Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Araba alınca 2022 maaşı kesilir mi?

kurmayburi

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
yüzde doksan özürden faydalanıp araç aldığımızda özürlü aylığı kesiliyormu yoksa ödenmeye devammı ediyor. bi avukatla konuştum kesildiğini söyledi ben emin olamadım içinizde bilen varmı aynı durumla karşılaşan

Teorik olarak, 2022 maaşının kesilmesi için bir gelir olması şartı var. Otomobil sahibi olmak -eğer ticari bir tescil söz konusu değilse- gelir sağlamaz. O yüzden de kesilmez.
Ama bazen tersi uygulamalar olduğu söyleniyor. Bilemiyorum...

Aylıkların veya aylık farklarının kesilmesi
MADDE 19 – (1) Bağlanan aylıklar veya aylık farkları, aylık sahibinin veya (Değişik ibare:R.G.-1/8/2008-26954) 2 nci maddenin (ç) bendinde belirtilen özürlünün;
a) Ölümü,
b) Türk vatandaşlığından çıkarılması, Türk vatandaşlığını muhafaza edenler hariç yabancı memleket uyruğuna girmesi,
c) Muhtaçlığının kalkması,
ç) Özürlü olması nedeniyle aylık bağlanmış ise bir işte çalışmaya başlaması,
d) Bir akitle gerçek veya tüzel kişiler tarafından bakım altına alınması,
e) Daimi olmayan özürlülük oranının % 40'ın altına düşmesi,
f) Evlenmesi sebebiyle muhtaç durumdan çıkması,
g) (Değişik:R.G.-1/8/2008-26954) 2 nci maddenin (ç) bendinde belirtilen özürlünün 18 yaşını tamamlaması,
ğ) 2 nci maddenin (ç) bendi kapsamında olanlar açısından bakım ilişkisinin fiilen gerçekleşmediğinin belirlenmesi,
h) 5 inci maddede belirtilen durumların mevcut olduğunun tespiti,
ı) Sosyal güvenlik kurumlarından malul olmaları nedeniyle ödenmekte olan yetim aylığı veya gelirinin kesilmesi,
hallerinde, bu durumlarının meydana geldiği tarihi takip eden dönem başından itibaren kesilir.
(2) (Ek:R.G.-1/8/2008-26954) Birinci fıkranın (ç) bendi uyarınca aylığı kesilmesi gerekenlerden, bir takvim yılı içerisinde toplam süre olarak bir ödeme dönemini aşmayan çalışması bulunanlar hakkında aylık kesme işlemi uygulanmaz.

normalde ticari olmazsa araçtan bir gelir söz konusu olmayacagından kesilmemesi gerekir yönetmelikte aynı şeyi söylüyor ama bence riskli bir durum kesilebilir diye düşünüyorum.

arkadaşlar bir arkadışım hem evde bakım ücreti alıyor hemde 2022 maaşı alıyor üstelik arabada aldı maaşı şimdiye kadar kesilmedi

Üst Alt