Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babamın emekli maaşı benim 2022 engelli maaşına bağlanmamda bir engel teşkil eder mi?

MertAta

Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar.

Geçen ay maliyeden aldığım bir kağıtla hastaneye gidip muayenemi oldum baya bi süründürdüler bir çok test yaptılar gözlerim için.
Hastalığımın adı halk dilinde tavuk karası diye tabir edline gece körlüğü. Neyse fazla uzatmim muayene sonucu sağlık raporu bölümündeki memur %74 oranında rapor almışsın dediler.
Her ne kadar hastaneden maliyeye bu rapor ulaşmış değilse de bu %74 e kesin diyebilirim.

Benim sorum şu gözlerimdeki görme kaybından dolayı çalışamıyorum insan içine bile çıkamıyorum birinin desteği olmadan. Babam işçi emeklisi ve 700 küsür maaşı var. Ben 27 yaşımdayım.
Sizce babamın maaşı benim maaşa bağlanmamda engel olur mu?
evde 4 mevcut var.Ayrıca kardeşimde zihinsel engelli onunda %50 raporu var fakat o 18 yaşının altında şu an özel eğitim görmekte. Anlıyacağınız aileme bir de ben yük olmak istemiyorum. Bu durumda napabilirim

2022 maaşi için evde kişi başina düşen gelirin 100 tlyi geçmemesi lazim arkadaşim ... ama raporunuzda agir özürlü ibaresi var ise evde bakım ayligina başvurabilirsiniz onun içinde evde kişi başina düşen gelirin asgari ücretin 3/1 olmasi şartı aranmaktadir

bu ne saçma sapan bi kanun 100 tl yi neye göre hesaplamşlar.

18 yaşından büyük ise engelli, kendi gelirine bakılır.
Hiçbir geliri yoksa nafaka yükümlüsü anne-babasının gelirinden mutfak,kira,fatura vs.vs. giderleri düşüldükten sonra kişi sayısına bölünerek engelli kişiye düşecek yardım miktarına bakılır.
ve 100 TL'yi geçmemelidir..

peki sizce 700 tl den bu giderler düşerse 4 kişilik bir aileye 100 tlden fazla düşermi? nasıl hesaplıyorlar bilmiyorumki. bi tek babamın maaşı var

700 tl den kirayı düş, mesela 400 kira olsa 700-400=300 kalır. 100tl mutfak masrafı 300-100= 200tl kalır kalan 200 tl'yi evdeki 4 kişiye böl 50tl olur bu durumda kişi sayısına düşen 100tl'yi geçmediği için maaş bağlanır.

peki arkadaşlar özürlünün bir geliri yoksa? sadece baba emekli erkek kardeş askeri ücretle çalışıyo! ev kendilerinin!ve tüm mal varlığı iki araba!evde 5kişi? sizce 2022 bağlanırmı??

alfa;

ev dedemden kalma kirada değiliz. bunuda incelemeye tabi tutarlarmı? evin tapusu babamın adına

kira vermiyorsanız şöyle olabilir. Mutfak giyecek giderleri 150 tl olsa, maaşından 700-150=550tl kalır, diyelim faturalar 75tl'dir, 550-75=475 kalan para 475tl oluyor. 475/4=118,75 bu durumda kişi başına düşen para 118,75 olur. Maaşın bağlanma şartı olan100tl sınırını aştığı için bağlamazlar.

Yaptığım hesap tahmini bir hesap, ama yinede şansını dene, belki onlar giderleri yüksek gösterirlerse ve kişi başına düşen gelir 100tl'den düşük olursa bağlayabilirler.

Gelirlerinden giderlerin düşüldükten sonra, kalan para evdeki kişi sayısına bölünür 100tl'yi geçmemesi gerekiyor.

çok teşekürler alfa allah razı olsun. deneyelim bakalım şans

Üst Alt