Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babadan Yetim Aylığı alırken Sakatlık Aylığı alınabilir mi?

ince

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
slm dostlar annem %40 özürlü 3 ayda 560 lira özürlü maaşı alıyor aynı zamanda babasında kalan bağkurdan her ay 150 lira yetim maaşı da alıyor
annem her ikisini de alabilir mi

ayrıca sağlık için benim ssk dan faydalanıyor mümkün olur mu bunlardan dolayı bir sıkıntı doğarmı lütfen yardımcı olun bize yol gösterin teşekkür ederim

Her iki aylık da alınabilir. Velev ki SGK ikisinden birini "ikisi birden alınamaz" diyerek keserse, kesen kurumu dava edersiniz ve yüzde yüz kazanırsınız.
Emsal dava var:

Ankara 15. İdare Mahkemesi
Mahkeme, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yetim aylığı veya gelir alan çocukların aldıkları aylıkların yönetmelikte belirlenen skalanın (yani 2022 aylığının)altında olması durumunda muhtaçlık aylığı alabileceğine hükmetti.

Sizin sağlık güvencenizden yararlanması önünde de hiç bir engel bulunmuyor.
[...] SGK dan gelen cevap
2022 sayılı Kanun ve yönetmelik hükümlerinde bu kapsama göre aylık alanların, yakınlarından dolayı sağlık yardımı görmeleri halinde, aylıklarının kesileceğine dair hüküm bulunmamaktadır.
Posta iletinizde belirttiğiniz sağlık yardımı ile ilgili husus için SGK Merkez veya İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Bu bölüm bence sakıncalı herkez kendi sigortasından yararlanmalı çünkü başıma geldi eşim ssk iken benim kurumdan karne alıp muayene falan olurken , karneyi aldılar kendi sigortasından yararlanacak denildi sgk da doğruladı. araştır bir hataya düşme!

Kendisi çalışan sigortalı ise, evet, kendi sigortasından yararlanmak zorunda. Ama bakmakla yükümlü olunan birey kapsamında sağlık güvencesi söz konusuysa, seçenekler arasından istediği birini tercih edebilir kişiler.

soru

sayın abim yani diyosunuzki iki maaşıda alabilir ama diğer konuyu anlayamadım ben çalışıyorum annem benim ssk amdan faydalanıyor bu maaşları almadan önce benim üzerime kayıtlıydı halen devam ediyor bu konuya ne dersiniz

Anneniz sizin sağlık güvencenizden yararlanabilir tabii. Hiç bir mahsuru yok.

annemin yetim maaşı kesildi

selam doslar annem özürlü maaşı (3 ayda 560 tl) ve babasının bağkur maaşından yetim aylığı (ayda 150tl) alıyordu fakat bu ay yetim maaşı alamamış bankadan bir daha gelme maaş yok demişler! ne yapmalıyız?neden böyle olmuş olabilir?nerden nasıl öğrenebiliriz?

Maaşın neden kesildiğine dair resmi bir yazı talep edin. Ondan sonra o yazıya istinaden kuruma dava açın ve her iki aylığı alın...
Ankara 15. İdare Mahkemesinin emsal kararı var...

sayın abim bu yazıyı nasıl ve nereden talep etmemiz gerekir bağkurun herhangi bir şubesinden bunu yapmamız mümkünmü?

Size "artık maaş yok" diye kim dediyse, yazıyı da oradan alın...

sayın abim öncelikle saygılarımı sunuyorum!!! annemin kesilen yetim maaşını anneannem geri alabilirmi ne yapması gerek?

Üst Alt