Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babamın nafakasından düşen miktar yüzünden 2022 başvurum reddedildi..?

osman77

Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
Selam arkadaşlar, ben osman 32 yasındayım esenyurt kıracta oturuyorum ve % 40 özürlüyüm 2022 den yaralanmak için basvurdum ama babamın emekli maasından 104 tl nafaka düştügünü ve bu yüzden baglanmıyacagını söylediler
bu nafaka hesaplaması yapılırken giderler masraf olarak gösterilebiliyor mu ve bu karara itiraz hakkım var mı?
simdiden tskler

Babanızdan size düşen gelir, babanızın tüm gelirlerinden tüm giderleri çıktıktan sonra size ayırabileceği miktardır.

bana düşen nafakada hiç bi gider düşülmeden islem yapıldı bu durumda ne yapmam gerekiyor

dava yolu

slm arkadaslar 2022 den yaralanmak için bas vurdum ve dosyam kabul edilmedi dava yoluna bas vurarak hakkını arayanlar olduysa ve sonuçlandıysa bilgilenmem adına yardımcı olursanız sevinirim

Başvurunu reddeden kuruma de ki: 2022 SAYILI KANUN KAPSAMINDAKİ
AYLIKLARA İLİŞKİN UYGULAMA KILAVUZU'nun 6. sayfasına baksınlar. Orada der ki: [FONT=Gen_Adobe-Caslon-Pro][SIZE=2][FONT=Gen_Adobe-Caslon-Pro][SIZE=2]
Gelir tespiti yapılırken, başvuruda bulunan kişinin kendi geliri ve ilgili yönetmeliğin 7.maddesi "ç" bendi gereğince nafaka yükümlüsü her bir yakınının kişiye ayırabileceği nafaka(yardım) miktarı gözönüne alınmalıdır.
Muhtaçlığın tespitinde, hanenin toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle tespit edilecek tutar ölçüt alınmamalıdır​
[/SIZE]
[/FONT]​
[/SIZE]
[/FONT]​

Giderler düşülmeden yapılan bu hesaplama yanlıştır, mal müdürlüğündeki memurlar yanlış uygulama yapıyorlar, itiraz et ve mutlaka peşini bırakma.saygılarımla.

bende pesini bırakmıyorum bana dosyamın ankaraya gönderildiğini bildirdiler giris tarihi dosya numarası bilgiler verildi.
ankarayı aradım ve 70 gün olmasına ragmen dosyam ankaraya gitmemis ve yaptıgım görüşmede ilçe kurul kararıyla red olunan dosyaların ankaraya gitmesinin söz konusu bile olmadıgı bilgisi verildi yaptıgım arastırmada dosyamın postaneden kaydına raslanmadı yani ankaraya yollamadıkları halde yolladık dediler

2022 maaşı için hukuki süreç başlatan var mı?

2022 maaşına başvurusu reddedilen ve bu konuda hukuki süreç başlatan var mı? bu konuda görüşlerinizi bekliyorum arkadaslar

2022 başvurusu anne-babanın geliri yüzünden reddilenler için itiraz dilekçesi

Hukuki süreç başlatmadan önce, şöyle bir dilekçe ile başvur bence seni reddeden yere:

... 'na,

... tarihinde yapmış olduğum 2022 sakatlık maaşı başvurum, babamın nafakasından bana düşen pay 104 TL olduğu iddiasıyla reddedilmiştir.
Oysa, Sosyal Güvenlik Kurumu'na sorulduğunda da görüleceği üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yayınlamış olduğu ve memurların uyması gereken kriterleri belirleyen 2022 SAYILI KANUN KAPSAMINDAKİ AYLIKLARA İLİŞKİN UYGULAMA KILAVUZU'nun 6. sayfasında nafaka hesabının nasıl yapılacağı konusunda şu uyarı yer almaktadır:
"Gelir tespiti yapılırken, başvuruda bulunan kişinin kendi geliri ve ilgili yönetmeliğin 7.maddesi "ç" bendi gereğince nafaka yükümlüsü her bir yakınının kişiye ayırabileceği nafaka(yardım) miktarı gözönüne alınmalıdır.
Muhtaçlığın tespitinde, hanenin toplam gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle tespit edilecek tutar ölçüt alınmamalıdır."
İş bu sebeple, mağduriyetimin ortadan kaldırılması için babamdan bana düşen nafaka miktarının tüm giderler düşüldükten sonra yeniden hesaplanmasını ve 2022 başvurumun kabulünü arz ederim.

adın soyadın
tc kimlik numaran
adresin
telefonun

tsk ler bu bilgi benim için baya iyi olucak sanırım cokl saol

tüm giderler düşüldükten sonra ayırabilecegi miktarı yine kaymakamlık kendi bakış açısına göre degerlendirdiği için sonuç ta hep aynı çıkıyor o gideri yapmasın özürlü kişiye versin gibi hatta bizim ilçede yaşlı amcanın kinide böyle ret ettiler amca sana oğlun nafaka ayırabilir demişler amcada oğlum ayrı kirada oturuyor hayırsız bana yardım edemiyor deyince mahkemeye ver nafakanı alırsın demişler yani anlayacagınız 60 yaşındaki yürümekte zorlanan adamişi gücü yok mahkemeye gidecekmiş

osman77;

Aynı halden benimde başvurum rededildi. Herhangi bir gelişme olursa bilgilendirirseniz sevinirim.

Not: Başvurular artık ilçe kurullarından alındı sosyal yardımlaşmaya verildi. dün itibarıyle henüz devir gerçekleşmediği için sosyal yardımlaşmadan bir süre daha beklemem gerektiği iletildi.

saygılar..

mert54, bahsettiğiniz amcanın oglundan alabileceği yardım miktarı aylık 100 TL'yi aşıyorsa evet, 2022 aylıgı baglanamaz. Ancak bu nafaka tutarı 100 TL'den düşük tesbit edilirse baglanabilir.
Bu durumda dava açabilir ve nafaka talebinde bulunabilir. Eğer mahkeme oğlunun nafaka tutarını aylık 100 tl'den düşük belirlerse bu konuda hüküm çıkarsa o zaman amca 2022 aylıgı almaya hak kazanır.
Mahkeme surecinden önce muhtaçlık konusunda tekrar başvursun. bu itirazı reddedilirse mahkemeye başvursun.
Bu konuda hep mecbur mu oğul babaya bakmaya, ya da baba 18 yaşını aşmış çocuguna bakmaya deniliyor ama bu konuda açılmış dava örnekleri var. Bunlardan durumu farklı bile olsa da bir örnek:
Yargıtay, refah içerisinde yaşayan oğulun, kredi borçları nedeniyle emekli maaşına haciz konan babaya "yardım nafakası" ödemesi gerektiğine karar verdi

Üst Alt