Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babam memur diye 2022 aylığı başvurumuz kaymakamlıkça reddediliyor!?

durhasan

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
s.a arkadaşlar yıllar önce 2022 başvuruda bulundum red edildi neymiş babam memurmuş ben hakkımdan vaz geçtim ssk giriş yaptım ssk yatırıyorum ama kardeşimde benle aynı özürlü 23 yaşında bu 2. ci başvurusu gene red geldi biz ailede 10 kişiyiz ben ve kardeşim olmazk üzere 2 özürlüyüz
sorun burda ilçede kaymakamdan onayın geçmemesi dosya burdan ankaraya gitmeden red oluyor bu durumda ne yapabilkirim telefon açtım malmüdürlügüne dedi red bildiri yazılı gelecek dedi bu durumda nasıl bir yol izlemem lazım hadi ben kendimi geçtim ama kardeşim ne olacak

evet maalesef 2022 maaş prosüdürü böyle işliyor.aylık bakıma müracaat edin o kabul edilir diye düşünüyorum.yazdıklarınıza dayanarak şartlarınız uyuyor gibi geldi bana.

aynı evde 10 kişiyiz dedin bakım ücretini benim eşim alıyor bu durumda kardeşime baktı için anneme sanırım vermezler
birde memur olupta 2022 maaşı alan çok insan var nasıl iş bu

annenize neden vermesinler?neden bu kanıdasınız?

bende ve eşimde ailemle beraber oldugumdan gerçi babamın 1300 tl maaşı eşimde bakımdan aldıgı 500 desek toplam 1800 tl kişi başı 300 desek 10 kişiyiz 3000 tl gelir olması lazım bu gelirde yok internet cafemiz var ama başkasını üstünde bende burda ssk lı görünüyorum hadi askeri ücrette ben desem

eşinizin aldıgı bakım parası hesaba katılmıyor arkadaşım.onu saymayın.

birde eve giren gelirler belgeli olanları sayın.

yani emekli maaş yada çalışanın bodrosu gibi

kardeşim 1 yıllık ssk sı var ama 2 senedir ssk lı degil hem 1 senelik ssk lı oldugunu hemde babamın devlet memuru oldugunu öne sürerek red edilmiş ben siizn bahsettiniz dilekçeyi kardeşime uygun şekilde hazırladım ama ben ankaraya gönderecektim siz burda kaymakamlıga diyosunuz şimdi hangisine göndereyim dilekçeyi birde dilekçeyi kaymakamlıga elden verecem ptt aracılıgı ilemi elden verisem kime verecem kaymakamlıkta.babam memur olabilir ama bizde aynı evde 2 özürlü kardeşiz babam hangimize baksın 1300 tl maaşla

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
PİRİMSİZ ÖDEMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NE,​

Konu: 18 yaşını tamamlamış kişilerin 2022 sayılı yasa kapsamında maaş talebi, gelir hesabı ve sağlık güvencesi
Tarih: 25.05.2010

23 yaşında ve %50 oranında sakatlığı olan bir vatandaşım. 01.10,2010 tarihinde 2022 sayılı yasa kapsamında Bakıma Muhtaç Özürlü Aylığı almak için gerekli evrakları tamamlayarak Gülağaç... Kaymakamlığı'na başvuru yaptım. Ne var ki başvurum babamın memur olması öne sürülerek reddedildi.

Oysa Kaymakamlığın red kararını dayandırdığı, 2022 sayılı yasayla ilgili yönetmelikte yer alan "Medeni Kanun'un 364 üncü maddesine göre tespit edilecek yakını bulunanlar" ifadesi 18 yaşından küçük olan kişiler için öngörülmüştür. Zira 18 yaşını tamamlamış kişi reşit sayılır ve anne-baba bu yaşı aşan çocuklarına bakmakla yükümlü değildir. 18 yaşı tamamlayan kişiler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre bireydir ve kendilerinden sorumludur.

Ayrıca, babamın sağlık güvencesinden yararlandığım için 2022 maaşı alamayacağım da öne sürülmektedir. Oysa bu iddianın tamamen geçersiz olduğu Yargıtay 21. Hukuk Dairesi'nin 2004/12166 E.N, 2005/2906 K.N. sayılı içtihat kararıyla sabittir (EK 1). Ve bu konu ne SGK'nın ne de kaymakamlıkların üzerinde aykırı görüş belirtebileceği bir husus değildir.
Kaldı ki SGK'ya bir vesileyle yaptığımız Bilgi Edinme başvurusunda verilen, "2022 sayılı Kanun ve yönetmelik hükümlerinde bu kapsama göre aylık alanların, yakınlarından dolayı sağlık yardımı görmeleri halinde, aylıklarının kesileceğine dair hüküm bulunmamaktadır." cevabı da konu hakkındaki haklılığımızın göstergesidir.

İş bu sebeple, babamın memur olması nedeniyle 2022 maaş başvurumun reddedilmesinin hukuka aykırı olduğu, 2022 sayılı kanunda öngörülen gelir kriterine eşit ya da fazla gelirimin olmadığı, ailemin gelirinin kendi temel (kira, eğitim, sağlık, beslenme, giyinme vb.) ihtiyaçlarını karşılamaya ancak yettiği, şahsıma hiç bir pay düşmediği ve 2022 sayılı kanunda öngörülen muhtaçlık kriterlerine uygun olduğum konularının yeniden değerlendirilerek tarafıma 2022 sayılı yasa kapsamında maaş bağlanmasını; konuyla ilgili olarak Gülağaç.. Kaymakamlığı'na resmi yazı yazılmasını ve tarafıma yazılı yanıt verilmesini arz ve talep ederim

Adın Soyad
TC kimlik numarası

İmza

Adres
Telefon

bu dilekçede oynama yaptım olmuş mu
ayrıca bunu şimdi ben ilçe kaymakamlıgına mı yoksa ankaraya mı gönderecem
yardım eder misiniz

daha geniş çaplı anlayacagım dilten bilgilendirecek arkadaş yok mu

ayrıca dün red kararını aldım kararda kardeşimin yılda 6200 tl geliri oldugu ve babası ile birlikte yaşadıgı açıklanmış oysa ki kardeşim bundan 2 yıl önce bir kurumda 1 yıl sözleşmeli çalıştı 1 yıl ssk yattı ama 2 yıldır öylece duruyor 360 gün pirim

dün red kararının 1 fotokopisini birde yukarda ayzan dilekçeyi zarfa koyup tahhütlü sgk kızılay anakraya gönderdim sizce dogrumu yaptım yoksa başka yapmam gereken var mı

Pardon Hasan, ben dün senin üstteki mesajında dilekçeyi düzenledim, ama altına mesaj yazmayı unuttum.
Üstteki dilekçeyi sgk'ya gönderdiysen, tamamdır. Şimdi gelecek yanıtı bekleyeceğiz...

evet bülent abicim ankara sgk gönderdim bakalım gelen cevap ne olcak bura yazarım sonucu yardımlarınız için tşk ler sonuca göre neler yapmak icab ederse yaparız

Üst Alt