Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babadan kalma bir ev olması 2022 maaşı bağlanmasına mani sayılır mı?

cem62

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
bana yardımcı olacak birisini arıyom konu şu ben bi kaza gecidim yüzde 44 raporum var
sol gözüm görmüyor bu raporu kaymakamlıkdaki mal müdürlügüne verdim 2022 sayılı kanunda maaş baglanmak icin
benim babadan kalan 1 tane ev var acaba maaş almamı sorun edermi

hayır sorun değil.
%40 ve üzeri raporunuz varsa
ve hanede kişi başına düşen gelir 98 TL ' yi geçmiyorsa alabilirsiniz..

98tl 2010 yılı için geçerli, kişi başına düşen gelir 2011'de değişiklik arz eder.

Babadan kalma ev var.2022 alabilir miyim?

ben 4.kattan düşdüğümden dolayı bir gözüm görmüyor ama çalışmakta zorlanıyorum şuan çalışmıyorum bir yerde burdaki kaymakamlık diyorki sorun olabilir ev var üzerinde bu kararı yani evet bu maaş alabilir demesini Ankara mı onaylar yoksa bu Esenyurt'ta ki kaymakamlık mı?

ben size sorununum tam anlatamadım 05302409026 bana cagrı atarsan ben ararım sorunumu anladırım yardımcı olmanısı isdiyorum

tüm giderler çıkarıldıktan sonra kişi başına düşen 98lr değilmi??

tabi ki evinizin olması tek başına bu aylığı almanıza engel değil.sadece 2022 maaşında gelir hesaplaması yapılırken giderler düşülür,sizin hesaplamanız yapılırken kendi eviniz olduğu için kira bir gider olarak görülmez o kadar.

Cem, zaten evini bildireceksin muhtaçlık belgesi için. Evden kira gibi bir gelir elde etmiyorsan sorun olmaz. Fakat her türlü gelir toplamın dikkate alınır. Ayrıca sosyal güvenlik sorgulaman yapılır. Aktif sigortalı olmaman gerekiyor. Buna isteğe bağlı prim ve genel sağlık sigotası primi de dahildir. Her ne ad altında olusa olsun herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık ve gelir hakkının olmaması gerekiyor. Tüm gelirlerin sorgulandıgında toplam gelirin öngörülen aylık miktarı aşmazsa ( 2010 için bu 98 TL idi. Bu yıl için ne kadar bilmiyorum) yani muhtaç bulunursan aylık baglanır.

Bir de önemli bir şey var arkadaşlar, 2022 aylıklarında muhtaçlığı belirlemek için hanedeki kişi sayısına düşen miktar hesaplanmaz. Yönetmelik esaslarına göre muhtaçlık belirlenir. Burada esas olan 2022 aylığına başvuran kişinin toplam tüm gelirleridir. Nafaka yükümlüsü yakınlarından alabileceği yardım miktarı da dahildir buna. Nafaka yükümlüsü yakınlarının özürlü bireye verebileceği aylık yardım miktarı hesaplanırken o nafaka yukumlusu yakınının gelirlerinden giderleri düşülür ve hanedeki kişi saysı da düşünelerek özürlüye yapabileceği yardım miktarı hesaplanır. Bu yardım miktarıyla birlikte özürlünün her ne ad altında olursa olsun tüm gelirleri toplamı dikkate alınır.
Eşlerin Türk Medeni Kanununa göre aile mallarına iştirak edebileceği miktar ayrıca dikkate alınır.
Hanede nafaka yukumlusu olmayan yakınlar da bulunabilir. Kardeşler refah içinde değilse nafaka yükümlüsü sayılmaz ve gelirleri dkkate alınamaz yasal olarak. İsterse aynı evde yaşasın farketmez. Sonuçta dayanak alınan madde TMK 364. madde çünkü.
Nafaka yükümlüsü yakınlar ilgili madeye göre çocuklar, eş, baba, anne ve refah içinde yaşayan kardeşlerdir.
Neyse rahat bir zamanda bu muhtaçlık kriterlerini ayrı bir başlıkta yazacagım. Her seferinde uzun uzun analatmakla olmuyor. Oradan link verrim boyle durumlarda.

muhtac aylıgı

arkadaşlar mal müdürlügünden ban red cevapı geldi nedeni evim olması evim degeri 55 milyar diye red cevapı verdiler

benim bu durumda ne yapmam lazım yine dilekce verdim mal müdürlügüne sonucunu bekliyom

ev asli ihtiyaçtandır bu sebeple red cevabı verilemez. Size red cevabı yazılımı veridi. eğer yazılı verilmediyse ordaki memurun işgüzarlığıdır.

sorsaydınız memur beylere kaç liralık evde oturursam 2022 maaşı alabilirim diye!

herhalde referandumda kabul edilen pozitif ayrımcılığın meyvesi bunlar!

Cem, evden ancak gelir elde edersen ve bu gelirle birlikte tüm gelirlerin muhtaçlık sınırını aşarsa aylık talebin reddedilir. Aylık red gerekçesi sana yazılı olarak mı bildirildi? O yazıyı buraya kopyalasana?
Çünkü aylık talebi reddedildiğinde red gerekçesinin açık bir şekilde yazılı olarak bildirilmesi gerekir.

nasıl yollayacam sana melek ben yeni oldugum icin bilöiyom bana yardımcı olurmusun05302409026 numaram yanlış anlaşılmasın bana fax veririsen oraya faxslayım bana dedikleri kagıtda uzerimde mal varlşıgı olması gerekceside evin olması tek sorun bu ve benim ne yapmam lazım dilekceye cevapmı yazdım

melek hanım ihşahlah yazdıklarım ulaşmıştır

Cem, dedikleri kağıt değil. Sana aylık bşvurunu niçin reddetdiklerine dair mal müdürlüğünün yazılı bildirmeleri gerekiyor. Şu sebepten talebiniz reddedildi diye vs. Böyle bir yazıyla sana aylık başvurunun red gerekçesini yazılı olarak bildirdiler mi?
Bir de evin daire mi? Yani olur ki iki katlıdır birinde oturuyorsundur diğerini kiraya vermen mümkündür. Nasıl bir ev bu?
Çünkü bir vin olması gelir getirmedikçe asla sorun olmaz ve bu gerekçeyle talebin reddedilemez. Ancak gelirin sebbeiyle muhtaç bulunmazsan talebin reddedilir.
Ayrıca evliymişsin. Eşin çalışıyor mu? Ayrıca evde kaç kişisiniz? Eşin çalışıyorsa evde başka çalışan var mı? Ne kadar aylık alınıyor?
Ayrıca başka gelir var mı?

bana verdikleri kagıtda sunlar yazıyır melek hanım 2022 sayılı yasadan faydalanmak icn yapmış oldugunuz müracaatınızla özürlü aylıgı talebiniz bulunmaktadır ailenizin varlıgı ile ilgili hakkınızda yapılan araştırmalar sonucun yapılan tespitde 2022 sayılı kanunda belirtilen muhtac şartlarına taşımadıgınızdan dolayı ilce idare kurulunca talebiniz red edilmişdir bana verdiklerinde bunlar yazıyor benim 1tane ev var eşim calışmıyor 2 cocugum var sebebini sordugumda ev dediler evin fiyatıda55 milyar bende itiraz etdim dilekce yazdım bugun kurula sokacaklar yeniden aksilik cıkmazsa eger red yine ederlerse ne yapayım

melek hanım ben saten belirtmişsim evimi onlara tabunun fotokopisini verdim onlara

peki cem o memurlara nerede oturman gerektiğini sorsaydın.peki özürlü kardeşlerim o evin duvarlarınımı yiyecek yoksa kapılarınımı .nasıl geçinecekler.bu tam bir çifte standarttır.güya ayrımcılığı kaldıracaklar.adı üstünde özürlü.toplumumuz daha bizleri kabullenmiş değil.bizlere acıyan gözlerle bakıyolar.bırakında özürlüler evlerinde rahat bir hayat sürsünler.zaten bir çok özürlü hayatı zorluklarla yaşıyor.birde üzerine bürokrasi engeli olursa çekilmez olur.güya bu yasalar engellilerin hayatını kolaylaştıracak.cevabım ..........hadibe...........

Cem, evinde sadece eşin ve çocuklarınla mı kalıyorsun? Bir de evrakta bildirdiğin evde mi kalıyorsun? Peki eşin ve sen çalışmıyorsan nasıl geçiniyorsunuz?
Ailenin varlığı ile ilgili yapıln tesbit sonucu muhtaç bulunmadıgın yazılmış red gerekçesinde. Anne babandan miras gibi bir gelirin var mı? Şunun için soruyorum bunları. eğer muhtaçlık sınırını aşan bir gelir tesbit etmişlerse reddedebilirler talebini. Sadece bir evin değeri şu kadar diye bir gerekçeyle reddedemezler. Evden bir gelir sözkonusu değilse ev sorun olmaz. Tesbit ettikleri bir gelir gorunuyor olmalı. Baban ya da annen sizle mi kalıyor? onların gelirleri var mı? Her ne olursa olsun üst soyun nafaka yükümlülüğü var çünkü. Üst soyun olan annen babandan vs gelir elde ediyorsan hesaplıyorlar bunu da...
Tarla vs ya da srbst iş bilmiorum bişiler yapıyor musun? Tapusu senin uzerin eolan ev iki katlı olabilir mesela. birinde yakınların birinde siz oturuyor olabilirsiniz. Ev daire mi? yoksa müstakil bir bina şeklinde mi? Biraz ayrıntı lütfen?
Yoksa gelir getirmeyen bir evden dolayı aylık talebin reddedilemez. Sebep buysa itirazın sonuç verecektir. Haklılıgın anlaşılır çünkü.

özürlünün evi olmicak hiç bir şeyi olmicak bunumu istiyorlar, demekki anayasa degişikliği uygulanmıyor, veya bununla ilgili bir düzenleme yapılmamış.

melek hanım ben daha onceden esenlerde oduruyordum ordan esenyurtda eşimin ailesi ve benimde babadan hissemden parayla esenyurtda yeni 1 tane daire aldım daire üzerime ben ve eşim calışmıyor hic gelirim yok nasılmı geciniyorum söyle söyleyi ablam eş dost komşuların sayesinde saden itiraz dilekcemde söyledim ben pir bulanım gecirdim acık konuşmasını severim intahar ettim ve dilekcemdede belirtdim eger yine ret verirseniz dedim benim karnımı 4duvar doyurmuyor dedim cocuklarımın yüzüne bakamıyom dedim ve gerekirse yine intahar ederim dedim benim üzerimdede sadece 1 tane daire var başka yok odurdugum bina yeni bina kimseleri tanımıyom senden ricam05302409026 numaram bana ne yapacagımı söyle

O zaman itirazın sonuç verecektir ablam. Israrla oturdugun evden bir gelir elde etmediğini ve bu durumda bu evin değerinin gelir hesabına katılamayacagını gerekirse bu konuda Yönetmelik'e bakmalarını söyle. Tekrardan Yönetmelik esaslarına göre muhtaçlıgının sorgulanmasını ve kararın tarafına açık açık gerekçeleriyle bildirilmesini talep et.
Sonucu bize bildir lütfen.

melek hanım bende dilekcenin cevapını bekliyom evim degerini 55 milyardan hesaplıyorlar korsan_cem29@hotmail.com msn ablası ben tahmin ediyom genc olmam yada tunceli olmamdan sorun seninle nasıl itibata gecebilirim

Ablam sen gelişmelri burdan anlatırsın. Elimizdn geleni yaparız. Rhat ol, endişelenme. Sen istediğin gibi sorununu yazabilirsin ben anlarım... İtiraz sonucunu buraya yaz olur mu?
İstrsen BİMER'e yaz şikayetçi ol. Durumu anlat ve muhtaçlık sorgulamanın Yönetmelik esaslarına göre yeniden yapılmasını talep et. Sorunlarını açık açık yaz.

bimer ne oluyor ve nasıl şikayetci olacam

inanırmısın keşke senin gibi ablamda beni düşünseydi cok iyi birisin yine kabul etmezlerse yaşamanın ne anlamı var bunlar isdiyorki bi şiddet yapalım medyayı başına dikeyeyim bunlar adamına göre muhaleme yapıyorlar

sozde gecen perşempe kurula girecekdi efrakım dün sordum daha kurula sokmamışlar haftaya dediler anlayacan esenyurt mal müdürlügü adamına göre işlem yapıyorlar

Bimer hakkında bilgi için şurayı tıkla ablam:http://www.basbakanlik.gov.tr/Forms/Bimer/pBimerMain.aspx
Şikayetin için de şu formu kullan:BİMER
Metne " ... Mal müdürlüğüne 2022 aylığı için başvurdugunu, ama kendine ait evin olduğu gerekçesiyle talebinin reddedildiğini, oysa ne senin ne de eşinin hiçbir geliri olmadıgını muhtaç durumda oldugunuzu ve muhtaçlık durumunuzun ilçe idaresi tarafından yeniden değerlendirilmesini ve tarafına 2022 aylığı bağlanmasını talep ettiğini " yaz.
2022 için başvurdugun Kaymakamlık ve mal müdürlüğünü yazmayı unutma. Başvuru formun BİMER tarafından oraya göndrilecek çünkü.
Ayrıca BİMER hakkında bir fikir edinebilmek için şurayı da okuyabilirsin:http://www.engelliler.biz/forum/olaylar-tutumlar-ovguler-yergiler/52483-bimere-tesekkurler.html

cem62;

Hakkın olduğundan emin isen git bir medyaya! En iyisi bence bu yol.. Başbakanda izlesin tv den en azından bundan sonra başkalarına da böyle muamele yapamazlar.
Sorumlulardan en güzel hesap sorma aracı malesef medya. 15 gün kapanmayan rögar kapağını medya bir haber yapıyor. Hemen kapatıyorlar.
Vatandaş vergi veriyor. İhtiyaç sahipleri ihtiyacını görsün diye... Devlette tam tersini yapıyor. Topladığını zengine hibe ediyor.. Zenginde diyor ki istihdam sağılyorum:)
Yok böyle bir komedi dükkanı daha...:(

kalem

melek hanım gönderdim dediklerinizi yazdım sana teşekkür ederim seninle nasıl itibat kurabilirim bura haricinde senden allah razı olsun yardımcı oluyon inan eger yine kabul etmezlerse bende kaymakamlıgın önünde yapacam birşeyler

Önce rahat ol. Gelirin yoksa tabi ki sonuç alırsın. Canını sıkma biraz sabır ablam. İnşallah her sorunun çözülecek. Soruların oldugunda yazarsın ablacım burdan...

muhtac aylıgı

slm arkadaşlar daha oncede yazmışdım 3 aylık icin kaymakamlıga başvuru yapdım ilk önce kabul etmediler ev den dolayı bende itiraz etdim itirazım sonucu bu sefer kabul etdiler şimdi benim ankaranında onay verdikden sonramı emekli olurum yoksa emekli oldunmu

Çok şükür sonunda itirazın haklı bulunmuş ve muhtaçlık kararın çıkmış:) Sonu da güzel olur inşallah ve aylıgı alınca bize buradan müjdeyi verirsin artık:)
Kaymakamlık muhtaçlığını onayladıgına göre ilgili evrakların Ankara'ya göndrilir öncelikle. Ankara'da gerekli prosedürlerin tamamlanmasından sonra bir sorun çıkmazsa -ki sorun çıkacagını sanmıyorum-aylığın baglanır.
2022 aylığı ile ilgili süreci evrakların Ankara'ya ulaştıktan sonra evrak takipten izleyebilirsin:Sosyal Güvenlik Kurumu - ES 2022 Evrak Takip Uygulama
Arada evrak takipe bakarsın.

cevap

melek hanım eger bi sorun ckmazsa ankaradan haber gelecek bi de evrak takipini yapabilmem icin bana birşey yazmışım ordanmı ve nasıl girecem

Üst Alt