Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babamın geliri göz önüne alınırsa, ben engelli maaşı alabilir miyim?

atildertli

Üye
Konular
105
Reaksiyonlar
0
slm %65 raporum var.
babam emekli astsubay 1150 tl maaş alıyo. oyak tan da 3 aydan 3 aya 1200 tl alıyo. eksta 800 tl kira alıyo
1000 ev kredisi ödüyoz 400 tl araba kredisi ödüyoz.

ben bu engelli paralarını alabilirmiyim? (bence alamam da) sizin fikriniz...

Gelir hesaplamada önemli olan babanızın aylık size ayırabileceği miktardır. Size ayırdığı miktar aylık 100 tl'nin üzerinde olmamalı.

sgk Uygulama Kılavuzuna göre özürlü aylığı gelir hesaplaması örneği

Örnek olay 2:
22 yaşındaki Özgür, (%50 veya %75 oranında) özürlü olup 3 kardeşi, annesi ve babası ile birlikte yaşamaktadır. Babası 600 YTL maaşla (sosyal güvencesi var veya yok) çalışmaktadır. Ayrıca atıl durumda herhangi bir gelir elde etmediği arsası vardır. Aldığı 600 YTL maaşın 200 YTL’sini kiraya, 200 YTL’sini iaşe giderlerine ve 100 YTL’sini çocuklarının masrafları için harcamaktadır. Sair harcamaları için geriye kalan 100 YTL’nin ancak 45 YTL’sini Özgür’e verebilmektedir.
Bu durumda Özgür 2022 sayılı kanunun 1. maddesinde muhtaçlık sınırı olarak belirlenmiş tutarın (01.07.2008 itibariyle 83,08 YTL’nin ) altında gelir elde ettiğinden özürlü aylığından yararlanabilir.

NOT: Atıl durumda olan ve herhangi bir gelir elde edilmeyen menkul veya gayrimenkul, gelir tespitinde dikkate alınmamalıdır. Ancak gayrimenkul veya menkulden herhangi bir gelir elde ediyorsa (Örn: kira geliri, arsa icar geliri) gelir tespitinde mutlaka dikkate alınmalıdır.

UYARI!
Gelir tespiti yapılırken, başvuruda bulunan kişinin kendi geliri ve ilgili yönetmeliğin 7. maddesi “ç” bendi gereğince nafaka yükümlüsü her bir yakınının kişiye ayırabileceği nafaka(yardım) miktarı göz önüne alınmalıdır.
Muhtaçlığın tespitinde, hanedeki toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle tespit edilecek tutar ölçüt alınmamalıdır.

yani

yani başvurursam alabilirmiyim ??? (alırsam çok hayırlı bir yere gitcek araba alcam krddiyle...)

Bence gelir durumunuz "muhtaçlık" kriterlerine göre biraz yüksek, size maaş bağlanmayabilir. Ama kesin bir bilgi için sgk'ya bir sorun, yada 170 nolu teli arayarak bilgi edinin. Ben şahsen bağlanacağını sanmıyorum.

peki tşk... bencede bağlanmaz kesin bilgi için sgk ya mail mi atayım

2022 maaşı

babam emekli 1250 tl maaş alıo annem ev hanımı bende öğrenciyim evde bu saydıklarım kalıyo bana 2022 maaşı bağlanırmı

eve maaş almayan 1 kişi daha lazım.okeye 4.aranıyor der gibi.:))

Üst Alt