Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ziyaretim.

alifatih1958

Aktif Üye
Konular
58
Reaksiyonlar
65
Bu bayram İstanbul’u boşalmış görünce dün (28.06.2023) akşam geç vakitte Ayasofya Camisini gidip ziyaret edelim dedik ailece. Ben her ne kadar orası daha müze iken Ayasofya’yı gezmiş, içerisinde namaz kılmış ve iftar etmiş olmama rağmen ibadet yasağı kalktıktan sonra serbestçe içerisinde ibadet edebilmenin tadı ve keyfi çok daha farklı oluyor. Allah’a bu güzel mabedi bize kazandıran Fatih Sultan Mehmet Han’a ve bu ulu mabedi tekrar asli grevine iade eden cumhurbaşkanımızda dualarımda bolca yer verdim.

Evet İstanbul bu bayram gerçekten de boşalmış. Boşalmış bir İstanbul’u görmeyi çok özlemiştim doğrusu. Saat 22,00 sularında Sultan Ahmet muhitine geldik. Ben rahmetli dostum tarihçi Prf.A.Haluk Dursun’un yıllar önceki cenazesinde karşılaştığım uygulamanın halen devam ettiğini gördüm. Sultan Ahmet bölgesinde bir yerden bir yere gidebilmek için kocaman bir meydan turu atmanız gerekiyor. Tramway durağının arkasında kurulu polis kontrol merkezinden meydana girebiliyorsunuz ve meydandaki tuvaletlerin orada polis gözetiminde bulunan bir başka alandan çıkış yapabiliyorsunuz. Caddenin karşı kıyısına geçerek Ayasofya’ya kolayca ulaşma imkanı varken kocaman bir meydan turu atmak benim gibi rahatsızlığı bulunan dostlar için kocaman yorucu bir işkence. Kimsenin biz sakatları düşündüğü yok, polislerin de bizim durumumuzu görmüş olmalarına rağmen zerre kadar anlayış gösterdikleri yok. Tamam tedbir alıyorsunuz anlıyorum da, her tarafımızı ve varsa tekerlekli arabamızın her köşesini ararsınız ve biz sakatların eziyet görmeden, kocaman bir meydan turu atmadan içeriye girmelerine imkan tanırsınız. Yok. Bu ince düşünce ne yazık ki idarecilerimizde yok. Resmen GAVUR EZİYETİ ile karşı karşıyasınız ve bunun adı idarecilerimize göre GAVUR EZİYETİ değil güya tedbir.

Arasta tarafında bulunan otoparklar kaçta kapanıyor bilmiyorum ancak, Timaş yayınevinin bulunduğu Alay Köşkü caddesindeki otoparklar gece 22,00 kapandığı için otopark bulamadım da bir otelin sahibi sakat olduğumuzu görünce sağ olsun otelinin önüne aracımı park etmemi kendisi istedi. Anlayışlı güzel insanların bulunduğunu görmek beni çok memnun etti, idarecilerimizin biraz pay çıkartmaları gerek bundan.

İşte aracı park ettikten sonra 150-200 metre yürümekle Ayasofya’ya ulaşma imkanı varken kocaman bir meydan turu attırıyor idareciler.

Bu yetmiyor, Ayasofya’nın içine girince de labirent hale getirilmiş yollarda yürümek zorunda bırakılıyorsunuz. Neyse pestilim çıkmış vaziyette camiye girmeyi başardım hamdolsun. Orada ayakkabı hırsızlığı çok olur ve rahat bir şekilde yapılır. Ayakkabılıkların kapağı camdan. Hırsız içerideki ayakkabıyı görüyor. İyi olduğunu gördüğü bir ayakkabıyı rahatlıkla alıp götürür ve kimsenin ruhu bile duymaz. İkincisi ayakkabılıklar kilitli olsa idi çok daha emniyetli olurdu. Ayakkabını içeri koyar anahtarını alır gidersin. Çıkacağın zaman da anahtarınla açar anahtarı dolabın üzerinde bırakır gidersin. Efendiler böyle uygun görmüşler bir şey diyemeyiz. Ama benim tavsiyem naylon bir poşet alın ve ayakkabınızı onun içine koyarak yanınızdan ayırmayın. Ayakkabılar elde olarak içeride dolaşmak yasak. Sanırım cami avlusuna giriş ve çıkışta bir rampa yapmak ile biz sakatların dertlerine çare bulunduğunu düşünüyor büyüklerimiz ama camiye girişte ben rampa göremedim. Basamak eski zaman basamağı olduğu için oldukça yüksekler, tekerlekli iskemle cami içine zor girer. Engelliler için ayrı bir kapı var mı ben göremedim ama belki vardır da ben görmemiş olabilirim diye umuyorum. Zaten tekerlekli iskemle kullanan arkadaşlar camiye girseler bile tekerlekleri pis ile arabayla içeride dolaşmaları uygun olmaz ama camiye mahsus içeride tekerlekli iskemle de göremedim. Bursa Ulucami içerisinde camiye mahsus tekerlekli iskemleler vardı mesela.

Yerliden ziyade yabancı vardı dün gece. Ama gördüğüm manzara sonrasında dine en saygılı millet olduğumuz konusundaki kanaatim iyice perçinlendi. Adamlar yatakhanedelermişcesine içeride yatıyorlar. Aynı manzarayı Sultanahmet camisinde de görmüş idim. Sanki cami zemini yatak. Kimisi sırt üstü uzanmış, kimisi yan yatmış. Rahmetli annem benzer manzaraya Hac esnasında da rastladığını söyler dururdu. İçerisi bir curcuna kadın erkek birbirine karışmış adeta. Akşam namazımızı kıldık bol bol dua ettik ve yatsıyı da kılmamız halinde eve çok geç kalacağımızı düşünen hanımın dırdır etmesi nedeniyle yatsıyı cemaatle kılamadan ayrıldık camiden. Meydan çıkışı (çıkış için hazırlanan polis noktası) biraz daha kısa olduğu için kendimizi şanslı hissettik ve evimize döndük.

Tavsiye ederim dostlar gidip bir görün. İki rekat namaz kılıp bolca dua edin. Ama tekerlekli iskemle kullanan arkadaşlar sıkıntı çekebilir. Sonra şadırvanında oturacak yer yok, abdestini ayakta alacaksın. Tuvalet var mıydı göremedim o gece karanlığında, lâkin ben müze iken gittiğimde bir wc vardı ama şimdi göremedim. Üst kata çıkış kapalı idi. Sanırım o kısmın açılması daha uzun zaman alacak.

Selametle.

Ayasofya camisinde rampa var ayasofyadan çık biraz ilerisinde ibb nin wc si var orada engelli wc si var otopark sorununa gelince otopark bulmak zordur zaten akülü sandalyen varsa fazla yürüsende sıkıntı yapmak anlamsız iyimi yazdın şikayetmi ettin anlayamadım

chp ise orası şikayet etmiştir .:p

Caddeden/yoldan Ayasofya avlusuna girişte rampa var. Hem de kocaman geniş bir rampa. Onu yazdım zaten ama avludan içeri yani caminin içine (halı kaplı alana girişte) rampa göremedim. İki girişte de yok idi. En dipteki girişte varsa bilemem.

İkinci hususa yani wc konusuna gelirsek. Tramway yolu kenarında, Aysofya'nın 80-100 mt ilerisinde, yıllardır bir wc var, tam da önünde bir büfe bulunuyor. Sizin bahsettiğiniz wc bu değil sanırım zira bu benim söylediğim wc.ye giriş için 15-20 basamaklı merdivenle aşağı inmek gerek. Sizin bahsettiğiniz wc.neredeyse ben göremedim. Gece karanlığında görmemiş olabilirim umarım dediğiniz gibi bir wc bulunuyordur.

Benim burada muhtelif gezi yazılarım vardır. Sayısı da az değildir. Hepsinde de, özellikle de tekerlekli iskemle kullananlar olmak üzere bizim gibi sıkıntısı bulunan arkadaşlara yardımcı olmak maksadıyla detaylı anlatım vardır. Tarafgirlik yoktur, kötüleme yoktur, övme yoktur, durum neyse onu anlatma, durum tespiti yapma söz konusudur. Ki giden arkadaş gittiği yerde sıkıntı var mı yok mu bilsin.

Yine de bir hata ettiysek, eşeklik yaptıysak af oluna lütfen.

Selametle.

alıfatıh dostumuzun yazısını gorunce cok sevdıgım her ıstanbula gıdısımde sultanahmet camısı ıle beraber ugrayıp doya doya gezdıgım
hayran oldugum ayasofyanın ıbadete acılısından sonrakı halını anlatacak
tarıhı mekanın guzellıklerını muzenın sahane nesnelerını anlatacak mest olacagım zannettım
koca bır hayal kırıklılıgından baska tek kelıme ıle guzellıklerınden bahsetmemesıne hayret ettım

tarıhı yapıdakı gırıse sen ıstedın dıye rampamı yapsınlar
zaten yeterı kadar bedavaya gezen kapılarını bıle yıyen araplar cahıller varken yeterı kadar zıyan edılen dunya harıkasına bıode rampa ıle bozsunlar

haklı oldugu yer ıkı engellı olarak cektıgı zorlukkı
buda tarıhı harıka olarak gormeden ıbadet edecegı mekan olarak goruyorsa sultanahmet camısı ne gune duruyormus
koca sultanahmet camısınden artmıs cemaat var camıye sıgmayan namaz kılanları orayamı sıgdıracaklarmıs

muzeyken para basan turıstlerden dunya kadar dovız kazanılan gozumuz gıbı korunan dunya tarıhı harıkası ayasofyanın camı bollugunda halka camı dıye acılmasına cok uzulmustum
tarıhı kapılarının bıle gezen ınsanlar tarafındaN KEMIRILMESINI GAZETELERDE OKUYUNCA yanılmadıgımı anlamıstım

ortalık camı dolu gıdıp hırıstıyanların kutsal mabedını camıye cevırırsen
ısvecın kuranı kerımı bızım kutsal kıtabımızı yakmasını boyle esefle uzuntu ıle ıcımız acıyarak ızlerız

ısvecın yaptıgını en derın hıslerımle kınıyorum ama bız turkler dunyada muslumanların lıderıyız dıye sısınırken onların kutsalına goz dıkersek yapılanı galıba sıneye cekecegız

Üst Alt