Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babamın emekli aylığıyla birlikte 2022 maaşını da alabilir miyim?

figen33

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
babamın emekli aylığıyla birlikte 2022 maaşını da alabılır mıyım? bu konuyla ilgili pek bilgim yok.ve nasıl nereye basvuru yapmam gerekıyor.

2022 aylığında 18 yaşından büyük engelli biri için şu şartlar aranıyor:
1. %40 ve üstü özürlü sağlık kurulu raporu olmalı.
2. Sigorta ile hiçbir aktif bağı olmamalı.
3. Her ne ad altında olursa olsun her türlü aylık geliri 98 TL'yi aşmamalı.
2022 aylığı için kaymakamlığa başvuracaksınız: http://www.engelliler.biz/forum/202...basvurusu-icin-gerekli-belgeler-ve-surec.html

Eğer "babamın emekli aylıgıyla birlikte..." derken babanızın emekli aylıgı aldıgını ve bu şekilde babanızın aldığı aylık sebebiyle muhtaç bulunup bulunmayacagını dolayısıyla 2022 aylıgı alıp alamayacagınızı soruyorsanız;
2022 için grekli yukarıdaki şartları taşıyorsanız ve sizin hiçbir geliriniz yoksa veya varsa bile babanızdan alabilceğiniz yardımla birlikte aylık geliriniz 98 tl altındaysa 2022 aylıgı alabilirsiniz tabi ki. Bunun için sgk Uygulama Kılavuzunda geçen örnek olay 2'yi incleyiniz ,fikriniz olması açısından.

Eğer yetim aylığı ile birlikte 2022 aylığı alıp alamayacagınızı soruyorsanız;
rutin uygulamada yetim aylığı ile aynı anda 2022 aylığı baglanmıyor. Aldığınız yetim aylığı alacagınız olası 2022 aylığından azsa aldığınız yetim aylığını 2022 aylıgı seviyesine yükseltbilirsiniz. Bunun için SGK'na aldıgınız yetim aylığını 2022 seviyesine yükseltilmsi için dilkçe verirsiniz (%40-70 arası raporu olanlar üç aylık yaklaşık 560 TL aylık alırlar).
Ya da yetim aylığı ile birlikte 2022 aylığını almak için dava açarsınız:http://www.engelliler.biz/forum/202...at-maasi-alma-sansi-var-midir.html#post432806
Ama aldığınız yetim aylığı alacagınız olası aylık olarak 2022 aylıgından fazla ise 2022 aylıgı alamazsınız.

Üst Alt