Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babadan sağlık güvencesi bağlanınca 2022 maaşı kesilecek mi?

madiguzel

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba ben İzmirden Mehmet Adıgüzel.
cevap verirseniz sevinirim

31.08.2008 tarihinde ssk emeklisi babamı kaybettik.
ev hanımı annem ve %80 zihinsel engelli kardesime babamın haklarının devri için sgk ya basvurdum. 2 ay sonra anneme maas bağlandı fakat kardesimin rapor işleri falan bu zamana kadar geldi ve bu zaman zarfında engelli kardesimin tüm sağlık harcamalarını ücretli yaptık
kardesim 2022 sayılı kanuna göre 3 aydan 3 aya maas alıyor. daha önceden babamdan ssk bakılıyor diye yesil kart cıkartmadık nasıl olsa babamdan ssk bağlanacak diye.
bugün ankara sigortalı emekllilik işlemleri daire bsk lığını aradığımda bana 2022 sayılı kanuna göre kardesimin aldığı maasın kesilecegini söylediler oysa biz sadece sağlık güvencesi için basvurmustuk. babamın maası bağlanacamıs
annem ve kardesim beraber yasıyorlar 550 tl maas alıyor annem. sonucta annemin maasından kardesime verilecegi için aynı maas bölünmüs olacak eve giren para aynı olacak vede kardesimin 2022 sayılı kanuna göre aldığı maas kesilecek

Bu haksızlık değil mi 2022 maası kesilecek mi?

bunları duyunca oradaki görevliye babamın ssk sından faydalanmak istemedğimizi söyledim fakat bize geri dönüsün olamayacağını söylediler
bu konu hakkında yardımlarınızı beklıyorum.

Tesekkür ederim.

bırakın kessinler 2022 aylığını. Böylece dava açmanız için şartlar oluşmuş olur. Maaş kesilince derhal bir avukata gidin ve Ankara 15. Bölge İdare Mahkemesi'nin emsal kararına binayen sgk'yı dava edip, 2022 aylığının Yetim aylığı ile birlikte ayı ayrı ödenmseini sağlayın.

Ayrıca 2022 aylığı almak baba üzerinden sağlık güvencesinden yararlanmaya engel değil. Hem 2022 aylığı alıp hem babadan sağlık güvencesinden yararlanılabilir. SGK'ya bu yönde başvuru yapın.

Merhaba Bülent bey.
hem 2022 maası hemde yetim aylığı alabilirmi kardeşim.
kafam cok karıstı bazısı alır diyor bazısı alamaz
vede 2022 maası kesilmedi kardesimin hala almaya devam etsinmi annem?? bunlar sonra bizim önümüze cıkmasın
off kafam cok karıstı ne yapmam gerekiyor bana yol gösterin lütfen

ANKARADAKİ EMSAL KARAR BU DEĞİLMİ? BÜLENT BEY.

ALINTI:

ÖzÜrlÜ AyliĞi Alanin Babasinin Emeklİ MaaŞini Almak İstemesİ
Sayın meslektaşlarım, iyi çalışmalar diliyorum hepinize.
Müvekkil %53 oranında özürlü. Özürlü aylığı alıyor 2022 sayılı kanuna göre. Annesi de babasının emekli maaşını alıyor. Müvekkilin babasının maaşını annesiyle birlikte alması mümkün müdür? Mümkünse, hangi şartlarda, nereye ve nasıl başvuru yapmamız lazım. Şimdiden teşekkürler.
cinli.gif

Sayın av. tugba;

Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin verdiği emsal niteliğindeki karara göre; yetim aylığı alan engellinin yetim aylığı, engelli (muhtaçlık) aylığından düşük ise, engelli hem yetim aylığına, hem de derecesine göre engelli aylığına hak kazanabilmekte. Müvekkilinizin durumu mahkeme kararındaki şarta haiz ise iki maaşı da alması mümkün. Başvuruyu, Sosyal Güvenlik Kurumu'na hitaben bir dilekçe marifetiyle yapabilirsiniz. Saygılarımla..

Üst Alt