Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babamın Bağkur'undan faydalanıyorum. 2022 aylığı alabilir miyim?

Hüesyin

Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
merhaba,Durumum biraz karışık şöyleki,bana %70 ağır özürlü ve sürekli ibareli rapor verdiler yalnız 2022 aylığı hakkında bilgi yazmıyordu 25 yaşını doldurunca öğrencilikte bitti ve babamın bağkurundan yaralanmam için 2. bir rapor istediler, oran yazılmadı ve '' babamın sağlık güvencesinden yaralanabilri ve çalışamaz ''raporu verildi. 1 kere gittim ve babanın sağık güvencesinden yararlanıyorsan olmaz dediler.ağır özürlü ibaresi var fakat kendi işimi birazda olsa yapıyorum.en önemli sorunum 2 haftada serum takılmak zorundayım ve fiyatı 6.000tl (yeşilkartta çok sıkıntı oluyor)şimdi başvursam otomatik yeişil kartlı olcam bu işimezi zora sokucak .yani hem babamın bağkur güvencesinden yararlanıp hemde 2022 maaşı alabilirmiyim(hiç bir gelirim yok babamda bağkur emeklisi)

Babanızın sağlık güvencesinden yararlanıyorken yeşil kart almanıza gerek yok zaten. Ayrıca babanızın sağlık güvencesinden yararlanmanız 2022 aylığı almanıza engel değil.
Eğer nafaka yükümlüsü yakınlarınızdan alabileceğiniz yardım miktarı da dahil her türlü aylık geliriniz 98 TL'yi aşmıyorsa ve hiçbir şekilde sigorta ile aktif bagınız yoksa 2022 ayığı için kaymakamlığa başvurabilirsiniz.
Size tavsiyem 1.12.2010 tarihinden sonra başvurmanız.

melek hanım,''babanızın sağlık güvencesinden yararlanmanız 2022 aylığı almanıza engel değil'' diyorsunuz ama,bu konuda çok sorun yaşayanlar var. 2022 maaşı aldığı zaman diliminde,baba veya annelerinin sağlık güvencesinden yararlandığı tespit edilenlere,haksız ödeme deyip birde faiziyle geri istiyorlar. bunlarıda göz önünde bulundurmak lazım.

Şifa,
Sağlık güvencesi var diye gnelde 2022 aylıgı reddedilenler var, dogrudur bu. Ama yakınlarının sağlık güvnecesi sebebiyle; aylık kesilemez, yersiz ödeme yapıldıgı iddiasında bulunulup borç tahakkuk ettirilemez. Böyle bişi yasal olmaz zaten. Yönetmelikte aylık kesme cezasının hangi hallerde uygulanacagı, hak sahipliğinin hangi durumlarda sonlandırılacagı çok nettir. Yakınının saglık güvencesini kullanıyor diye direkt aylık kesme cezası uygulanamaz.
2022 aylıkları için temel kıstas, muhtaçlık kriterleridir.
Yakınının sağlık güvencesinden yararlanmak, muhtaçlık için temel kıstas olamaz. Muhtaçlık tsbitinin de nasıl yapılacagı yonetmelikte bellidir zaten.
Sigortalı olmaması vs gibi şartlar arandıgı için haliyle saglık güvencesi sorununu da yeşil kart hakkı saglayarak çözüyorlar (kaldı ki geçici bir uygulama bu. Artık 1 Aralık'tan sonra 2022 aylıgı için başvuranlar aylık hakkını kazandıgında genel sağlık sigortalısı olacak ve devlet tarafından ödenecek primi de). Sigorta ile hiçbir aktif bagı olmayan ve yakınlarının saglık güvencesinden de yararlanamayan özürlünün saglık guvencesini nasıl sağlayacagı sorusuna cevaptır yeşil kart. Fakat biliyoruz ki yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanan özürlüler de var. Bu durumda sırf yakınlarının sağlık güvencesinden yararlanıyor diye bir başvurunun redddilmesi hakkaniyetle bagdaşmaz, yasal da değildir. Burada onemli olan başvuran kişinin muhtaçlık kriterlerine uymasıdır. Uyuyorsa sorun olmaz.

arkadaşlar bende babamin sosyal sigortasindan yararlaniyorum 2022 ayliginida aliyorum bir sorun cikmaz yani..

teşekkür ederim,daha önce olmaz babanın sağlık güvecesinden yararlanıyorsun denmişti,ve bizim asıl korkumuz bağkur kalkarsa yeşilkert almak zorunda olmaktı çünkü ilac masrafının altından kalkamayız,dediğinz gibi 1 inden sonra başvurayım tekrar teşekkür ederim.şimdi birde tekrar gidip rapor çıkarcaz :(

Melek hanım formu okudum sanırım bezı yenilkler var,raporum 2007 tarihli sürekli ve ağır ibaresi evet yazıyor 2022 için arkasında hayır veya evet yazmamakta.tekrar rapor gerekecekmi(.biraz acele davranıyorum kusura bakmayın 16 sına kadar yapmayı düşünüyorum:(olmazsa bir 3 aydaha geçecek)

Özürlü sağlık kurulu raporunuz sürekli olduğu için kabul edilmesi gerek. Fakat 2022 aylığı için bir ibare de pratikte istiyorlar. Boyle sorun yaşayan arkadaşlarımız vardı. Siz gidin o özürlü sağlık kurulu raporunuzla başvurunuzu yapın bence, şansınızı deneyin. Sorun çıkmayacagını düşünüyorum. Gelişmelerden bizi de haberdar ederseniz seviniriz.

sevgili kalem bugün yeni bir bilgi edindim.yeni yasa değişikliğine göre daha 18 yaş üzerinde iken 2022 maaşından faydalanılabiliniyordu ben öyle biliyordum.şimdi o kaldırılmış.babanın sosyal güvencesinden yararlanılabilindiği sürece bu yaş önemli degilmiş (engelliler için).ne derece doğru bilmiyorum ama sosyal hizmetlerde bir memur abimiz var yasaları biliyor o söyledi bugün.

İyi günler durumu bildirmek istedim 1 ni geçtikten sonra kaymakamlığa gittim ve mal müdürlüğündeki bayana ben engelli aylığı için başvurmak istiyorum dedim ve sen nerden duydun birimi söyledi diye sordu bende bilmiyomuş gibi davranıp raporum var çalışcak durumda değilim dedim (mal mdürlüğü 6. katta ve asansör bozuk) kadın bak o iş öyle olmuyo seni hep araştırcaz babanı arşatırcaz aşağıda bir oda kurduk bir sürü dosya var hepsini iceliyoruz yani öle herkese vermeyiz dedi bende tmm araştırın evraklar ne gerekiyor deyince baban emkliymi ş veremeyiz diyerek bahane üretmeye devam edince bende odadan çıktım o arkadan konuşuyodu .16 aralıktada ameliyat oldum kalın bağırsak alındı şimdi gitsem bir sürü iş çıkartıcaklar benim durumum bu ,Allah yardımcımız olsun iyi günler dilerim

Huesyin o memurların işi sana akıl vermek değil! Yahu arkadaşlar lütfen başvuru sırasında mmurları dikkate almayın. Alışmışlar vatandaşa bilgiçlik taslamaya bir yetkili gibi konuşmaya! Tamam anlıyorum yardımcı olmaya çalışıyorlar ama fazlasıyla da hadlerini aşıyorlar!
Huesyin sen ilgili birime gideceksin başvurunu yapacaksın, evraklarını tamamlayacaksın gerisi ilgili birimin işi.
Memurlara bak ya! "Nerden duymuşmuş! Alamazmışmış! Babasının sağlık güvencesi varmışmış!" Onlara ne?
İlgili birim, inceleme sonucunda olumlu ya da olumsuz karar verir.
Sizin doğrudan bir geliriniz yoksa siz başvuracaksınız, ilçe idaresi Yönetmelik esaslarına göre muhtaçlıgınızı sorgulayacak, inceleyecek sonunda olumlu ya da olumsuz 3 ay içinde karar verecek yahu!
Kraldan fazla kralcı var maşallah!

Huesyin aşağıdaki linkte muhtaçlık kriterleriyle ilgili kısaca yazmaya çalışmıştım. Orayı oku ve bir fikrin olsun. Eğer hiçbir gelirin yoksa ve babandan alabileceğin yardım miktarıyla birlikte tüm gelirlerinin muhtaçlık sınırını geçmediğini düşünüyorsan rahat oldugun bir zamanda git mal müdürlüğüne başvur.
http://www.engelliler.biz/forum/202...2022-alamayacagimi-soylediler.html#post816698

bugün 2022 engelli mağaşı bağlanması için bilgi almak ve başvuruda bulunmaya abim kaymakamlık bünyesinde yer alan,yetkili birime gitti.ben babamın bağkurundan faydalanmaktayım.bu konuda sıkıntı yaşayan insanların yaşadıklarını gördükçe ve duydukça,ki her nekadar kanunen böyle bir hakkım varken yinede tedirginliğim oluyordu.son zamanlarda engellilerin sağlık yönünden daha iyileştirmeler olunca bende babamın bağkurundan feregat edip yeşil kartı almaya karar vererek başvurumu yaptım.
ama yetkililer son derece bilgili ve bilinçli davranıp engelli mağaşı almamın babamın bağkurundan feragat etmemi gerektirmediğini belirtmişler.bunu duyunca çok sevindim.inşallah herşey kolay ilerken bende alırım mağaşımı:)

sırdaş;

Dünde beni aradılar mal müdürlüğünden bi kaç ay önceki başvurumuz onaylanmamıştı yeşil karta geçmeyi kabul etmediğimiz için , dosyanız böyle durumaz gelin kapatın dediler :(

Dünde beni aradılar mal müdürlüğünden bi kaç ay önceki başvurumuz onaylanmamıştı yeşil karta geçmeyi kabul etmediğimiz için , dosyanız böyle durumaz gelin kapatın dediler :([/QUO

bizde böyle bir durumla karşı karşıya kalırız diye abim,gazetede bununla ilgili bir yazı küpürü kesip götürmüş yanında gerekirse gösteririm diye.ama buna bile gerek kalmadan bilakis yetkililer son derece duyarlılık ve bilgili olduğuklarından,hayır babasının bakurundan feragat etmesine gerek yok çünkü bu kalktı demişler.1 gün içind gerekli tüm belgeleri verdik işleme konuldu.
kısacası hiçbir olumsuz bir durumla karşılaşmadım.

Pazartesi annemi yollucam bakalım , aralık ayında yasanın değiştiğini ve bu durumda olup alanlar olduğunu söyleyip tekrar bi inceleme talep edeceğiz bakalım neler olacak ..

gökhan bey,aralık ayında yayınlanan yönetmelikte bu konuyla alakalı bir açıklama,bir netlik yok. memurların keyfi tutumlarına mahkumuz vesselam.

musa bey bilakis yetkili kişi aralık ayında yürürlüğe giren yönetmenlikle beraber bu sorunun çözüldüğünü ve hiçbir şekilde sağlıktan yaralanan bir kişinin engelli mağaşı olmasında bir sakınca yok demişler.bugün tüm işlemleri bitirip resmi başvurumu yaptım.

saliha hanım, yeşil kart mecburiyeti istemeden ,ebeveynlerinden birinin üzerinden sağlıktan yararlanıyor halde 2022 maaşı bağlanan (şahsen adıma konuşuyorum)ititraza gerek kalmadan,başvurunuz olumlu sonuçlanırsa sizden duymuş olacağım.inşallah diyorum,sonucu merakla bekliyoruz.

inanın açıkcası ben bile şaşırdım bunca olumsuz duyumlardan sonra bu kadar kolay olabileceğinin başvurumun:)
inşallah sonuçlandığında burda sizlerle paylaşıcam

Arkadaşlar yakınların sağlık güvencesinden yararlanıyor diye bir başvuru reddedilemez. Yönetmelik esaslarına göre muhtaçlık incelemesi yapılır ve muhtaç bulunmazsa reddedilir. O yüzden lütfen her memuru dikkate almayın kulagınızı kapatın, başvurunuzu ypın. Başvurunuz dikkate alınmadan muhtaçlık değerlendirmesini nasıl yaptıklarını sorun?
Muhtaçlık dğerlendirmesinde yönetmelik esaslarına gore hareket etmelerini isteyin.
Madem başvurunuz reddediliyor o halde bu başvurunun rddedilme gerekçesini yazılı olarak size vermelerini talep edin. Sözlü hiçbir açıklamayı kale almayın.

Sevgili melek bu yeni yasada 18 yaş sınırı hala devam ediyormu?bilgin varmı?18 yaş altı ebeveynin ssk,sı var diye yararlanamazmı?

18 yaş altı engelli yakını aylıgı için başvuran kişi sigortalı oldugu takdirde aylık baglanmaz Burcu. Bu Yönetmelikte de bu konuda aynı hususlar geçerli.

yakınlarının sağlık güvencsinden yararlanmakla ilgili konuda hakkaten uygulamalarda tutarsızlıklar var. Bir kaç kişiyle görüşme yaptım. Yakınlarının sağlık güvencesinden yararlananlara aylık baglanmaz diyorlar halen. Uygulamadaki farklılıklardan bahsettim. Olumsuz cevap veriliyor. Yakınlarının sağlık güvencesinden yararlananlardan 2022 aylıgı alanlar oldugunu ama başka yerde de muhtaçlık sorgulaması bile yapmadan rddedildiklerini soyledim. Bu soruna dikkat çektim. Ama tatmin edici cevap alamadım. Ya da tıkanma nerede? onun cevabını da alamadım. O yüzden üst yetkililerle dogrudan temas kurmaya çalışacagım.
Bimer'e yazmak geldi aklıma. Fakat o kurum da sgk'na yönlendirecek ve yine bildik cevap gelecek..
Dogrudan temas kurmak daha iyi olacak diye düşünüyorum üst yetkililerle...
Gelişme olursa haberdar ederim...
Ama biz buradan dogru bildiğimizi yzmaya devam edecğiz.

Bende içişleri bakanlığına yazdım bu durumu onlarda cevapta bağlı bulunduğum ilçenin Sağlık grup başkanlığının yeşil kart bürosuna bu durumun sorulabileceğini yazmışlar .. bakalım kaymakamlığa başvuracağız sonuç ne olacak ..

kalem hocam çok iyi olur sonucu merakla bekliyoruz

Bugün annemle bende gittim mal müdürlüğüne durumu izah ettim , alan arkadaşlarım var hemde yeni başvuru dedim , yok alamaz bağlansa bile inceleme sonunda yeşil karta geçer ddedi ne zaman geçeceği belli olmaz ama dedi memur , yinede kesiin bilgi için sağlık grup başkanlığına sorun dediler gittim onlarda anlaşıldığında ceza alırsınız dediler .. bende bağkurdan vazgeçmemek için dilekçe verip dosyayı kapattırdım.. Özürlü yakını aylığı varmış birde bizde ona başvuralım napalım bu konuda bilgisi olan varmı , orda soracaktım unuttum sinirden eve gelince hatırladım ..

Biraz önce bu durum için sgk 'nın iletişim merkezi ''Alo 170'' i aradım, teldeki bayanda yaşlı aylığı veya özürlü aylığı alacak kişinin her ne ad adı altında olursa olsun sağlık güvencesi olmamalıdır diyo , aylık bağlanır sonra yeşil kart bağlanır diyo .. ee anne veya babası üzerinden ssk veya bağkurlu olup alanlar var dedim , onların dosyasını görmediğim için bişey diyemem dedi belki siz yalnış anlamışsınızdır dedi bende biz engelliler olar takip ettiğimiz bi forumumuz var orda yeni başvuranlar var kabul görenlerde oluyo bu gerekçeyle geri çevrilenlerde oluyo dedim .. hatta hanım ikilemde kalıp gitti birilerine danıştı yine aynı cevabı verdi .. ee peki napıcaz dedim , kurum olarak size verebileceğim cevap bu dedi .. bimer 'e yazdım 2 ay önce bu durumu cevap gelmedii bekleyelim bakalım ..

Benim bu konuda umutlarım azalıyor,sürekli ve %70 oran yazılı raporu babamın sağlık güvencesinden yararlanma talebi için tekrar rapor istemişlerdi o zaman değişmiş,ve oran yazılmıyor sadece Sgk dan gelen mektupta %60oranında çalışma gücü kayıp ettiği ve kontrolünün gerekmediği kararına varılmıştır''yazıyor.raporun bazı kısımlarını sildim rapor çeşitlerine bir örnek olsun:) (yararı şu anda bağkurdan yararlanıyorum benim için bu yeter)
http://s1.directupload.net/images/110519/hagfyli9.jpg

Üst Alt