Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Baba asgari ücretle çalışıyorsa, 18 yaşı altı çocuk için 2022 maaşı alınamaz mı?

n.can

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar,
1 saat önce konya mal müdürlüğüne gittim. %95 raporlu 3 yaşındaki oğlum için 2022 maaşı almak istediğimi, asgari üçretle çalıştığımı, bakım parası aldığımı söyledim. kesinlikle olmaz dedi. 18 yaşını doldurmadan alamassın . 18 yaşın altındakileri senin adına olması lazım. ee zaten sen çalışıyosun. bir kişi aynı anda 2 maaş olmaz dedi.
gerçekte bu böyle mi yoksa ordaki ablamızın bilmediği bir durum var mı
lütfen cevap yazın
saygılar

Malesef memurlar yasayı tam bilmiyor.Çocuğunuz bu maaşı alabilir.

2022 Sayılı Kanuna göre muhtaç olmak koşulu ile, 65 yaşını doldurmuş Yaşlılar ile 18 yaşından büyük Özürlüler ve Kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış Özürlü yakını bulunan Türk Vatandaşlarına aylık bağlanmaktadır

Uygulama Yönetmeliği 20.06.2006 tarih ve 26204 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır

peki ne yapmalıyım kardeşim ordaki memur arkadaşımız kendinden o kadar emin konuşuyoki yada konyada ssk sı olupta bu maaşı alan kimse yok demekki hiç haberi yok belli art niyet göremedim çünkü % 95 görünce üzüntüsünü dile getirdi yarın bir dahamı gitsem acaba

Başvurunuzu "olmaz" diye reddeden memura, Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü'nün kendilerine gönderdiği "2022 sayılı kanun kapsamındaki aylıklara ilişkin uygulama klavuzu"nun 6. sayfasına bakasını söyleyin!

soru 2022 ve 18 yaş altı

18 yaşı altıolan ssk olan ve bakım parası alıptaçocuğu için aynı zamanda 2022 maaşı alan varmı

buuygulama klavuzunu 6 sayfası burdan çıkarmı çıkarsa yazıcıdan çıkartıp göstermeklazım

Mal Müdürlüğünün verdiği cevap doğru, 18 yaş altındaki çocuklara anne-baba bakmakla mükellef olduğu için ve anne-babanın geliri muhtaçlık sınırı olan 85 TL sından fazla ise ki, baba asgari ücretle çalışmaya başlamış, o zaman başvuru reddedilir, 18 yaşını doldurduktan sonra kendisine özürlü maaşı bağlanabilir, tabiki 85 TL muhtaçlık sınırı çok komik bir rakam, bunun en azından 600 TL olması gerekirdi.saygılarımla.

Hasan bey, klavuzun 6. sayfasında Yaşlılık Aylığı'na dair bir örnek var malum. Oradaki örnek aynı şekilde 18 yaşından küçükler için de geçerli sayılmaz mı? Sonuçta her koşulda bir bakmakla yükümlü olma hali var?
Uygulamada benim söylediğimin tersi söz konusu ise, bunun dayanağı var mı? Ya da, biz bunu sorun edip, eşitsizlik öne sürsek, Kurum bunu değerlendirip, haklılığımızı onayabilir mi? Ne dersiniz?

ÖRNEK 1:

68 yaşındaki Emel Teyze tek başına yaşamakta olup herhangi bir geliri yoktur. Emel Teyze'nin 37 yaşında İsmail adında bir oğlu vardır. İsmail, aylık 1000 YTL maaşla (Sosyal Güvencesi var veya yok) çalışmakta,bunun dışında herhangi bir geliri olmayıp, eşi ve 2 çocuğu ile yaşamaktadır.İsmail aylık gelirinin 350 YTL'sini kiraya, 300 YTL'sini iaşe giderlerine, 200 YTL'sini çocukların eğitim masraflarına harcamaktadır. Geriye sair harcamaları için 150 YTL kalmaktadır.

1. İhtimal: İsmail 150 YTL'nin 100 YTL'sini (nafaka olarak) annesine verebilir.
Bu durumda Emel Teyze 2022 sayılı kanunun 1. maddesinde muhtaçlık sınırı olarak belirlenmiş tutarın ( 01.07.2008 itibariyle 83,08 YTL'nin) üstünde gelir elde ettiğinden yaşlılık aylığından yararlanamaz.

2.İhtimal: İsmail 150 YTL'nin 50 YTL'sini (nafaka olarak) annesine verebilir.
Bu durumda Emel Teyze 2022 sayılı kanunun 1. maddesinde muhtaçlık sınırı olarak belirlenmiş tutarın ( 01.07.2008 itibariyle 83,08 YTL'nin) altında gelir elde ettiğinden yaşlılık aylığından yararlanabilir.

UYARI
Gelir tespiti yapılırken, başvuruda bulunan kişinin kendi geliri ve ilgili yönetmeliğin 7.maddesi "ç" bendi gereğince nafaka yükümlüsü her bir yakınının kişiye ayırabileceği nafaka(yardım) miktarı gözönüne alınmalıdır.
Muhtaçlığın tespitinde, hanenin toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle tespit edilecek tutar ölçüt alınmamalıdır.

Değerli Genel Yayın Yönetmenim, (isminizi bilmediğim için böyle yazıyorum, kusura bakmayın)
öncelikle sitenizin çok önemli bir işlevi gördüğünü ve engelli bireyler ve aileleri açısından çok önemli olduğunu söylemek istiyorum, iyi ki varsınız.

Bu kılavuzu hazırlayan ilgili sosyal güvenlik kurumunda sözleşmeli bir personeldir ve kılavuz birçok hatalarla doludur ve kılavuzdaki örneklerin birçoğu varsayımlardan ibarettir ve sizin belirttiğinizin örneklerde değindiğiniz konulara önemli ama onlar yaşlılık aylığı için geçerli ve 2022 yönetmeliğinde ve kılavuzda belirtilen diğer örneklerde bağdaşım kuramıyoruz ne yazık ki, örneklemek gerekirse yine kılavuzdan hareketle;

1- 18 yaşının altındakilere verilen aylık ÖZÜRLÜ YAKINI AYLIĞIDIR
2- 18 yaşının altındakilere anne-baba yada başka bir yakını vasisi olması kaydıyla bakmakla mükelleftir ve medeni kanuna göre bu böyledir, buna göre anne-babanın geliri baz alınır,
3- Aynı kılavuzun 17. sayfasında verilen örnekte;

14 yaşındaki Erdem özürlüdür.Bbası Ali Rıza özürlü yakını aylığı için başvuruda bulunmuştur. Ali Rıza pazarcılık yapmakta ve aylık 200 ytl gelir elde etmektedir.Ali Rızanın sosyal güvencesi yoktur.
Özürlü yakını aylığa başvuran Ali Rıza olduğundan DOĞRUDAN KENDİ GELİRİ DİKKATE ALINMALI (HARCAMALARININ ÖNEMİ YOK) ve gelirinin 83,08 YTL nin üzerinde olup olmadığına bakılmalıdır.Ali Rızanın aylık kazancı 2022 sayılı kanunun 1. maddesinde muhtaçlık sınırı olarak belirlenmiş tutarın(01.07.2008 tarihi itibari ile 83,03 YTL nin) üstünde olduğundan özürlü yakını aylığından yararlanamaz.

Eğer Ali Rızanın aylık geliri 83.08 YTL nin altında olsaydı(nafaka yükümlüsü yakınından geliri de dikkate alınacak) ve herhangi bir sosyal güvencesi olmasaydı bu durumda aylıktan yararlanabilirdi.

Yukarıdaki örnekte de belirtildiği üzere 18 yaş altı özürlü maaşı özürlü yakını aylığı olarak nitelendirilmektedir ve 83,08 TL muhtaçlık sınırının üstünde bir geliri varsa ilgili kişilerin o zaman özürlü yakını aylığı başvurusu reddedilmektedir. Keşke bu miktar 600 TL gibi daha makul bir miktar olsa. saygılarımla

Hasan Tahsin YAZICI
Psikolojik Danışman

2022 maaşına 2007 nisanda başvurmuştum.oturanboğanın bizleri aydınlatmasıyla (teşekkürler) evrak takibi yaptık bugüne kadar.buradan öğrendiğim ve çevremde birçok kişi var bu maaşı alan.bugün sgk dan evrak geldi baba ssk lı olduğundan dolayı bağlanamıyor diye... bazı yazılanlarda alırsınız deniliyor bazıları da ssk lı ise alınmaz deniliyor.% 80 özürlü otistik bir çoçuk annesiyim.2 çoçuk sahibiyiz. şartlara uyuyoruz.almmaız için bir gerekçe göremiyoruz.şu konumda napmam gerekiyor.ssklı olupta alanlar nasıl alıyor??????? başvuran kişi baba acaba ben başvursaydım (evhanımıyım) böyle birşeyle karşılaşırmıydık acaba?

Hasan beyin yazdığı doğrudur. Yani Hasan bey "verilmiyor"d iyorsa veriliyor diyemem. Yalnız, özgünöz'ün ed belirttiği gibi, ailesinden sosyal güvencesi olup bu maaş alan bir sürü çocuk da var. Nasıl oluyor aklım almıyor...
Ben de bugüne dek "alamaz" diyordum. Ama aksi örnekler görünce, bir de yukarıda alıntıladığım Rehber'deki örneği görünce, acaba dedim teorik bir düzeltme mi yapıldı SGK'da.

Konuyu tartışmak için Yönetmeliğin aylıktan faydalanamayacak kişiler için öngördüğü kriterleri alıntılamak istiyorum:
Aylıktan faydalanamayacaklar
MADDE 5 – (1) Bu Yönetmelik hükümleri;
a) (Değişik:R.G.-1/8/2008-26954) 2 nci maddenin (d) bendi kapsamında olanlar hariç olmak üzere, hangi adla olursa olsun herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık hakkından faydalananlar ile isteğe bağlı prim ödeyenler dahil olmak üzere Kuruma prim ödeyenler,
b) (Değişik:R.G.-1/8/2008-26954) 4 üncü maddenin (c) bendindeki tanıma göre kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunduğu tespit olunanlardan, muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olanlar,
c) (Mülga:R.G.-1/8/2008-26954)
ç) Mahkeme kararıyla veya doğrudan doğruya kanunla bağlanmış muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde devamlı bir geliri bulunanlar,
d) Borçlar Kanununa göre malları ve gelirleri devir edilerek bir akitle hakiki veya hükmi şahıslarca kendilerine bakılanlar,
e) Menkul ve gayrimenkul mallarından dolayı 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesine göre bağlanacak aylığa eşit veya daha fazla geliri olan veya gelir sağlaması mümkün olanlar,
f) Herhangi bir şekilde 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesine göre bağlanacak aylık tutarına eşit veya daha fazla devamlı gelir sağlayan ya da sağlaması mümkün olanlar,
g) Kamu kurum ve kuruluşlarında iaşe ve ibateleri dahil olmak üzere sürekli bakımı yapılan veya yaptırılanlardan, mevzuatı gereği kendilerine muhtaçlık sınırına eşit veya daha fazla gelir, harçlık, aylık ve benzeri adlarla düzenli olarak ödeme yapılanlar,
hakkında uygulanmaz ve bu kişiler bu Yönetmelikte belirtilen haklardan yararlandırılmaz.
Görüldüğü üzere, sosyal güvencesi olanlar yararlanamaz diye bir ibare yok. Yine aynı yönetmeliğin, aylıktan yararlanabilecek kişileri belirleyen maddesinin ilgili fıkraları da şöyledir:
Kapsam
MADDE 2
[...]
ç) Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olduğu halde; kanunen bakmakla yükümlü olduğu ve fiilen bakımını gerçekleştirdiği 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakını bulunanları,
d) Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan malul olmaları nedeniyle yetim olarak aylık veya gelir alan çocuklardan, aylık ya da gelirleri özürlülük derecelerine göre bu Yönetmelik kapsamında ödenecek olan aylık tutarından düşük olanları,
Şimdi, görüldüğü üzere, "d" fıkrasında, yetim olanların, yani anne-babalarından dolayı sigortalı bulunup, onların vefatından sonra yetim maaşı alanların 2022 kapsamında maaş alabilecekleri (daha doğrusu yetim aylıklarının o sınıra yükseltilmesi) öngörülüyor. Bir başka ifadeyle, anne-babasından dolayı sağlık güvencesinin olması 2022 maaşı almaya engel sayılmıyor. Baz aluınan tek kriter, 2022 maaşından daha fazla geliri olmaması.

Bununla birlikte, gelir hesabı yapılırken, "Muhtaçlığın tespitinde, hanenin toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle tespit edilecek tutar ölçüt alınmamalıdır." uyarısı da var.

Ben bu unsurları alt alta koyduğumda, çocuk ailesinden dolayı sigortalı da olsa, eğer hanede çocuğa düşen gelir 83 YTL'den azsa, o çocuk 2022 maaşından yararlanabilir, diyorum.

Hasan bey, bu teorim konusunda yorum yaparsanız sevinirim.

Not: Bu arada, ismim Bülent.

Buradaki en büyük çelişki 18 yaşından büyükler için giderler çıkartıldıktan sonra hesaplamanın yapılıp 18 yaşından küçükler için yapılmaması.

Kılavuzu kaale almamanızı öneririm, çünkü yanlışlarla dolu ve hatalı, hazırlayan sözleşmeli bir personelmiş ve ordaki örneklerin tamamı varsayımlardan ibarettir. 18 yaş altı maaşı özürlü yakını aylığıdır, bunu tekrardan hatırlatmak isterim, anne-baba bakmakla mükelleftir ve doğrudan anne-babanın geliri yada vasisi kimse onun geliri dikkate alınır. bu gelirde 87 TL sından fazla ise(2009 muhtaçlık sınırı) özürlü maaşı bağlanmaz ve burada giderler falan da önemli değildir.

Yönetmelikte ve kanunda bu sınırı koyduğu için ve bu bir sosyal yardım olduğu için bu doğrultuda hareket ediyorlar. Verilen karar doğrudur. Ama bu miktarın değişmesi gerekmektedir, hiç olmazsa 500 TL olmalıdır.saygılarımla

Şunu eklemek isterim,2022 maaşı alanların gelirleri sürekli kontrol edilmiyor başvurduğunuz anda şartlarınız uyuyorsa tamamdır daha sonra bu oran artığın da kimse size gelip şu gelir hesabını bir daha yapalım demiyor.:)

Hasan bey, anne-baba çocuğa bakmakla yükümlü olduğu kadar, anne-babasına bakmala da yükümlüdür malum. Bu, çocuğu sigortalı olan biri 2022 maaşı talep ettiğinde kullanılacak gelir hesabı yönteminin, anne-babası sigortalı olan çocuk için 2022 maaşı talep edildiğinde de kullanılması için bir emsal olmaz mı?

Ve bir de, yukarıda aktardığım, "Aylıktan faydalanamayacaklar" ile "Kapsam" maddelerinde kurduğum mantık için yorum yapabilirseniz sevinirim...

Burada bir fikir birlikteliği sağlarsak, kuruma da benzer şekilde baskı uygulayabiliriz gibime geliyor...

büleny bey, merhaba,
Şimdi size öncelikle 18 yaş altı ile 18 yaş üstü özürlü maaşının birbirinden farklı olduğunu ve bağlama kriterlerinin buna göre değiştiğini tekrar belirtmek istiyorum. Çünkü 18 yaş altı çocuğunun sigortalı olma durumu yoktur, yani bir işe tabi olarak çalışamaz ve bundan dolayı özürlü çocuk adına sigorta başlatılamaz, ancak 18 yaş altı özürlü çocuk anne-babanın sigortasından dolayı sağlık güvencesine alınır varsa tabiki ve aylık 87 TL üzerinde bir geliri varsa anne-yada babanın o zaman özürlü maaşı bağlanamaz kendilerine.

18 yaş üstü özürlülerde ise özürlünün direkt kendi gelirine bakılır ve diğer şartları taşıyorsa o zaman özürlü maaşı alabilir, tabiki aylık 87 TL üzerinde geliri olmaması gerekmektedir.

Yetim aylıkları durumu birbirinden farklıdır, orada kazanılmış bir hak vardır ve özürlü maaşı gibi bir sosyal yardım değildir ve herhangi bir gelir kriteri yani muhtaçlık sınırı sınırlaması yoktur. 18 yaş altı veya üstü farketmez yetim aylıklarında ve unutmamak gerekir ki, 2022 sayılı kanuna konulan madde ile yetim aylığı miktarı az ise özürlü maaşı seviyesinden yetim aylığı özürlü maaşı seviyesine yükseltilir, ama aynı anda ikisi bir alınamaz. Yani özürlü maaşı ve yetim aylığı aynı anda alınamıyor, bunun yerine yetim aylığı özürlü maaşı seviyesine çıkartılıyor.

2022 maaşı

mrhb 18 yaş altı özürlülerin 2022 maaşı alabilmeleri için sgk nın bir düzeltmesi varmı . babası asgari üçretle çalışıyor diye vermiyorlar

Doğrudur. 18 yaş altı engelliler ailede kişi başına düşen gelir 85 TL yi geçtiği takdirde 2022 maaşından yararlanamıyor.

Üst Alt