Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aynı anda hem yetim aylığı hem de özürlü maaşı alınabilir mi?

termeli

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba,
% 90 görme özürlü olan birisi hem ölen babasından kalan emekli maaşını hemde özürlü maaşını alabilir mi?
Soru bu. Bu soruya birçok cevap verildiğini gördüm. Kimi verilir diyor,kimi yok olmaz diyor. İzmir sgk'da ikisi birlikte olmaz deyip reddedenlerden.
Peki olur diyenler neye istinaden olur diyor?
Bu konuda ne yapabiliriz,bu konuda bilgisi olanların yardımını rica ederiz.
Ailede iki kişi yaşıyor.Annesi ve kendisi.
Ev kendilerine ait ancak babalarından kalan taban limitli emekli maaşı haricinde bir gelirleri yok.Yani yaklaşık 600 tl civarında.(Tabi onuda henüz baglamadılar.)
Şuan ne maaşdan nede saglıktan yararlanabiliyorlar.Bu sebeple acil yardımlarınızı rica ederiz.

Ankara 15. İdare Mahkemesi, özürlü vatandaşları sevindirecek bir karara imza attı.

Mahkeme, yetim aylığı alan T.B.A’nın aynı zamanda muhtaçlık aylığı da alması nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun maaşı kesmesini hukuka aykırı buldu.

Mahkeme, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yetim aylığı veya gelir alan çocukların aldıkları aylıkların yönetmelikte belirlenen skalanın altında olması durumunda muhtaçlık aylığı alabileceğine hükmetti. Ankara 15. İdare Mahkemesi kararından sonra T.B.A’nın 1 Kasım 2007’den itibaren kesilen maaşları yeniden başlatıldı. Ayrıca birikmiş olan yaklaşık 5.5 bin TL maaş alacağı ise T.B.A’nın hesabına yattı.

1- Yetim aylığı 2022 aylığından azsa
2- Birini aldığınız için öbürü kesilmişse veya başvurunuz bu gerekçeyle reddedilmişse

Ankara 15. idare mahkemesinin emsal kararını temel alarak maaşınızı iptal eden kuruma dava açmalısınız.

Üst Alt