Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Artık bir yerden yardım alan yoksul başka yerden alamayacak!

azizkanmaz

Aktif Üye
Konular
156
Reaksiyonlar
0
valla bennde tam anlamadım haberlerde izledim anlayan biri baksın herhalde yeni bir yasa ama kimleri kapsıyor bilemiyorum

Rakam belli oldu: Ayda 382 TL

Yoksullara yapılan yardımlardaki dağınıklık bitiyor. Üzerinde çalışılan yeni tasarı taslağına göre özel sektör, vakıflar, belediyeler ve kamu kurumlarının bir yoksula yaptığı yardımların toplam tutarı asgari ücretin yüzde 70'ini yani 382 TL'yi geçemeyecek. Yeni düzenleme, yoksul olduğu halde yardım alamayan ya da aldığı yardımın düşük kaldığını düşünen vatandaşlara dava açma hakkı da getirecek.

MÜKERRER ÖNLENECEK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sosyal güvenlik reformu kapsamında yoksullara yapılan yardımları sistematik hale getirmek için primsiz ödemeler yasa tasarısı taslağı üzerinde çalışmaları hızlandırdı. Primsiz Ödemeler Genel Müdürü Yadigar Gökalp, yeni tasarıyla yardımlara ilk kez bir “üst sınır” getirileceğini ve kurulacak yeni sistemle mükerrer yardımların önleneceğini bildirdi. Gökalp şu bilgileri verdi:

TAVAN GELİYOR
“Bazı vatandaşlarımız birçok yerden yardım alırken bazıları hiç alamıyor. Aynı kişi bizden engellilik aylığı ya da yaşlılık aylığı alıyor, öbür taraftan sosyal yardımlaşmadan gıda yardımı, yakacak yardımı alıyor. Yeşil kartı var, belediyeden tekrar gıda, kırtasiye, eğitim, burs yardımı alıyor. Sistemi çözememiş, keşfedememişler de muhtaç oldukları halde yardıma erişemiyor. Tavan uygulaması da getiriyoruz. Vatandaşın aldığı tüm yardımlar sistem üzerinden kontrol edilecek ve tavanı geçemeyecek.”

700 BİN MUTLAK YOKSUL
Gökalp'in verdiği bilgilere göre yeni düzenlemeyle, kimlerin hangi düzeyde yoksul olduğu ve hangi tür yardımlardan ne düzeyde yararlanacağını ilişkin muhtaçlık tespitinde “tüketim harcamaları” baz alınacak. Böylece üst sınırdaki yardım tutarının toplumun en yoksul kesimine ulaşması hedefleniyor. Halen Türkiye'de nüfusun yüzde 1'ine karşılık gelen 700 bin kişi mutlak yoksulluk, yüzde 17'lik kısmını oluşturan yaklaşık 6,5 milyon kişi de göreceli yoksulluk grubunda bulunuyor. Buna göre mutlak yoksulların üst sınırdan yardım alması hedefleniyor. Üst sınırın ilk etapta yüzde 70 olması düşünülmekle birlikte oranın Meclis'te netleşeceğine dikkat çekiliyor.

UÇURUM ARTIYOR
ABD'de resesyon, en fazla orta sınıf ve yoksulları etkilendi. ABD İstatistik Bürosu'nun verilerine göre, 2008'de, yılda 138 bin dolardan fazla kazanan Amerikalılar'ın oluşturduğu en zengin yüzde 10'luk kesim, yıllık 12 bin dolar gelirle yoksulluk sınırında ya da bu sınırın altında yaşayanlardan 11,4 kat daha fazla kazandı. 2003'te 11,22 olan bu oran 2007 yılında ise 11,2 olmuştu. Resesyonun etkisiyle ABD'de yoksulluk geçen yıl hızlı bir yükselişle yüzde 13,2'ye ulaşarak, 11 yılın en yüksek seviyesine çıktı.​

yoksula yapılan yardıma sınır koymuşlar, zaten yoksula o kadar para verilmiyorki saçma olmuş

ayda 382 lıra yoksulluk yardımı kım alıyorkı zaten ? ben hıc duymadım

açıklama olmuş ama bence kimler faydalanacak belli değil

Bu uygulama çok can yakacak çok! Artık 2022 maaşı alanlara evde bakım maaşı verilmemesi, kaymakamlıklardan tekerlekli sandalye, sonda vb. yardım verilmemesi gibi bir çok olumsuzluğa sebep olacak gibi geliyor bana...

Aslında, bence mantık doğru da.. Asgari ücret dedikleri komik bi rakam zaten.. Açlık sınırının altında kalıyor.. Bir de bunun %30 altı büsbütün saçma ! ! :mad:

Yani ben oglumun aspiresi için, kaymakam'lıktan aspire hortumu, ventilatör makina filtresi alıyorum ve arada hastaneye gidişlerimizde, ambulans paramızı kaymakam'lık karşılıyor.
Bunun haricinde ogluma 3. ay olucak 270 tl engelli maaşı baglandı ve benim aldıgım bakım maaşım var.
ama ben bunlarla geçiniyorum bakım maaşım ve oglumun aylıgıyla, anca zar zor yetiriyorum
ne yani kaymakam'lık bunlardan birini veya aspire hortumlarımızı kesicekmi?
her ay çalışan makinalar dolayısıyla 200 den aşaya elektirik vermiyorum!
birde kira verdimmi zaten benim geçim param bitiyor..
hortumlar ve medikallere benim gelirim hayatta yetmezken, birde bakım maaşımı keserlerse,
ne yani öldüreyimmi oğlumla kendimi.
Bu yazdıklarınız tahmini ne zaman uygulamaya geçer arkadaşlar ?
ona göre şimdiden başımın çaresine bakacak bişeyler yapmaya çalışayım.

İşte, hükümet tasarruf deyince ilk aklına gelen şey bunlar oluyor.

Bence siz bir an önce alabileceğiniz önlemleri alın.

hayat standartını yakalamadan bir şey keseceklerini sanmam.zorunlu harcamalar karşilanacak once.sonra sosyal yardımlara dokunamazlar.tek çatı altında toplayabilirler.memurlarla işciler ve bagkurluları nasil birleştirdiler ise ,ona benzer uygulama yapabilirler.

arkadaşlar buradaki mantık doğru işi bilen her yerden faydalanıyor bu işler tek elden yürüse dah kolay ve mantıklı olur ama yapılacak düzenleme neler getirecek göreceğiz mesala ben emekliyım emeklı maaşım çok düşük bakım parası alıyorum bana bakım parası vereceğine emekli maaşımı makul düzeye çekerek başka kurumların yardımından men edebilir bu sadece bir örnek iyi bir çalışma yapılırsa hem haksızlıklar giderilir hem hizmet kolaylaşır ve kalitesi artar diye düşünüyorum

arkadaşlar ben böle bir şey olacağıma olasılık veremiyorum çünkü bu hühümet başa geldiginden beri engellilere yaptıgı ileştirmeleri hepimiz bilmekteyiz bildigimiz gibi yoksuluk yardımı dedigimiz yardımlar var bununla engelilerin zaten alakası yok bu yardım sadece açıkta kalan 700bin yoksulu kapsıyor şunu unutmayın başbakanımızın geçenlerde trt1 de bir açıklamasını dinlemiştim ve imf engellilerin maaşlarının ve bakım ücretlerinin üç te bir azalmasına gidilmesi gerektigi hususunda bir öneride bulunmuştu ama başbakan buna sert tepkisiyle karşılık verdi kesinlikle engelilerin maaşlarına asla dokunamayız.
not:elbette mutlaka bu hükümatte her yapılan dört dörtlük degil ama hangisi öleydiki

evet arkadaşlar ben 29 yaşındayım ve doguştan engelliyim. 8 yıldır 2022 maaşı alıyorum bu hümet yönetiminde 2022 maaşları aniden 2 katına çıkmıştı. sakat ve muhtaç diye iki ayrı miktarda ödenmeye başlandı. ve bugün bakıma muhtaç engelli için asgari ücret ödeniyor ki genelde anneler alıyor bu en azından o eli öpülesi annelere bir miktar destek oluyor. ve ben bu hükümet kadar engelliler için iyileştirme yapan görmedim. sadece uygulamalarda bazı cahil memurların yüzünden sıkıntı oluyor. ülke okonomisini de göz önünde bulundurmak lazım. son sözümde imf ye umarım dört kıçınız havaya kalkar.:D

Üst Alt