Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Annesi dul aylığı, kendisi evde bakım aylığı alan engelli 2022 maaşı alabilir mi?

realzemheri

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
s.a

eşimin kardeşi otizm + ağır zeka geriliği var. ve kayınvalidemin vesayetinde o bakıyor. çocuğun babası vefat ettiği için kayınvalidemin ve çocuğun babasından aldığı maaşı var. (dul ve yetim aylığı zannedersem ismi), ayrıca evde bakım aylığı alıyorlar. bu durumda 2022 aylığı içinde başvurulabilirmi şartları nedir. birde yetim aylığının artırılması ile ilgili dilekçe verilmesinden bahsetmişsiniz. o konuyuda detaylandırabilirmisiniz? kişilerin ikametgah adresi bizim yanımızda gözüküyorlar ancak memleketlerinde duruyorlar. kışları bizim yanımızdalar. eşim ve ben sigortalı olarak çalışıyoruz. bu kişilere aylık bağlanmasına etki edermi diye söyledim.

şimdiden teşekkür ederim

O dilekçenin sizin durumunuzla ilgisi yok..
Dul ve yetim aylığı alan engellinin 2022 alması ile ilgili bir durum o.

Sizde ise;
Kayınvalidenizin dul ve yetim aylığı alıyor olması, oğlunun 2022 almasına engel değil..
Ancak 2022 almak için şu şartlara uygunsanız başvuru yapın kaymakamlığa

%40 ve üzeri sağlık raporu..
18 yaşını dolduran 2022 alacak kişinin kendi gelirine bakılır..
2022 alabilmesi için çalışmıyor olması gerekiyor zaten. Ve aktif sigortalı değil ise,
isteğe bağlı prim ödemiyor ise,
Annesinin gelirinden giderler düşülür ve engelli kişiye düşecek yardım miktarına bakılır..
100 TL'yi geçmemesi gerekir.. Geçerse bağlanmaz..
( ki evde bakım aylığı da hesaba dahil edilmez..)

http://www.engelliler.biz/forum/202...basvurusu-icin-gerekli-belgeler-ve-surec.html

kaymakamlığa başvuru yapabilirsiniz.

İkametgah adresi için şunu söyleyebilirim. Bağlanmadan önce, başvurudan sonra memurlar araştırma yapıyorlar başvurulan ikametgah üzerinden.. Bağlandıktan sonra sorun olur mu bilemiyorum ama bağlanmadan önce memurların geldiklerinde başvurulan ikametgah adresinde olmaları gerekiyor..

şöyle söyleyeyim. kayınvalidem emekli maaşının bir kısmını alıyor. çocuk ise küçük bir kısmını net bilmiyorum ama 160 civarı bir rakamdı zannedersem çocuğun adına yatıyor. yani anne ve çocuk ayrı ayrı para alıyorlar ve çocuk babasının sigortasından faydalanmaya devam ediyor. anladığım kadarıyla bu durumda 2022 den faydalanamıyor yani babasından maaş bağlandığı için. doğrumudur? ama özürlü çocuğun aldığı yetim aylığının yükseltilmesi ile ilgili başvurabilirizmi?

İki seçenek var: Alınan yetim maaşının 2022 maaşından düşük olması şartı ile
1- Yetim maaşının 2022 maaşı seviyesine yükseltilmesi için sigorta müdürlüğüne başvuru yapmak.
2- Yok ben her iki aylığı da almak istiyorum, derseniz, bu durumda yetim maaşı alırken 2022 maaşı için başvuru yapmanız lazım. Kurum yetim maaşı aldığınız gerekçesiyle sizi reddettiğinde de kurumun bu kararına karşı dava açmalısınız. Bu konuda Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin (Esas no: 200/2422 karar no: 2009/107) verdiği karar var. Avukatınız bu karara dayanarak davayı yürütebilir.

Yetim maaşını yükseltmek için dilekçe örneği ;

..SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
……………………….. İl Müdürlüğüne​

............ ssk sicil numarası ile yetim maaşı almaktayım. EK1 de görüldüğü üzere sağlık durumum göz önünde bulundurulup, mevcut maaşımı 2022 maaşı seviyesine çıkartılmasını ve tarafıma yazılı yanıt verilmesi gerektiğini bilgilerinize arz ve talep ederim.

Ek:1 Hastalığın oranını gösterir sağlık kurulu raporu

İsim soyisim
tarih​
tc numarası
imza​
adres

Dilekçeyi bu şekilde yazıp bu dilekçeye bir tane sağlık kurulu raporunuzu ekleyin raporda sakatlık oranı mutlaka olmalı mesela %.. gbi.

Üst Alt