Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babamın arabasının olması bana Yeşil Kart verilmesine engel sayılıyor!?

mingilli

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
17-08-1979 doğumlu Hatay Antakya da ikamet eden bir gencim 05-09-2006 tarihinde kaza sonucu %95 engelli bullundum ,yani full bakıma muhtacım ve hiçbir sağlık güvencem yok,düzenli almam gereken ilaçları alamıyorum çünkü yeşil kartım birden iptal edilmiş sebep ise babamın adına araba, motosiklet v.s olması .şimdi ben ne yapabilirim bi önerisi olan var mı?

Babanızın sosyal güvncesi var mı? Onun sağlık güvencesinden neden yararlanmıyorsunuz?

Babam Hollanda dan emekli ama ssk dan yararlanıyor, ama benim yararlanamıycağımı söylüyolar .Avrupa kabul etmez 18 yaşından büyük diye, walla ne yapacağımı bilemiyorum Bülent yardımcı ollabilirsen çok sevinirim...

Maluliyet derecesinde sakatlığı olan çocukların Hollanda'dan emekli olan ebeveynlerinin sağlık güvencesinden yararlanamayacak olması aklıma yatmadı. Bildiğimden değil de, iyice bir araştırmak lazım bence... Şöyle bir şey buldum mesela:
“Danışma hizmeti ücretsiz”
Danışma hizmeti ücretsiz olarak Türkçe ve Flemenkçe (Hollanda dili) verilecek. SGK İstanbul İl Müdürlüğü’nün konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Danışma hizmetinden yararlanmak isteyenlerin önceden 0312 4587373 numaralı telefondan ya da yurtdisi2@sgk.gov.tr adresine mail göndererek randevu almaları ve danışma gününe mutlaka kimliği, Türk sigorta sicil numarası, tahsis numarası, Hollanda’da bulunduğu sırada ikamet ve çalışma yerlerine ait belgelerle gelmeleri gerekiyor. Toplantı 15 Nisan Çarşamba günü 14.00-17.00, perşembe ve cuma günü ise 9.30-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.”
Hollanda Sosyal Güvenlik Kurumu (SVB-UWB) ile Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) arasında 1968 yılında uygulamaya giren anlaşma göre gurbetçilerin sosyal güvenlik haklarını Türkiye’de de kullanma hakkı bulunuyor.
Bunun dışında sağlık güvencesi için genel sağlık sigortası primi ödeyebilir veya çalışan olarak sigorta primi ödeyebilirsin.

Ama hepsinden önemlisi, 05-09-2006'da kaza yapmışsın. Bu tarihten önce sigortan var mıydı? Varsa kaç gün prim yatırılmıştı? Malulen emekli olmaya dair bilgin var mı?

Bülent öncelikle ilgin için teşekkürler , evet önceden sigortam vardı ve 162 gün sayısı ama malulen emekli olmaya dair bilgim yok.

Bu durumda malulen emekli olmanın peşinde koş: Prim günlerini 1800'e tamamladığında malulen emekli olabileceksin. Ben malulen emekliyim ve ayda 750 tl'ye yakın emekli aylığı alıyorum. Yaşam boyu sağlık güvencem var. Bu haklarım bakmakla yükümlü olduğum için de geçerli ve vefat ettiğimde bu haklarım onlara aktarılacak.

Askerlik yaptıysan o süreyi borçlanarak prim gününe ekletebilirsin.

İsteğe bağlı ya da bağkurlu olarak prim ödeme sakın. 4a (eski adıyla SSK) statüsünde çalışan şekilnde prim yatır.

evet askerliğide yaptım, peki şimdi tam olarak ne yapmam gerekiyo,nereye başvurmalıyım neler isteniyor bi fikrin var mı ve bu 4a tam olarak nedir?

Harika! O 162 gün prim 18 yaşını tamamladıktan sonra yatırıldı ve staj mahiyetinde değildi di mi?

Şimdi, yapman gereken bir yerde çalışan olarak sigorta primi yatırmak.
Bu arada askerlik borçlanması için sigorta müdürlüğüne başvuru yapmak. Kaç gün askerlik yapmışsan o süre içintaksitle prim ödemek ve o süreyi sigorta gününe ekletmek. 550 gün askerlik yapmışsan 550 gün ekletebilirsin.

162 + 550 gün askerlik + ... = 1800 olduğu gün malulen emekli olmak için en son primin yatan işyerinin bağlı olduğu sigorta müdürlüğüne başvuru yapacaksın. Seni hastaneye sevk edecekler. Maluliyet cetveli'ne göre malul olduğun raporla belgelenecek ve 1800 gün primin de olduğu için malulen emekli edileceksin.
Yani, askerlikle beraber 700 gün primin var desek, 1100 gün daha prim yatırdığında malulen emekli olabilirsin.

Not: 4a, eski adıyla ssk'Lı çalışan demek.

Bülent bi danışıp tekrar durumla ilgili haber vericem .

Serdal;
bülent abi gerekli bilgileri vermiş..
İlk ssklı oldugun tarih ve dogum tarihini gün ay yıl olarak verebilirmisin

01.05.2004 TARİHİNDEN İTİBARENAYLIK PRİM VE HİZMET SİSTEMİ UYGULAMASINA GEÇİLMİŞTİR.

doğum tarihim 17-08-1979

----------

[FONT=Calibri][SIZE=3]Bülent [/SIZE][/FONT][FONT=Verdana]4a (eski adıyla SSK) statüsünde çalışan şekilnde prim kesinlikle yatıramıyormuşum. İsteğe bağlı olarak prim ödeyebilir ve 5 yıl prim ödedikten sonra malulen emeklilik için başvurabilirmişim sen ne dersin bu duruma ne yapıyım birr fikir verirsen sevinirim.[/FONT]

----------

Şunuda belirtiyim kaza geçirdiğimde 1 aydır işten ayrılmıştım .Bana işten ayrıldıktan sonra 4 ay daha ssk dan yararlanırsın demişlerdi o telaşla devam ettirmek hiç akıma gelmedi sonrada pişman oldum işte.

ve yeşil karta döndüm.

çalışan olarak gözükmem imkansız diyorlar engelimden dolayı bağkur emeklisi ile ne fark var hani birleşecek idi ssk ve bağkur ne avantajları var anlamadım.

bugüne kadar bütün sonda ,ilaç hertürlü ihtiyaçlarımı kendi imkanımla karşıladım.

Kesinlikle çalışan statüsünde sigortalı olmanı ve sonra da malulen emekli olmanı öneriririm. Bağkur'da maaşlar düşük...

Çalışan olursan sonda dahil tüm masraflarını sigortadan alırsın. Yani Yeşil Kart'la uğraşmana gerek kalmaz... (sigortalı olduktan 30 gün sonra sağlık güvencen olur)

s.a hepinize bilgilerinizi paylastiginiz icin cok tsk ederim
benimden sizden bir yardim talebim olcak

simdi ben 1982 dogumlu bir gencim. benim 4 senedir yeşil kartim vardi, herhangi bir bedensel engelik yok fakat alkol bagimlisiyim ve calisamiyorum. simdi baabamin uzerine arabasi oldugu icin yeşil kartim iptal oldu. nasil cikartmam konusunda bir fikriniz var mi paylasirsaniz cok sevinirim
ben iptal edildigini bilmiyodum
simdi tedavi olmak icin hastaneye bas vurdugumda ogrendim herhangi bir maaş yardimida almiyorum
bilgilndirirseniz cok sevinir ilginize ve alakaniza cok tsk ederim

18 yaşından büyük olmanız, babanızdan ayrı bir birey olduğunuz anlamına gelir hukuken. Dolayısıyşa size yeşil kart verilip verilmemesi ile babanızın arabasının olması arasında hukuken bir bağ kurulamaz.
Bence önce ilgili yere itiraz edin. Olumusz sonuçlanırsa, BİMER aracılığıyla karara itiraz edersiniz.

Üst Alt