Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Annemin GSS borcu çıktı. Ne yapabiliriz?

ASÖ

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Annm yüzde 62 engelli raporu sldıancal hiçbir şeyden faydalanamıyorız? Ve bugünde tesadüfen gss 3000 tl borxunu öğrendim ve gecen hafta evine gelir teapitiyle alakalı kağıt geldi. Birde malülen emeklilik için basvuru yapıldı onaylanmadı...

@ASÖ malulen emeklilik için emeklilik forumuna sorarsınız. emeklilik konusunda ne yapılabilir oradan gerekli cevapları alırsınız. öncelikli sorun şu GSS borcu. önce bunu halletmek gerek.

anneniz için geldi sanırım bu gSS borcu? kendi sigortasından dolayı mı bir borç bu? yoksa 60/g GSS den dolayı (ayda 53 TL prim ödeniyor) bir borç mu?

GSS gelir testinden bahsettiğine göre 60/G den dolayı bir borç olmalı. eve gelir tespitiyle alakalı gelen kagıtta ne yazıyordu? burada yazabilir misin? ayrıca anneni e-devlet şifresi var mı?

Kalem annem evli değil çalışmıyor geliri yok raporu var gss borcu var evi kendine ait ve orada yaşıyor , ben annemle yaşamıyorum ikametim başka bir yerde ve evli değilim. Annem teyzemle yaşıyor kensi evinde teyzemde zaten mağdur durumda!

E devlet şifresi var. Annemi ben kendi aigortamdan aigortalı sanıyordum. Kağıtta diyorki: bakmakla yükümlü oldugunuz sürede glir dueumunuzun bakmakla yükümlülük hakkınızı ortadan kaldırıp kaldırmadığının anlaşılabilmesi için dio

spas yescil sorgılama var; 60/g kapsamında genel saglık sigortalıaı

@ASÖ önce bir sakin ol. sayfayı kullanamıyorsun diye bir şey yok. gayet de iyi kullanıyorsun. ama çok telaşlısın. önce sakin ol. elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. kagıtta yazanları tam aktaramadın ama ben sihirli kuvvetlerimi çalıştırıp anlamaya çalışacak ve seni yrmayacağım:) yeter ki sakin ol.

senin sigortan varmış. annenin de kendi sigortandan yararlandıgını düşünüyormusun. annen senin sigortandan otomatik yararlandırılmaz. annenin senin sigortandan yararlanabilmesi için senin SGK'ya başvurman gerekirdi. annenin senin sigortandan yararlanamsı için SGK'ya hiç başvurdun mu? annen ya da sen?

sadece sorumu cevapla. soru cevap şeklinde ilerleyeceğiz seninle.

ASÖ ne zaman baş vurmuştn? tam olarak hangi tarihte?

Tam tarihi hatırlamıyorım ve yaklasık 3,5 senedir de benim sgkmı kullanarak hastanelere gittiğini düşünüyordum ! Ancak 60/g nedemek diye baktıgımda devletin annmi sgk lı yaptıgını anladım, ödeme yapmadığımız için borc cıktığınıda.

ASÖ peki siz SGK'ya baş vurduktan sonra, anneniz sizin sgk'nızdan yararlanmaya başlamış mıydı? yoksa siz mi oyle sandınız?

SGK annenizi sizin sağlık güvencenizden yararlandırmaya başlamış mıydı?

Kalem mehaba, ben snnm benim sgk dan yararlanıyor sanıyorum. Borc cıktıgın dün gece tesadüfen öğrendim bu durumda snnm demekki benden yararlsnmıyor diye mantıken bu dırumu düşündüm.

ASÖ gerekli bilgileri senden alamadım. annenin e-devlet şifresiyle şuradan sağlık provizyon sorgulaması yapar mısın lütfen: https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama

sonra da (annenin kimlik bilgilerini gizleyerek) buradan paylaş lütfen. sorgulama sonuçlarını görmeliyim.

bir de e-devletten yine annenin GSS borç bilgilerine bak ve borçla ilgili bilgileri buradan paylaş lütfen (yine kimlik bilgilerini gizlemeyi unutma tabi). bu sorgulama hangi başlıkta bilmiyorum. GSS borç sorgulama başlığında olabilir. GSS borç bilgileri lazım bana.

Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için ğrovizyon verilememiştir diyor
@Kalem

ASÖ gerekli bilgileri alamadan size yardımcı olamam ki. e-devlette GSS borç bilgilerini bulup oradaki bilgileri burada paylaşın lütfen. eger bunları da yapamıyorsanız şunları yapın.

yarın hemen SGK müdürlüğüne gidip "annenizin sağlık güvencenizden yararlanması için başvurdugunuzu ama annenizin sağlık güvencenizden yararlanamdığını görünce şaşırdıgınızı üstelik 3000 TL GSS borcu çıkartıldığını" söyleyip ne yapılabileceğini öğrenmeye çalışın. herhangi bir memura sormayın. işi bilenlerden bilgi almaya çalışın.

annenize 60/g GSS'dan dolayı borç çıkartılmış sanırım. (sizin sigortanızdan niye yararlandırılmamış bilemiyorum. bunun sebebini öğrenin SGK'dan)

SGK'dan kaynaklı bir sorun yoksa bunda da kaymakamlıkta bulunan vakfa(SYDV) gidip anneniz için GSS gelir testi yaptırın. anneniz GSS gelir tetsinde G0 çıkacaktır. sanırım daha önce hiç GSS gelir testi yaptırmamış. dolayısıyla GSS gelir testinde G0 çıktıgı takdirde o borçlar (60/g den dolayı ise) silinecektir. sonuç g0 çıkınca SGK'ya gider borcu sildirirsiniz.

işin açıkçası elimde kesin verile rolmadığından tahminler yürüterek ancak bu kadar yardımcı olabilirim.

özetle,daha önce anneniz hiçbir şekilde GSS gelir testi yaptırmamışsa, GSS gelir testinde G0 çıktıgı takdirde SGK o GSS borçlarını silecektir. tabi borç 60/g kaynaklı ise.

annenizin sizin sağlık güvencenizden yararlanamsı için sgk'ya bavurdugunu söylediniz. ama yararlanıp yararlanamdıgını bile bilmiyorsunuz. bu konuda hiçbir veri yok.
annenizin kendi sağlık güvencenizden yararlanamsı için başvurabilirsiniz de.

anneniz 2022 engelli aylığına hiç baş vurdu mu?

Hanımefendi ben başvuru yapmıştım ve bu zaman akadar benim agkmdan yararlandığını düşünüyordum. Ben nerswn bilebilirim devletin benim arkamdan iş cevirdiğini ve ayrıca bununla alakalı herhangi bir yazı tarafımıza ulaşmadı. Söylemiş oldugunuz tüm bilgilwr doğru çünkü internetten arastırmaşarım ve e devletten bakmıs oldugum bilgiler bu yönde.

2022 rngelli aylığı için ve gelir tespiti için bu hafta içeriainde başvuru yapacak annrm. Benim daha önemli bir sorum olacak. Annem geliri olmayan teyzem ile yaşadıgı için bende o evde ikamet etmediğim için annrmin sadece bir evi oldugu ve o evde yaşadığı için yüzde 62 sürekli engelli raporu oldugu için bu maaşın ve o borcun silinmesi ihtimali nedir? @Kalem

@ASÖ annenizin üstüne bir ev var. anneniz de teyzenizle o evde oturuyor. bu durumda oturulan ev, 2022 aylığında da GSS gelir testinde de dikkate alınmaz:) anneniz ve teyzeniz üstüne başka ev mal mülk yoksa,
hanede kişi başına düşen aylık gelir, 483,63 TL altındaysa 2022 aylığı baglanacaktır.

GSS gelir testine sadece aile bireyleri dahil edilir. kardeşelr aileden sayılmaz. dolayısıyla hanede GSS gelir testine sadece anneniz dahil olacak. oturdugu ev gelire dahil edilmez. annenizin aylık 676,50 TL üstünde geliri yoksa GSS gelir testinde G0 çıkacaktır.

daha önce hiç GSS gelir testi yaptırmadıysa bu yapılan ilk GSS gelir testi ise, sonuç G0 çıkarsa, 60/g den dolayı olan borçları tümüyle silinecektir.

hafta içi anneniz 2022 aylığına ve GSS gelir testine baş vursun. 2022 aylığı baglatmayı düşünüyorsanız öncelikle bunları halledin. sizin sağlık güvencenize geçirmeye çalışmayın. çünkü 2022 aylığı baglanınca zaten 60/c 3 GSS kapsamında (yeşil kart/primini devlet öder) olacaktır.

2022 aylığı baglandıgı takdirde kendi saglık guvencesi olacagından sizin sağlık guvencenizden yararlanamaz zaten.

gelişmelerden haberim olsun lütfen.

Yani özeyle o evde yaşamadığım için annemde teyzemle yaşadığı için kısaca ikametim orada olmadığı için bu gelir testine ben tabi olmayacagım dimi? Kalem

@ASÖ ikametiniz annenizle aynı evde değilse, hakikaten annenizle yaşamıyorsanız, annenizin hanesine dahil edilmezsiniz. ama göstermelik ikamet taşımışsanız, ikametiniz başka yerde ama annenizle yaşıyorsanız bu da tespit edilirse annenizin hanesine dahil edilirsiniz. böyle bir şey yoksa dahil edilmezsiniz.

Ben işim ataşehirde oldugu için üsküdarda aile dostumuzda kalıyorum. Annem ise avcılarda yaşıyor. Gelip gitmem problem oldugu için burada kalmak zorundayım. Kalem

Üst Alt