beni hiçbiri kabul etmiyor.eşim yok sadece annemin ölünceye kadar bakma akdili bir oturduğumuz annem ve benim adıma öldükten sonra geçecek oturduğum ev var.evin olmayacak mış vede annemin emekli maaşı olmayacakmış gss bundan dolayı iptal ettiremiyorum.ne devletten gıda yardımı nede çocuğuma nakdi yardım alabiliyorum.çocuğum küçük babasının ssk sını kullandığı için bu mersin kaymakamlığı bana yardım etmiyor üstelik gss borcu da 500 bir aylık maaş gitti yani.

lütfen bu devlet duysun sesimizi bizi ssklı yapın bakım maaşı alanları.zaten sosyal hayatla irtibadımız yok bizi ölüme mahku etmeyiniz.yaşlanınca bize kim bakacak emeklilik olsa oturur yeriz.lütfen devlet büyükleri bizim sesimizi duyurunuz.....bizler ölü insan değil canlıyız ailemize bakıyoruz diye bize sahip çıkınız.yaşlanınca çocuklarıma muhtaç olmak istemiyorum ssk lı olmak istiyorum..................

5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında zorunlu genel sağlık sigortası tesciliniz bulunmaktadır.
Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi Gelir Seviyesi
06.07.2013 Devam Ediyor 60/g-1
Genel sağlık sigortası prim borcunuz : 381.73 TL’dir.

evde ben annem ve kızım yaşıyor.annem emekli 1080 maaş alıyor.ben çalışmıyorum annemde bakım parası alıyorum kızımda orta 2 ye gidiyor babasının sağlık güvencesinden faydalanıyor.sadece oturduğumuz ev benim üzerime ama şartlı ölünceye kadar bakma akdi şartı var.yani annem ölünce tam benim olacak.kaymakamlık evin var sen gss ödeyeceksin dedi borcuda yapılandırma yap dediler bende yaptım gss borcunu.

derya,
öncelikle senle anlaşalım. bana güven. iki-üç memur bir şey dedi diye haklarından vazgeçme. bu işi biliyorum ve bu konularla ilgili mevzuatı da çok yakından takip ediyorum. annen emekli aylığı alıyormuş. evde bakım aylıgı da alıyorsunuz. 3 kişiymişsiniz hanede. oturulan ev yeni yapılan düzenlemeyle gelir hesabına dahil edilmiyor. sorun ev değil. sorun maalesef gelirinizde. evde bakım aylığı ve emekli aylıgını toplayıp üçe böldüğümüzde ailede kişi başına düşen aylık gelir 400,5 TL'yi geçiyor ve g1 çıkıyor sonuç.
yani gelir testinde g1 çıktıgın için (1.1.2015 öncesi miktarlar değişik olsa da g1 çıkmışsındır) 60/g kapsamında GSS tescilin yapılmış. fakat GSS gelir testi yapılmadan önce senin yakınlarının bakmakla yükümlü yakını olup olmadıgın araştırılmıştır. çünkü böyle bir hakkın olsa sağlık provizyon sorgualamsında senin otomatikman annein sağlık güvencesine geçebilmen gerekirdi.
o yüzden soruyorum sen annenin sağlık güvencesinden daha önce yararlanıyor muydun? eger daha önce yararlanmıyordun ise annenin sağlık güvencesinden yararlanamazsın. ancak malul düzeyde hastalıgın olabilirse yararlanabilirsin.
tekrar ediyorum annenin sağlık güvencesinden yararlanman ve istege baglı prim ödemen evde bakım aylıgında asla sorun olmaz.

annemin sağlık güvencesinden evlenmeden önce yararlanıyordum14 yıl önce.evlendim eşimin ssk sından faydalandım.ayrılıncada yani tamamen boşanınca ortada kaldım.annemin üzerine geçemiyorum 500 tl gss prim borcu varmış onu ödemen şart dediler.bağkur geçemezsin gss iptal olmaz dedi. kaymakamlık ise gss mi sorduğumda ben bunu iptal ettireceğim ek 5 e geçmek istiyorum dedim.eğer ek 5 e geç hemen maaşın iptal olur dedi.yani bu gss başıma dert oldu.hani devletimiz bize ssk yapacaktı evde bakım hizmetinde hepsi yalanmıydı .

ek 5 tarım ssk sı yaptırsam evde bakım hizmetinden maaşım iptal olurmu

Derya,ilk mesajımda cevap verdim buna. isteğe bağlı prim yatırman ya da annenin sağlık güvencesine geçmen bakım aylıına engel değil. tarım sigortası primi de yatırman engel değil (istege bağlıprim). sigortalı olman da engel değil. buradaki cevap seni kesmiyorsa guvenmiyorsan Aile Ve Sosyal Politikalar İl müdürlüğüne git onlara sor. Hatta alo 183'ü ara sor.

Ayrıca annenin sağlık güvencesinden evlenmeden önce 14 yol önce yararlanıyordun boşandıktan sonra niye GSS primi ödemeyi kabul ettin? Sen annenin saglık güvencesine geçecektin direkt.
tam olarak 60/g Kapsamında ne zaman tescilin yapıldı ve ilk primi ne zaman ödedin? Vakıfta gelir testi sana niye yaptılar o zaman ya? Annenin sağlık guvencesine geçebilecekken?
Şu sorunu çözelim başka konuya atlama ve net ve tarihlerle cevap ver lütfen.

tekrar soruyorum sen 60/g GSS'lı hangi tarihte oldun? vakfa GSS için gelir testini hangi tarihte yaptırdın?

6.7.2013 tarihinde 60/1 g kapsamında gSS tescilin yapılmış. yukarıdaki yazındaki sorgulamanda gördüm bunu. sen bu tarihte boşanmamış mıydın ki? boşandıktan sonra senin bu tarihte annenin sağlık güvencesinden yararlanıyor olman gerekirdi. vakıfta gelir testi yaptırmayı sen mi istedin? vakıftakiler sana annenin sağlık güvencesinden yararlanabileceğini soylemediler mi?

sen annenin sağlık güvencesinden yararlanabilecekken nasıl GSS geli,r testini yapmışlar ya? o borç haksızlık yani! ama gelir testi yapılmasını sen istediysen o başka. ama vakıf geçip annenin sağlık guvencesine geçebilecekken GSS gelir testini yapmışsa hakkını gasp etmiş. SGK geçmiş 60/ g olarak seni tescil etmiş hakkını gasp etmiş!
sen gelir testi yaptırmadan direkt annenin sağlık güvencesine geçmeliydin boşandıktan sonra?
SGK müdürlüğüne git bu işi çözmeye çalış. o borcu senden almaya hakları yok.

Üst Alt