Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aynı evde 2 kişinin bakım maaşı alması için gelir hesabı..?

ögretmen-

Yasaklı Üye
Konular
80
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar bir tanıdıgım aile vardı 2 engelli çocuklarından birine bakım maaşı alırken ikincisine başvurdu ve evdeki gelir hesabı yapılırken birinci kişinin aldıgı evde bakım maaşı hesaba katılmış. oysaki shçek böle bir soruya verdigi cvp, ikinci kişi için gelir hesabına birinci kişi için alınan bakım maşının katılmayacagı yönünde idi.
ve bu soru ve verilen cvp shçek tarafında benim pc de kayıtlı idi çıktısını verdim kendilerine bakalım nasıl olacak.

bu arada aynı evde 2 kişi bakım maaşı alan veya tanıdıgı olan bilgisini yazsın.

aynı zamanda ben bakım maşını almaya şubatta başlayacam ve kardeşim içinde başvuruda bulanacagız bakalım biz shçek le nasıl uzlaşacaz.:confused:

Bu konuda lehte bir gelimeden haberdar değilim.
Hala tüm gelirler hesaba katılıyor sanırım

Bu konuyla ilgili değişik yorumlar yapılıyor. Net bilgiye ulaşabilmek için SHÇ'e bilgi edinme kanununa dayanarak bir soru sordum sorduğum soru ve gelen cevabı aktarıyorum:

Sayın ilgili, Evde Bakım aylığı almak için kişi başına asgari ücretin 2/3 geçmeyecek tutar hesaplanırken alınan yâda alınacak olan evde bakım maaşı bu hesaba dahil ediliyor mu?

Gelen cevap:

Sayın:Halil YILMAZ
Bilgi edinme talebiyle Kurumumuza yaptığınız başvuruya istinaden Özürlü Bakım Hizmetleri Daire Başkanlığımızın yazısı sonucunda edinilen bilgiler aşağıya çıkarılmıştır :
Bakıma muhtaç bir özürlü için alınan bakım ücreti, aynı evde bakım hizmetinden yararlanması talep edilen ikinci özürlü için yapılan değerlendirmede aile gelirinin tespit edilmesine ilişkin hesaplamada dikkate alınmamaktadır.

Burada netleşen tek şey "aynı evde yaşayan ve bakım hizmetinden yararlanan birinden alınan para ikinci bir özürlü için başvuruda bulunulduğunda dikkate alınmadığı."

Fakat sorduğum soruda "alınan yada alınacak para" kişi başına düşen gelire dahil ediliyormu? diye sormuştum. sorunun cevabını yine alamadım. Bununla birlikte "aynı evde yaşayan iki engellinin bakım hizmetinden yararlanması için birinin aldığı maaş ikinciye etki etmez." sözüne dayanarak şöyle bir yorum getiriyorum madem orda alınan maaş gelir hesabına dahil edilmiyor burada da edilmemeli.

Öte yandan kanunda net çümlelerle söylenen "Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle , kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3'ünden daha az olan bakıma muhtaç özürlülere resmi veya özel bakım merkezlerinde ya da ikametgahlarında bakım hizmeti verilmesi sağlanır " ibaresi kafamda koçamam bir soru işareti oluşturmaya devam ediyor.

bu konu artık netleşmiştir gaziantep shçek bürosunun verdigi cvp yazıyorum.

iyi günler sizden bir konuda bilgi almak istiyorum.
ben ve kardeşim ağır özürlü ben evde bakım maaşına başvurdum maaşım baglandı.
kardeşim içinde başvuruda bulanacağız
kardeşim için başvuruda bulundugumuzda evdeki kişi başına düşen gelir hesabına
benim için bagalanan evde bakım aylıgıda girecekmi.
aynı evde yaşayan iki özürlü kardeşe evde bakım maaşı bağlanırken
birinci özürlüye ödenen bakım maaşı, ikinci kişi için yapılan kişi başına düşen gelir sehabına katılırmı.
bilgi vermenizi arz ederim.

YNT: evde bakım maaşı
kimden: Gaziantep il Sosyal Hizmetler Müdürlügü (gaziantep@shcek.gov.tr)
kime: Mustafa Toprak

iyi günler mustafa bey

kişilere özürlü evde bakım ücreti ödemesi yapılırken. birinci özürlüye verilen evde bakım ücreti toplam gelire dahil edilmez

evet son durumlar bu. kardeşim rapor için perşembe günü heyete girecek inşallah roporu alırızda agır özürlü diye. gerisinde de nasıl gelişmeler olur burda yazarım.

Üst Alt