Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babamın maaşı yüzünden 28 yaşındaki ablama maaş bağlanmamasına karşı..?

jeoserhat

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Hepinize iyi günler dilerim arkadaşlar.
Benim 28 yaşında spastik özürlü bir ablam var. Kendisine aylık bağlatmak istedik. vergi dairesine ve kaymakamlığa gittiğimizde babamın maaşı yüzünden veremeyeceklerini açıkladılar.
Babam emekli sandığından emekli ve aylık 1700 maaş alıyor. Ablamın babamın sağlık haklarını kaybetmeden ve babamın vefatından sonra emekli maaşını kaybetmeden muhtaçlık aylığı veya özürlüye temin edilen aylıklardan yararlanabilir mi? Hukuksal bir dayanak noktamız var mı?

bildiğim üzere ablanızın yeşil karta sahip olması gerekiyor maaş bağlanması için.yani kendi başına bir birey olduğunu fakat maaş desteğine ihtiyacı olduğunu açıklayan bi belge gibi.yeşil kartı aldığı zaman bilgim üzere ablanız babanızın sağlık haklarından yararlanamıyacak.

evet doğrudur.tüm haklarından feragat etmesi gerekiyor.Peki bu haklarını kaybetmeden bir yasa var mı onu merak ediyorum. tv ye çıkıp açıklama yapıyorlar her ne koşulda olursa olsun bu aylıklar bağlanacak diye.

öyle bişi yok kim we nasıl olursn ol baban sana bakıyorsa we wergi muafiyetınden yaralanılıyorsa asla we asla o maaşı bağlatamz ve emeklerini boşa harcaış olursn ben yaşadım için bılıyom kitap hukuk okumamıza gerek yok

benim anlatmaya çalıştığım.biz hiç bir yerden yardım almıyoruz şu anda.sadece babamın emekli maaşı var 1700tl.buda evde 4kişi olduğumuzdan dolayı işte 300tl nin üstünde oluyormuş dediler.Hastaneye gidip rapor bile almadık böle denilince.

jeoserhat;

ya bırader baba vefat ettıyse kız evlatlar zaten babanın emeklı maasını alabılır dıye bılıyom ben.
ama baba olunce sıgortadan yararlanıyomu bılmıyom.
dedıgın maas evde bakım ucretı galıba baban vefat ettıyse 1700 tl emeklı maasını kım alıyo .
mevzzzzzzzuat soyle gelırlerden gıderler dusecek kalan tutar evdekı kısı sayısına bolunecek 2022 ıcın 90 tl gecmeyecek evde bakım ıcın 310 tl gecmeyecek saygılar

ölen mölen yok sadece ileriyi görmek için yazdım onu.Allaha şükür babam sağ.1700 tl şu an eve giren emekli maaşı.babam alıyor.Ben bu evde bakım parası veya maaş için yazdım bunu.Yani bizim herhangi bir hakkımız yok gibi gözüküyor.Arkadaşlar sizlerede çok tşkrler ediyorum bu bilgiler için

Üst Alt